شما اینجا هستید : ابزار میهن  -> پیچ گوشتی

خرید پیچ گوشتی در مدل ها مختلف پیچگوشتی + 32 مدل جدید + قیمت عالی

پیچ گوشتی چیست ؟

از کاربردی‌ ترین ابزارهایی که باید در هر کیف ابزاری وجود داشته باشد ، پیچ‌ گوشتی‌ ها هستند. سفت کردن پیچ‌ های شل شده یا تعویض پیچ‌ های قدیمی زمانی امکان‌ پذیر است که یک پیچ گوشتی در دسترس شما باشد. پیچ‌ گوشتی جزء ابزار ضروری برای هر خانه و هر مکان دیگری است و در شغل‌های مختلفی کاربرد دارد.
پیچ گوشتی به وسیله نوک پیچ گوشتی که در ابتدای پیچ گوشتی با شکل های مختلف ساخته شده وظیفه باز و بسته کردن پیچ های مخصوص خود را دارند برای مثال پیچ گوشتی مثلثی برای استفاده پیچ های مثلثی ساخته شده است و نمی توان از پیچ گوشتی مثلثی برای باز و بسته کردن پیچ های مدل ستاره ای استفاده کرد. البته ناگفته نماند برای کسانی که با انواع پیچ سر و کار دارند پیچ گوشتی خاص به نام پیچ گوشتی همه کاره در سری های مختلف ساخته شده که با تعویض سری پیچ گوشتی به راحتی می توان انواع پیچ در مدل های مختلف را باز و بسته کرد. پیچ گوشتی ها با کمک نیروی دست و به وسیله چرخش پیچ گوشتی قابلیت باز و بسته کردن پیچ ها را دارند به همین دلیل به آن ها پیچ گوشتی چرخشی نیز می گویند.
پیچ گوشتی کاربردی ترین ابزار برای باز و بسته کردن پیچ های مختلف
 
در این صفحه ما قصد داریم تعریفی جامع از پیچ‌ گوشتی و کاربردهای آن ارائه کنیم. برای علاقه‌ مندان به تاریخ و سیر تکامل ابزار، تاریخچه پیچ‌ گوشتی را در نظر گرفته‌ ایم و در ادامه انواع پیچ‌ گوشتی و برخی از مهم‌ ترین نکات ایمنی در رابطه‌ با استفاده از پیچ‌ گوشتی‌ها  را مطرح کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد پیچ‌ گوشتی‌ ها کسب کنید.
امروزه انواع پیچ گوشتی با کاربردهایی خاص مانند پیچ گوشتی ساعتی ، پیچ گوشتی ستاره ای و... تولید شده اند و نیاز کاربر را برای باز و بسته کردن انواع پیچ های مختلف برطرف نموده اند.

پیچ گوشتی ترمینالی

یکی از پرکاربرد ترین نوع پیچ گوشتی ها ، پیچ گوشتی ترمینالی می باشد که به آن پیچ گوشتی الکترونیک نیز می گویند. برای باز و بسته کردن پیچ های قطعات الکترونیکی و ترمینال های برق استفاده می شود. از این پیچ گوشتی در صورتی که هنگام بستن و شل کردن پیچ ، احتمال آسیب رسیدن به دسته و تیغه وجود داشته باشد استفاده می شود. این پیچ گوشتی بسیار نرم و خوش دست می باشد و جنس دسته آن از پلاستیک نرم است.
این پیچ گوشتی در انواع مختلف طراحی و تولید شده و شامل پیچ گوشتی دوسو ترمینالی و پیچ گوشتی چهارسو ترمینالی با سایزهای مختلف می باشد. دارای میله‌هایی بلند به منظور دسترسی آسان‌تر به پیچ‌های داخلی لوازم الکترونیکی که دور از دسترس هستند، می‌باشد.و می‌توان از آن در صنایع مختلف، مخصوصا صنایع الکترونیک استفاده کرد. قیمت پیچ گوشتی ترمینالی متفاوت است و با توجه به برند ، سایز و ... تعیین می شود. جهت خرید پیچ گوشتی ترمینالی می توانید همین حالا اقدام نمایید تا در اسرع وقت و با ارسال فوری این محصول را دریافت نمایید.

