صفحه برش چیست ؟ و آشنایی بیشتر با انواع صفحه برش

صفحه های برش همانطور که از اسمش مشخص است برای برش و یا ساییدن سطوح به کار گرفته می شود . صفحه ها به تنهایی هیچ کاربردی ندارند و باید به دستگاه هایی مانند دستگاه فرز ، پروفیل بر و ... متصل شوند تا بتوانند سطوحی را برش و یا سایش دهند . صفحه ها در استفاده های طولانی مدت باید تعویض شوند زیرا زمانی که از صفحه ها به مدت طولانی برای سایش و برش استفاده کنید متوجه کم شدن قطر صفحه خواهید شد به همین دلیل هر چند وقت یکبار پس از استفاده باید یک صفحه برش سالم و نو خریداری کنید .هنگامی که قصد دارید قطعات سخت مانند آهن، بتن، فلز و سنگ را برش دهید، تنها یک برش‌دهنده‌ی دستی کافی نخواهد بود. استفاده از صفحه‌ برش راه حل ایده‌آلی برای ایجاد برش‌های باکیفیت در طیف گسترده‌ای از مواد سخت است.
صفحه برش برای برش قطعات سخت مانند آهن ، فلز و سنگ کاربرد دارد
دراین مقاله سعی شده شما را با انواع صفحه سنگ فرز، کاربرد صفحه برش ، سایز ، ضخامت و جنس صفحه برش بیشتر آشنا کنیم زیرا صفحه ها براساس اندازه ، نوع کاربرد ، ضخامت و جنس به چند دسته تقسیم بندی می شوند وبا توجه به کارایی هایشان طراحی های متفاوتی نیز دارند .

صفحه برش چیست؟

صفحه‌ برش به‌عنوان بخشی از ابزارهایی مانند آسیاب زاویه‌ای برای برش مواد سخت و ضخیم استفاده می‌شود. این صفحه‌های مسطح، نازک و گرد از نظر شکل شبیه به DVD یا دیسک‌های فشرده هستند. صفحه‌های برش می‌توانند چوب، بتن، سنگ و انواع فلزات مانند آهن و فولاد را برش دهند.

صفحه برش چگونه استفاده می شود؟

صفحه برش قبل از استفاده، به‌سادگی روی یک آسیاب زاویه‌ای یا یک دستگاه برش ثابت نصب می‌شوند. صفحه‌ها معمولاً هزاران بار در دقیقه می‌چرخند و به همین دلیل می‌توانند سرعت و کارایی عمل برش را افزایش دهند.در استفاده از صفحه‌های برش باید دقت داشته باشید که این صفحه‌ها اصطکاک زیادی ایجاد می‌کنند که منجر به تشکیل دماهای بالا در نقطه‌ی برش می‌شود. اگر یک فرد غیر حرفه‌ای برش را انجام دهد، ممکن است باعث تاب‌برداشتن یا بدشکل‌شدن قطعه در هنگام برش شود. بهترین راه برای جلوگیری از این امر این است که فرایند برش را با دقت انجام دهید.

همچنین، استراحت‌های کوتاه هنگام برش می‌تواند از گرم‌ شدن سریع قطعه جلوگیری کند.

اهمیت ضخامت صفحه برش

ضخامت صفحه برش در ایجاد برش‌های دقیق و مناسب نقش مهمی دارد. قاعده‌ی کلی این است که هرچه صفحه برش نازک‌تر باشد، می‌توانید فرایند برش را سریعتر و دقیق‌تر انجام دهید. اگر از صفحه‌های نازک‌تر استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که دمای نقطه‌ی برش کم‌تر خواهد بود و جرقه‌های کم‌تری تولید می‌شود.

طی سال‌های گذشته، ضخامت استاندارد صفحه‌های برش ۳ میلی‌متر بود. زیرا برای حفظ الزامات ایمنی و ایجاد یک برش کارآمد، صفحه برش باید به اندازه‌ی کافی ضخیم باشد. امروزه، با پیشرفت فناوری، ضخامت صفحه‌های برش به‌طور پیوسته از 3 میلی‌متر به حدود 1 میلی‌متر کاهش یافته است.

ضخامت استاندارد صفحه های برش معمولا 3 میلی متر می باشد.