بیشتر بدانید : پیچ گوشتی ترمینالی

پیچ گوشتی چیست؟

پیچ گوشتی چیست و چه کاربردی دارد؟ پیچ‌ گوشتی‌ ها معمولا ابزاری هستند که با دست کار می‌کنند اما انواع برقی آن نیز موجود است. از پیچ‌ گوشتی‌ها برای باز کردن و بستن پیچ‌ ها استفاده می‌شود. از مهم‌ ترین دلایل محبوبیت پیچ‌ گوشتی‌ها این است که می‌ توان آن‌ها را به‌ صورت تکی برای منازل و کارهای شخصی یا به‌ صورت یک ست برای افراد حرفه‌ای و تعمیرکار تهیه کرد.
 یک پیچ‌ گوشتی معمولی و ساده از یک دسته و یک میله که در انتهای آن نوک پیچ‌ گوشتی است، ساخته شده است. میله پیچ‌ گوشتی معمولا از فولاد خیلی سخت ساخته می‌ شود تا در برابر خمش در حین فشار و یا پیچش مقاوم باشد.
پیچ گوشتی چیست؟ پیچ گوشتی کاربردی ترین ابزار برای بازو بسته کردن پیچ و مهره ها
دسته پیچ‌ گوشتی از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. محبوب‌ ترین جنس‌های دسته چوب، فلز و پلاستیک هستند که کاربر با استفاده از آنها بیشترین چسبندگی را دارد و دائم پیچ گوشتی در دستش لیز نمی‌خورد. با توجه به سرپیچ‌های مختلفی که ساخته می‌شود، نوک پیچ‌ گوشتی هم متناسب با آن تغییر می‌کند و با نوک‌ های مختلف و اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارند.

سیر تکامل و تاریخچه پیچ گوشتی

پیچ‌ گوشتی برای بازکردن پیچ ساخته شده است. اما پیچ چگونه به وجود آمد؟ اولین تلاش‌ها برای ساخت پیچ ، به ارشمیدس و قرن سوم قبل از میلاد برمی‌گردد. ایده پیچ که یک صفحه شیب‌ دار است و دور یک محور مرکزی مارپیچ می‌شود به ارشمیدس برمی‌گردد. پیچ ارشمیدس برای بالاکشیدن آب از داخل آب‌ انبار کشتی‌ها به کار گرفته شده بود.
پیچ و تولید روغن 
در دوران هلنیستی حالت مارپیچ پیچ ارشمیدس  را این بار در حالت عکس به کار گرفتند. هدف آن‌ها این بود که از دانه‌های انگور شراب و از دانه‌های زیتون روغن را استخراج کنند؛ با این‌حال پیچ‌ها را به‌عنوان یک اتصال‌ دهنده که این روزها بسیار کاربردی هستند، نمی‌شناختند.
در قرن پانزدهم اولین پیچ‌ها به‌ عنوان بست ساخته شدند. از این نوع پیچ‌ها برای اتصال دادن قطعات زره تیراندازی و دیگر سلاح‌های سرد در قرون وسطایی استفاده می‌کردند. در آن زمان پیچ‌ گوشتی‌ها تنها برای سرویس کردن این سلاح‌ها به کار می‌رفتند و به آنها پیچ گردان می‌گفتند. با این توصیفات پیچ  و پیچ‌گوشتی به‌عنوان یک وسیله معمول به کار نمی‌رفتند و اکثر مردم عادی از وجود آنها بی‌خبر بودند.
تکامل پیچ گوشتی در قرن‌های اخیر

در سال 1760، دو برادر انگلیسی، جاب و ویلیام وایات، یک ماشین پیچ را به ثبت رساندند که از یک سوهان برای برش رزوه‌ها استفاده می‌کرد. این امکان تولید انبوه پیچ‌ها را فراهم کرد و پیش درآمدی برای ماشین‌های تولید انبوه صنعتی بود.

سیر تکامل و تاریخچه پیچ گوشتی


رابرتسون و تلاش برای ساخت پیچ‌ گوشتی جدید
رابرتسون کانادایی اولین و مهم‌ ترین تغییردهنده پیچ‌ گوشتی‌ها بود. او در سال ۱۹۰۸ پیچی را اختراع کرد که مربعی بود و این کار پیچ‌ گوشتی‌های رابرتسون را راحت‌ تر کرده بود. چرا که دیگر در حین نصب پیچ ، روی آن نمی‌لرزید. شرکت فورد موتور اولین مشتری رابرتسون بود و در خودروهای مدل T از این نوع پیچ‌ها استفاده کرد.
 • فیلیپس و پیچ‌ گوشتی‌ اش 
۲۸ سال بعد پیچ‌ گوشتی فیلیپس توسط هنری فیلیپس معرف شد. او طرح خود را از شخص دیگری خریداری کرد و تغییراتی را روی آن اعمال کرد. طرح پیچ‌ گوشتی او مانند یک صلیب بود و این کار سفت کردن پیچ را راحت‌ تر کرده بود. 
 • تورکس و عصر حاضر
در سال ۱۹۶۷ تورکس پیچ‌ گوشتی اختراع کردن که یک جایگزین برای پیچ‌ گوشتی فیلیپس شد. درایورهای تورکس دارای شش لوب هستند که سطح تماس را بالاتر می‌برد؛ بنابراین، پیچ‌های Torx می‌توانند گشتاور بیشتری را به جای پیچ‌های فیلیپس تحمل کنند و همچنین می‌توانند به‌ راحتی خارج شوند. این اختراع یک‌ قدم فراتر رفت و Torx امنیتی و سایر انواع پیچ‌ گوشتی اختراع شد. 
باگذشت تنها صدسال از زمان اختراع پیچ‌ گوشتی‌ها در عصر حاضر انواع و اقسام آنها طراحی و ساخته شده است.

 

اجزای پیچ گوشتی را بهتر بشناسیم

هر پیچ‌ گوشتی از چند بخش ساخته شده است که با گرد آمدن در کنار هم سبب ایجاد یک وسیله کاربردی شده‌اند از بالا به پایین اجزای پیچ گوشتی شامل موارد ذیل می شود:
 • دسته
 • میله
 • تیغه
 • نوک

اجزای پیچ گوشتی شامل دسته ، میله ، تیغه ، نوک می باشد

دسته پیچ گوشتی

بزرگ‌ ترین بخش پیچ‌ گوشتی دسته آن است. یک دسته استاندارد به نحوی ساخته می‌شود که به‌ راحتی در دست قرار گیرد و یک طراحی ارگونومیک داشته باشد. با توجه به نوع پیچ‌ گوشتی و هدف از ساخت آن، دسته می‌تواند باریک، ضخیم شکل دار یا صاف باشد. در حین کارکردن با پیچ‌ گوشتی نباید دسته در دست سر بخورد از طرفی هم با توجه به محیط کاری پیچ‌ گوشتی ممکن است دسته را از چوب و پلاستیک به‌عنوان مواد عایق یا فلز به‌عنوان یک ماده غیر قابل اشتعال بسازند.
جنس اکثر دسته‌های پیچ‌ گوشتی از نوعی پلاستیک سخت به نام سلولز استات است که برای راحتی کاربران یک‌ لایه لاستیکی گرما دیده روی آن قرار می‌دهند.
بزرگ ترین بخش پیچ گوشتی دسته پیچ گوشتی می باشد.