امروزه انتخاب‌های متنوع‌ تری از صفحه‌های برش در بازار موجود است. این تنوع باعث می‌شود به نتیجه‌ی دلخواهتان در فرایند برش برسید.

اجزای تشکیل دهنده صفحه برش و مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز

صفحه‌های برش معمولاً از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود از جمله مهم ترین مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •   دانه‌هایی که عمل برش را انجام می‌دهند.
 •  پیوندهایی که دانه‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.
 •     فایبرگلاسی که صفحه برش را تقویت می‌کند.

دانه

دانه‌های صفحه برش ذراتی هستند که عمل برش را انجام می دهند. این دانه‌ها انواع مختلفی دارند. انواع رایج دانه‌های درون صفحه برش شامل سرامیک اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم، اکسید آلومینیوم و کاربید سیلیکون است که مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ فرز را تشکیل می دهند.

دانه های صفحه برش ذراتی هستند که عمل برش را انجام می دهند و از ذرات کاربیدسیلیکون و اکسید الومینیوم ساخته می شوند

سرامیک اکسید آلومینیوم: آلومینیوم سرامیکی در برش قطعاتی مانند فولاد، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و فولاد زرهی عملکرد فوق العاده‌ای دارد. در صورت استفاده و نگهداری مناسب، طول عمر بالایی دارد و نتیجه‌ی بسیار خوبی در برش ارائه می‌دهد.

اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم: اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم برش بهتری را برای فولاد، آهن و سایر فلزات فراهم می‌کند و برای برش ریل و سایر کاربردهای سنگین ایده‌آل است. فرایند برش با صفحه برش‌ حاوی این نوع دانه بسیار سریع است. همچنین عمر طولانی دارد و فشار‌های شدید را تحمل می‌کند.

اکسید آلومینیوم: اکسید آلومینیوم یکی از رایج‌ترین دانه‌های ساینده است. سرعت برش اولیه‌ی بالایی دارد و برش یکنواختی را برای فولاد و سایر فلزات فراهم می‌کند.

کاربید سیلیکون: کاربید سیلیکون یک دانه‌ی بسیار سخت است که برش‌های بسیار تیز و سریع ایجاد می‌کند. اما شکننده است و به سختی دانه‌های دیگر نیست.

کاربید سیلیکون دانه بسیار سخت است که برای برش های سریع استفاده می شود

پیوند صفحه برش

پیوند صفحه برش ماده‌ای است که دانه‌های ساینده را در جای خود نگه می‌دارد. درجه‌ی سختی یک صفحه معمولاً بر روی آن درج شده است. درجه نشان‌دهنده‌ی سختی خود دانه‌های ساینده نیست، بلکه نشان‌دهنده‌ی سختی پیوندی است که آن‌ها را در جای خود نگه می دارد.

به‌طور کلی، در شرایط یکسان، هرچه اتصال دانه‌های یک صفحه برش سخت‌تر باشد به این معناست که صفحه طول عمر بیشتری خواهد داشت. البته، دانه‌هایی با اتصال نرم‌تر مزایای به‌خصوصی دارند. برای مثال، در پیوندهای نرم دانه‌ها سریع‌تر می‌ریزند تا برش سریع‌تری ایجاد کنند. در حالی که اگر اتصال دانه‌ها محکم‌تر باشد، ممکن است دانه‌ها را پس از فرسوده‌شدن در جای خود باقی بمانند.

یکی از پیوندهایی که معمولاً برای اتصال دانه‌های ساینده در صفحه برش استفاده می‌شود رزینوئید است. پیوندهای رزینوئیدی حاوی ترکیبات آلی هستند. آن‌ها نسبت به سایر انواع پیوندها مقاومت ضربه‌ای بهتری دارند و می‌توانند در سرعت‌های بالا مقاومت کنند.. پیوندهای رزینی مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و گرما دارند.

فایبرگلاس

صفحه‌های برش حاوی فایبرگلاس هستند که باعث تقویت عملکرد صفحه برش می‌شود. استفاده از یک لایه فایبرگلاس در ساختار صفحه برش، باعث بالارفتن سرعت برش و در عین حال کاهش احتمال تاب‌برداشتن قطعه‌ی در حال برش می‌شود. تقویت‌کننده‌های دوگانه و سه‌گانه از چندین لایه‌ی فایبرگلاس برای ارائه پشتیبانی بیشتر در برش‌های صنعتی با لرزش بالا استفاده می‌شوند.