انواع دسته پیچ گوشتی

هماهنگی بین نوک پیچ‌ گوشتی و سرپیچ از مهم‌ ترین نکات در هنگام انتخاب پیچ‌ گوشتی است. اما انتخاب یک دسته مناسب می‌تواند به مشاغل مختلف کمک کند. دسته‌های مختلف پیچ‌ گوشتی‌ ها را می‌توان در بخش‌های زیر جای داد:

 1. پیچ‌ گوشتی با دسته Wera Kraftform Kompakt
 2. دسته‌های ضخیم پیچ‌ گوشتی
 3. دسته چوبی
 4. حالت T شکل برای دسته پیچ‌ گوشتی
 5. دسته‌های flag
 6. دسته‌های لاستیکی یا بالشتکی 
 7. دسته کریستالی
 8. پی‌ وی‌ سی
 9. سلولوزی
 10. دسته پیچ‌ گوشتی ضدلغزش
 11. 6 گوش
 12. 4 گوش
 13. ارگونومیکس

انواع دسته پیچ گوشتی

میله پیچ گوشتی

نام دیگری که برای میله می‌توان استفاده کرد، شفت است. میله به دسته متصل می‌شود و آن را در سایزهای مختلفی می‌سازند. فولاد بهترین جنسی است که برای ساخت این بخش می‌توان استفاده کرد؛ چراکه در اثر اعمال فشار دچار خمیدگی یا تغییر شکل نشود و طول عمر و دوام بالایی دارد. برای ایمنی بیشتر برق‌ کاران، این بخش از پیچ‌ گوشتی را با یک پوشش عایق پلاستیکی می‌پوشانند.
برای آن که شفت یا میله بتواند گشتاور بیشتری ایجاد کند، معمولا آن را به‌ صورت گرد یا شش‌ گوش طراحی می‌کنند. به جز فولاد می‌توان از مواد دیگری هم برای ساخت میله استفاده کرد و در بعضی موارد هم رنگ‌های مختلفی برای آن در نظر می‌گیرند.
میله پیچ گوشتی

تیغه پیچ گوشتی

ازآنجایی‌ که تیغه در بخش انتهایی پیچ‌ گوشتی قرار دارد، ممکن است با نوک پیچ‌ گوشتی یکی در نظر گرفته شود که این اشتباه است. در پیچ‌ گوشتی‌ های معمولی ممکن است این بخش وجود نداشته باشد. با توجه به عملکرد و هدف ساخت پیچ‌ گوشتی تیغه می‌تواند تخت، استوانه‌ ای  یا مخروطی باشد. هدف استفاده از تیغه در ساخت پیچ‌ گوشتی این است که پایداری بیشتری به نوک پیچ‌ گوشتی می‌دهد و در کنار آن افزایش گشتاور راحت‌ تر است.

انواع پیچ گوشتی به تفکیک نوک

در صنایع مختلف پیچ‌ ها به‌ صورت های مختلفی ظاهر می‌شوند. شکل پیچ و نوک پیچ‌ گوشتی شما باید با هم مطابقت داشته باشد تا به مهره یا پیچ شما آسیب وارد نشود.

انواع پیچگوشتی به تفکیک نوک

برخی از رایج‌ ترین انواع سری یا نوک پیچ‌ گوشتی شامل موارد زیر است:
 • پیچ‌ گوشتی شکاف‌ دار: ابتدایی‌ ترین نوع پیچ‌ گوشتی یا همان دوسو
 • پیچ‌ گوشتی فیلیپس
 • پیچ‌ گوشتی رابرتسون
 • پیچ‌ گوشتی pozidriv
 • پیچ‌ گوشتی تورکس (torx)
 • پیچ‌ گوشتی‌های امنیتی تورکس
 • پیچ‌ گوشتی تورکس پلاس (torx plus)
 • پیچ‌ گوشتی شش‌ گوش
 • پیچ‌ گوشتی‌های سوکت مربعی
 • پیچ‌ گوشتی سه سو

کاربردهای پیچ گوشتی چیست؟

با توجه به این که پیچ‌ گوشتی در هر مکانی ضروری است، کاربردهای مختلفی هم دارند. در یک دسته‌ بندی کلی می‌ توان رایج‌ ترین کاربردهای پیچ‌ گوشتی را بخش‌های زیر در نظر گرفت:
 • کارهای مربوط به تجهیزات الکترونیکی و برق
 • باز کردن پیچ های تلفن همراه با استفاده از پیچ گوشتی موبایلی
 • باز کردن کامپیوترها
 • در فرایند بازکردن تولیدات مکانیکی و صنعتی نقش مهمی دارند. 
 • قابل‌ استفاده در نجاری و کارهای مربوط به چوب 
 • هنرهای تزئینی و فلزکاری و چسباندن چوب به فلز 
 • قابل‌ استفاده در محیط‌ های قابل اشتعال

کاربردهای پیچ گوشتی در صنایع مختلف

این کاربردها جزء رایج‌ ترین کاربردهای پیچ‌ گوشتی‌ ها است. اما در کنار آن برخی از پیچ‌ گوشتی‌ها هستند که تنها برای مصارف خاصی ساخته شده‌اند؛ برای مثال دسته‌ های آن‌ها را از جنس عایق ساخته‌ اند و برای برق‌های ولتاژ قوی مناسب هستند.

پیچ گوشتی عایق برق

یک پیچ‌ گوشتی عایق برق ابزاری است که دارای یک پوشش پلاستیکی سخت و غیر رسانا بر روی میله و دسته است. در این دسته از پیچ‌ گوشتی‌ ها تنها نوک پیچ‌ گوشتی در معرض دید است. این عایق کاربر را در برابر احتمال تماس با قسمت‌های زنده مدار محافظت کند. با داشتن پوشش محافظتی عایق، نگه‌ داشتن میله برای داشت تعادل بیشتر در حین کار، بی‌خطر است؛ علاوه بر مزیت‌ هایی که برای ایمنی کاربر دارد، یک پیچ‌ گوشتی عایق برق می‌تواند از آسیب به قطعات الکترونیکی ظریفی که ممکن است در اثر اتصال برق از بین بروند، جلوگیری کند.

پیچ گوشتی عایق برق ابزاریست دارای یک پوشش پلاستیکی سخت

در حالت ایده‌ آل یک پیچ‌ گوشتی عایق برق واقعی نه‌ تنها می‌تواند ایمنی الکتریکی فراهم کند، بلکه از نظر میزان ولتاژ برق هم رتبه‌ بندی شده است. این به این معنی است که برای پیچ‌ گوشتی حداکثر ولتاژی که می‌تواند در برابر آن مقاومت کند، مشخص شده است. در انواع حرفه‌ ا ی از پیچ‌گوشتی‌های عایق این رتبه‌ بندی ولتاژ ۱۰۰۰ ولت است که برای سیستم‌های الکتریکی 220 ولت کافی است. 

پیچ گوشتی ترکمتر دار

نسل جدیدی از پیچ‌ گوشتی‌ها، پیچ‌ گوشتی ترکمتر دار است. در این دسته از یک ترکمتر برای اعمال گشتاور لازم برای بستن پیچ‌ ومهره‌ها استفاده شده است. به دلیل دقت بالایی که این نوع پیچ‌ گوشتی‌ها دارند، ایمنی بیشتری به اتصالات شما می‌بخشد. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد ترکمتر دارید، می‌توانید به مقاله ترکمتر مراجعه کنید.