صفحه های برش اوی فایبر گلاس باعث تقویت عملکرد صفحه برش می شود

صفحه برش بر اساس اندازه

صفحه های برش بر اساس اندازه معمولا در چندین سایز صفحه برش 115 میلی متری ، صفحه برش 125 میلی متری ، صفحه برش 180 میلی متری ، صفحه برش 210 میلی متری ، صفحه برش230  میلی متری، صفحه برش250 میلی متری ، صفحه برش300 میلی متری ، صفحه برش 350 میلی متری تولید می شوند . اما پر فروش ترین سایز صفحه برش در بازار 115 ، 180 و 230 میلیمتر است البته سایزهایی مانند 300 و 350 نیز در دستگاه هایی مانند پروفیل بر کاربرد دارد .

صفحه برش ها بر اساس اندازه تقسیم بندی می شوند که هر کدام برای برش خاص طراحی شده است.

انواع صفحه برش

صفحه برش بر اساس کاربرد و جنس قطعاتی که می‌تواند برش دهد به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. برای مثال انواع صفحه برش چوب ، اهن و ... با یکیگر مفاوتند. همه صفحه برش ها نمی توانند هر سطحی را برش دهند به همین دلیل باید در مورد انواع صفحه برش و کاربرد هر کدام از صفحه برش ها آشنا شوید تا بتوانید صفحه برش مورد نیاز کار خود را خریداری کنید.

انواع صفحه برش به چند بخش تقسیم بندی می شود:

 • صفحه برش آهن
 • صفحه برش استیل بر
 • صفحه برش سنگ
 • صفحه برش پروفیل بر
 • صفحه ساب
 • صفحه برش سرامیک بر
 • صفحه برش گرانیت بر

صفحه برش آهن چیست؟

وقتی صحبت از برش سخت‌ترین فلزات مانند فولاد و آهن به میان می‌آید، به صفحه برشی نیاز دارید که نرخ برش بالایی را برای حداکثر بهره‌ وری ارائه دهد. صفحه برش آهن معمولاً دارای دانه‌های سرامیکی است که از ساختار اتصال کریستالی استفاده می‌کنند.این ساختار دارای میلیون‌ها نقطه‌ی شکست است که با سرعت بیشتری نسبت به سایر انواع دانه‌ها تیز می‌شوند. در نتیجه، سرعت برش بیشتر خواهد شد و اصطکاک حاصل از فشار کم‌تر می‌شود.

صفحه آهن بر یک نوع صفحه های برش پر کاربرد است که در سایزهای 115 ، 180 و 230 موجودند .

صفحه برش آهن قطر متوسطی دارد و برای برش های نرم تر استفاده می شود.

کاربرد صفحه آهن بر چیست ؟ صفحه های آهن قطرهای متوسطی دارند و برای برش مواد های نرم ترنیز مانند آلومینیوم استفاده می شوند.

بهترین صفحه برش آهن ، صفحه برش آهن ، صفحه استیل بر آهن1*115 متابو ، صفحه سنگ برش 3*180 مولیتال می باشد.

بیشتر بدانید : صفحه برش آهن بر

صفحه استیل بر چیست ؟

مهم‌ترین نکته‌ای که برای انتخاب صفحه استیل‌ بر باید در نظر بگیرید ضخامت صفحه است. هنگام برش‌دادن قطعات نازک مانند استیل یا میله‌های با قطر کم، یک صفحه برش بسیار نازک (معمولاً ضخامت ۱ میلی‌تر) بهترین نتیجه را ارائه می‌کند. صفحه استیل بر مواد کم‌تری را در هر بار برش حذف می‌کند تا برشی سریع‌تر و تمیزتر ایجاد کند.صفحه استیل‌ بر اصطکاک و گرمای کم‌تری تولید می‌کند و احتمال تغییر رنگ سطح قطعه را کاهش می‌دهد. 

صفحه برش استیل بر نسبت به سایر صفحه برش ها اصطحکاک و گرمای کم تری را تولید می کند.