پیچ گوشتی جغجغه ای

چرخ جغجغه‌ ای یا چرخ ضامن دارد وسیله‌ ای است که فقط در یک جهت چرخش را ایجاد می‌کند و در جهت عکس آن حالت قفل دارد. در پیچ‌ گوشتی جغجغه‌ ای از یک چرخ جغجغه استفاده شده است که تنها در یک جهت دوران می‌کند. زمانی که شما از پیچ‌ گوشتی استفاده می‌کنید ، بعد از هر بار چرخاندن پیچ ، لازم است دست خود را جابه‌ جا کنید و یا پیچ‌ گوشتی را از پیچ خارج کرده و مجدد بچرخانید. با داشتن یک پیچ‌ گوشتی جغجغه ای نیازی نیست که این کار را انجام دهید و هر بار تنها کافی است که دسته پیچ‌ گوشتی را بچرخانید بدون آن که پیچ و سری پیچ‌ گوشتی بچرخد.

پیچ گوشتی جغجغه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

برای بستن پیچ ها در زاویه نامناسب با سرعت بالا  مجموعه 8عددی پیچ گوشتی جغجغه ای سان فلگ wh8-777 sunflag گزینه مناسبی می باشد.

پیچ گوشتی کیفی (ست پیچ گوشتی)

همان‌ طور که قبلا هم مطرح کردیم، پیچ‌ گوشتی‌ها را می‌توان به‌ صورت تکی برای کارهای شخصی و یا به‌ صورت ست خریداری کرد. پیچ‌ گوشتی‌های کیفی مخصوص دسته خاصی از افراد نیست و حتی افراد عادی هم می‌توانند یک ست پیچ‌ گوشتی برای خانه خود تهیه کنند.اما بیشترین کاربرد این ست پیچ‌ گوشتی‌ها برای افرادی است که در یک حرفه خاص مشغول به فعالیت هستند. شما می‌توانید پیچ‌ گوشتی کیفی را به‌ صورت ترکیبی از انواع سایزها با سری‌های دوسو، چهارسو و ... تهیه کنید. انواع مختلفی از پیچ‌ گوشتی کیفی وجود دارد که برای شغل‌های خاص به کار می‌رود. برای مثال ست‌های عایق برای برق‌ کاران، ست‌های ساعتی مناسب برای جواهرسازی و کارهای ریز وست‌های با سایز بزرگ برای مکانیک‌ها و تعمیرکارانی که با وسایل بزرگ سروکار دارند.

پیچ گوشتی کیفی یک ست پیچ گوشتی کامل در سایزهای مختلف می باشد

پیچ گوشتی دسته T

از لحاظ ظاهری این دسته از پیچ‌ گوشتی‌ها شکلی شبیه به T انگلیسی دارند. این طراحی از دسته باعث می‌شود که در دست گرفتن این پیچ‌ گوشتی‌ها راحت‌ تر باشد و همچنین گشتاوری که ایجاد می‌شود، بیشتر باشد. گشتاور بیشتر به این معنا است که شما می‌توانید پیچ را راحت‌ تر باز کنید. دسته این پیچ‌ گوشتی‌ ها بزرگ‌ تر از انواع معمول است و باعث می‌شود شما بتوانید فشار بیشتری به آن وارد کنید. فشار بیشتر در مراحل اولیه که در حال بستن پیچ هستید، لازم است.  پیچ‌ گوشتی دسته T در دو مدل ساده و جغجغه‌ ای ساخته می‌شود. پیچ گوشتی دسته تی چند کاره واتا با کیفیت ترین پیچ گوشتی دسته t تایوانی می باشد که قابلیت استفاده در محیط های متصل به جریان برق را دارد.

پیچ گوشتی دسته t بهترین پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ

پیچ گوشتی فاق مستقیم

این پیچ‌ گوشتی دوسو با زدن یک دکمه در کنارش می‌تواند چرخش و گشتاور لازم برای فرو کردن پیچ در دیوار یا خارج کردن آن را  فراهم کند. استفاده از آن نسبت به انواع دوسوی معمولی بسیار راحت‌ تر است و سرعت بیشتری دارد.

پیچ گوشتی چاکدار

نام دیگری که برای این دسته از پیچ‌ گوشتی‌ ها مطرح کرده‌اند، پیچ