صفحه های استیل بر، از نظر ضخامت دارای 3 سایز یک میلیمتری و دو میلیمتری وسه میلی متری می باشند  و برای برش قطعه های استیل کاربرد دارند . صفحه استیل بر یک میلیمتری برای برش با قطر کم استفاده می شود و صفحه برش استیل بر دو میلیمتری برای برش قطعات با قطرهای بالا استفاده می شود وهمینطور صفحه برش 3 میل برای برش صفحات با قطر بالاتر استفاده میشود .
 
صفحه برش استیل بر 1.6*180 مولیتال ، بهترین صفحه استیل بر با قیمت مناسب می باشد.
بیشتر بدانید : صفحه برش استیل بر

تفاوت صفحه استیل بر با صفحه آهن بر چیست

صفحه استیل بر بر خلاف صفحه آهن بر ، کاملا از نظر ظاهری تخت و صاف است و برآمدگی وسط صفحه را ندارد .همچنین قیمت صفحه استیل بر ، با توجه به کیفیت های مختلفی که دارند ، متفاوت است و فروش انواع صفحه برش با توجه به نیاز و کاربرد مشتریان انجام میشود.

صفحه استیل بر نسبت به صفحه اهن بر طاهری تخت و صاف دارد و این تنها تفاوت صفحه استیل بر با اهن بر می باشد

صفحه ساب چیست؟

صفحه‌ ساب یک ابزار اساسی است که به شما کمک می‌کند تا هر ماده‌ای را از طریق اصطکاک زبر کنید یا سنباده بزنید. طراحی، شکل و ترکیبات استفاده‌شده در انواع صفحه ساب با توجه به کاربرد آن متفاوت است. صفحه ساب استیل و صفحه ساب آهن از انواع صفحه ساب هستند.

صفحه ساب برای صاف کردن انواع سطوح و سایش استفاده می شود

کاربرد صفحه ساب چیست ؟

صفحه ساب برای صاف کردن انواع سطوح ، سایش ، پلیسه گیری و ... مورد استفاده قرار می گیرد . صفحه ساب به دلیل این که عمل سایش را انجام می دهد با مقایسه با صفحه های دیگر از ضخامت بیشتری برخوردار است .

بیشتر بدانید : صفحه ساب

صفحه برش سنگ چیست؟

صفحه برش سنگ در ایجاد برش‌های سریع در بتن، آجر و بلوک استفاده می‌شود. در ساختار صفحه برش سنگ از دانه‌های سیلیکون کاربید با اتصال نرم استفاده شده است. صفحه برش سنگ معمولاً ضخامت کمی دارد و برای ایجاد برش‌های صاف در مصارف سنگ‌ تراشی استفاده می‌شود.این صفحه‌ها طراحی بادوامی دارند که با 2 ورقه فایبرگلاس برای افزایش استحکام چرخ ساخته شده‌اند تا احتمال شکستگی صفحه هنگام برش را کاهش دهند.

صفحه برش سنگ برای برش بتن ، آجر استفاده می شود و از دانه های سیلیکون کاربید ساخته شده است

صفحه سنگ بر از نظرقطر در مقایسه با صفحه آهن بر یکسان هستند و دارای سایز 115 ، 180 و 230 میلیمتری می باشند . صفحه سنگ بر همانطور که از اسمش مشخص است برای برش دادن سنگ ها استفاده می شود و می توان گفت کاربرد صفحه سنگ بر ، برش انواع سنگ ها است ضخامت صفحه سنگبر نسبت به صفحه استیل بر بیشتر است اما از صفحه های ساب و سایش از ضخامت کم تری برخوردار می باشد.

بیشتر بدانید : صفحه برش سنگ بر

صفحه پروفیل بر چیست؟

صفحه های پروفیل بر همانطور که قبلا هم ذکر شد نسبت به صفحه های دستگاه های دیگر مانند فرز از سایز بزرگتری برخوردار است و دارای سایز 300 و 355 میلیمتر می باشد و این تنها تفاوت صفحه پروفیل بر با صفحه های دیگر است .

صفحه های پروفیل بر در دو نوع اهن بر و استیل بر تولید و به بازار عرضه میشوند .

صفحه پروفیل بر همانند صفحه برش های دیگر برای برش استفاده می شود و فقط سایز بزرگتری نسبت به صفحه برش های دیگر دارد

بیشتر بدانید : صفحه پروفیل بر

کاربرد صفحه الماسه چوب

صفحه های الماسه چوب در سایزهایی مانند 250 ، 300 ،350 میلیمتر در بازار موجودند که امکان نصب بر روی ابزارهایی مانند اره گردبر و اره فارسی بر دارد و برای برش چوب بسیار مناسب و پرکاربرد می باشد . معمولا نجارها به دلیل استفاده زیاد از اره های گردبر و فارسی بر از صفحه الماسه چوب بسیار استفاده می کنند و می توان گفت فروش صفحه الماسه چوب در بازار به دلیل استفاده زیاد رو به افزایش است .

صفحه الماسه چوب برای برش چوب استفاده می شود و قابلیت نصب بر روی اره گرد بر را دارد

کاربرد صفحه الماسه ام دی اف

صفحه الماسه ام دی اف ، از نظر ظاهری با مقایسه با صفحه الماسه چوب بسیار مشابه یکدیگرند این صفحه ها در سایزهای 250 ، 300 ، 350 می باشد و از نظر جنس همانند صفحه چوب می باشد . اما تفاوت صفحه الماسه ام دی اف با صفحه الماسه چوب چه می تواند باشد که این دو را از یکدیگر مجزا کرده است ؟ با تمام شباهت های این دو محصول تعداد دندانه های صفحه الماسه ام دی اف از صفحه الماسه چوب بیشتر است و می تواند برش ظریف تری را روی قطعه ایجاد کند.

صفحه الماسه ام دی اف برش ظریف تری روی قطعه ایجاد می کند

صفحه گرانیت بر چیست؟

گرانیت نوعی سنگ بسیار متراکم، سخت و بادوام است. برای برش گرانیت از انواع مختلف صفحه برش استفاده می‌شود.

کاربرد صفحه گرانیت بر چیست ؟

صفحه گرانیت بر ، نسبت به صفحه های دیگر از یک طراحی ویژه ای برخوردار است و جنس آن از با کیفیت ترین آلیاژسیگمنت می باشد تا به وسیله شیارهایی که دارد علاوه بر سایش گرانیت بتواند ضربه هایی نیز به آن وارد کند با استفاده از صفحه گرانیت ، گرانیت به  خوبی برش داده می شود .  صفحه های گرانیت بر را می توان بر روی دستگاه فرز نیز نصب نمود و در سایزهای 115 ، 180 و 230 میلیمتری در بازار به فروش می رسند.

صفحه گرانیت بر از آلیاژ سیگمنت ساخته شده و علاوه بر سایش قابلیت ضربه را نیز دارد

تیغ گرانیت بر

اره‌ی دایره‌ای با تیغهی الماس را می‌توان بر روی اکثر انواع گرانیت استفاده کرد. اره‌ی مدور بهترین گزینه برای برش کاشی‌های گرانیتی است که کم‌ترین میزان گرد و غبار را هنگام برش ایجاد می‌کند.

کاربرد صفحه سرامیک بر چیست؟

دیسک سرامیک بر و دیسک گرانیت بر هردو به عنوان ابزارآلات برشی به کار برده می شوند و مانند دیسک گرانیت بر در سایزهای مختلفی به فروش می رسند و امکان نصب بر روی ابزارآلات فرز را دارند. با استفاده از صفحه سرامیک بر با کیفیت ، از شکستن و لب پر شدن سرامیک و کاشی ها جلوگیری می شود و سرامیک را با دقت بالایی برش می دهد.

صفحه سرامیک بر یک نوع ابزار برش محسوب می شود که قابلیت نصب روی دستگاه فرز را دارد.

تیغ سرامیک بر

بهترین تیغه سرامیک بر برای استفاده با آسیاب زاویه‌ ای هنگام برش کاشی و سرامیک، تیغه‌ ای با نوک الماسی و لبه صاف و بدون هیچ بریدگی یا دندانه‌ ای است. در حالی که تیغه سرامیک‌ بر دارای بریدگی برای برش چینی و تیغه‌های دندانه‌ دار اغلب برای برش سنگ‌های طبیعی مناسب هستند.

صفحه بتن بر چیست؟

صفحه‌ بتن بر الماسی معمولاً بهترین انتخاب برای ایجاد برش‌های تمیز و حرفه‌ ای در بتن هستند. الماس‌هایی که روی هر بخش از سطح صفحه‌ بتن بر دیده می‌شوند، عمل برش را انجام می‌دهند. همچنان که الماس‌های سطح در اثر استفاده کدر می‌شوند، صفحه شروع به ریزش می‌کند تا کریستال‌های الماس فرسوده را آزاد کند و الماس‌های جدید و تیز موجود در صفحه در معرض دید قرار بگیرند.

صفحه برش بتن بهترین گزینه برای برش انواع بتن می باشد

صفحه سنباده چیست و چه کاربردی دارد؟

صفحه سنباده صفحه‌ای است که در دستگاه‌های سنباده‌ زنی و برای سنباده‌کردن لبه‌های برش استفاده می‌شود. صفحه‌های سنباده از ترکیبات ساینده تشکیل شده‌اند.

صفحه‌ سنباده معمولاً با مواد کامپوزیت ساخته می‌شود. این مواد شامل ذرات درشت است که به‌هم متصل شده‌اند و یک شکل جامد و دایره‌ای تشکیل می‌دهند.

صفحه سنباده در دستگاه سنباده زنی برای سنباده کردن لبه های برش استفاده می شود

کاربرد صفحه سنباده

صفحه های سنباده که در مش ها متفاوتی وجود دارند با بزرگ تر شدن عدد مش آن ها ذرات ریزتر و در کل نرم تر می شوند و امکان نصب روی ابزارآلاتی مانند فرز و مینی فرز را دارد کاربرد صفحه سنباده می تواند برای سنباده کاری روی سطوح مختلف باشد .

مینی فلاپ

کاربرد مینی فلاپ
مینی فلاپ ،  یک نوع صفحه ای است که از چندین سنباده تشکیل شده که به صورت مورب روی یکدیگر قرار می گیرند . مینی فلاپ ها قابلیت نصب بر روی دستگاه های فرز و مینی فرز را دارند و در مش ها و سایزهای متفاوتی به فروش می رسند و می توانند به راحتی سنباده کاری روی قطعه را انجام دهند.
مینی فلاپ صفخه ایست که از چندین سنباده تشکیل شده و به صورت مورب روی یکدیگر قرار می گیرند.

تفاوت صفحه فلاپ با صفحه سنباده

آیا تفاوت صفحه فلاپ با صفحه سنباده را می دانید؟ صفحه فلاپ صفحه ساینده‌ای است که از صفحه سنباده‌های کوچک، که روی هم قرار گرفته‌اند و به شکل یک صفحه ساخته شده است. صفحه‌های فلاپ هنگام استفاده کارآمدتر از صفحه‌ی سنباده معمولی هستند. زیرا صفحه فلاپ از لبه‌ی بیرونی سایش را انجام می‌دهد و سایش را به‌طور مساوی در کل صفحه توزیع می‌کند.

بر خلاف صفحه سنباده معمولی، که پس از فرسوده‌ شدن حتی قسمت کوچکی از آن باید دور انداخته شود، طول هر فلاپ را می‌توان قبل از نیاز به تعویض صفحه فلاپ به‌ طور کامل استفاده کرد.

پد پولیش چیست و چه کاربردی دارد؟

پد پولیش صفحه ایست که در اندازه های مختلفی وجود دارند و با الیافی مثل پشم  ، پوست بره پوشانده شده اند . کاربرد پد پولیش چیست ؟ از پد پولیش برای پولیش کردن خودرو و یا هر وسیله دیگری استفاده می شود و برخی از این مدل پد پولیش ها باید بر روی صفحه پشتیبان سوار شوند و برخی دیگر نیاز به صفحه پشتیبان ندارند.

پد پولیش ابزاریست برای پولیش کردن انواع خودرو که از پشم ، پوست بره ساخته می شود

اهمیت جنس صفحه برش

جنس صفحه برش برای کار بسیار حائز اهمیت است و با توجه به کاربردی که دارند دارای جنس هاس متفاوتی می باشند. برای خرید صفحه برش ، به کیفیت صفحه دقت داشته باشید چرا که صفحه برش باید از جنس قطعه سخت تر باشد تا بتواند به راحتی قطعه مورد نظر را برش داده و یا بسابد .

نکات ایمنی هنگام استفاده از صفحه برش

بیش‌تر حوادث هنگام استفاده از آسیاب زاویه‌ ای و صفحه‌های برش به دلیل استفاده‌ی نادرست از این محصولات رخ می‌دهد. به همین دلیل، باید قبل ازبه‌ کاربردن ابزار برش و سایش نحوه‌ی صحیح استفاده از آن‌ها را بیاموزید. همچنین به نکات ایمنی زیر دقت داشته باشید:

 • صفحه‌های برش را در محیط خشک و تحت آب و هوای کنترل‌ شده نگهداری کنید.
 •  از تجهیزات ایمنی و حفاظتی مناسب هنگام کار با دستگاه و صفحه برش استفاده کنید.
 •    پیش از استفاده به اخطارها و نمادهای حک‌ شده بر روی صفحه برش دقت کنید.
 • همیشه پیش از شروع فرایند برش ، صفحه را بازرسی کنید.
 • در صورت شکستگی یا وجود ترک در صفحه برش آن را استفاده نکنید و دور بیاندازید.

برای استفاده از انواع صفحه برش باید به نکات ایمنی حتما توجه نمایید

در فرایند ایجاد برش در قطعات سخت مانند قطعات فلزی، بتنی و سنگی، انتخاب صفحه برش متناسب با جنس هر قطعه بسیار اهمیت دارد. اگر ازصفحه مناسب برای برش استفاده کنید، به نتیجه‌ ای مطلوب‌تر دست خواهید یافت. توصیه می‌کنیم که پیش از انتخاب صفحه مورد نظرتان حتماً درباره‌ی انواع موجود صفحه برش در بازار و کاربردهای آن مطالعه کنید.

تفاوت صفحه برش سنگ و آهن

تشخیص صفحه برش سنگ و آهن به شرح ذیل می باشد:

 1. یکی از مهم ترین فرق صفحه برش آهن و سنگ در اندازه ضخامت صفحه برش ها می باشد. اگر به ضخامت صفحه برش آهن دقت کرده باشید مشاهده خواهید نمود که صفحه برش آهن در سایز 180 میلی متری ساخته می شوند ، اما صفحه برش سنگ ضخامتی به اندازه 230 میلی متر دارد. 
 2. جنس ساختار مواد اولیه صفحه برش آهن با صفحه برش سنگ متفاوت است. صفحه برش آهن از دانه های سرامیکی ساخته شده که از ساختار اتصال کریستالی استفاده می کنند و جنس متفاوتی با ساختار مواد اولیه صفحه سنگ دارد. صفحه برش سنگ بر خلاف صفحه برش آهن ، از دانه های سیلیکون کاربید با اتصال نرم استفاده شده و برای سنگ تراشی مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. در صفحه برش سنگ از یک روکش فایبرگلاس استفاده می شود که این روکش باعث افزایش سرعت برش می شود و جرقه کم تری را تولید می کند در صورتی که در صفحه برش آهن از روکش فایبر گلاس استفاده نمی شود.

تفاوت صفحه برش سنگ و آهن در چیست؟

برش

همان طور که بیان شد صفحات برش انواع مختلفی دارد؛ صفحه سنگ فرز فیبری نوعی از سنگ فرز می باشد که دارای کیفیت بالا است. در ادامه به بررسی مزیت ها و معایب صفحه سنگ فرز فیبری می پردازیم.

از جمله مهم ترین مزیت های صفحه سنگ فرز فیبری می توان به موارد  زیر اشاره نمود.

 •    وجود  سرعت زیاد در زمان انجام کار.
 •    مناسب برای استفاده در کارهای ظریف.
 • ایجاد  لبه زنی و یا لبه گیری های بهتر بر روی کار
 • سبب از بین بردن اکسید شدن و یا زنگ زدگی می شود.

مهم ترین معایب صفحه سنگ فرز فیبری به شرح زیر است.

 • ممکن است در حین کار صفحه سنگ دچار تاب برداشتن شود
 • ایجاد جرقه های بسیار
 • ایجاد گرما و حرارت زیاد
 • امکان شکستگی وجود دارد
ارسال نظر / پرسش در مورد صفحه برش چیست ؟ و آشنایی بیشتر با انواع صفحه برش
CAPTCHA
علی در تاریخ پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ :
با سلام ممنون از اطلاعات جامع و کاملتان دمتون گرم
سلام وقت بخیر خوشحالیم که نظرتون رو جلب کرده
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح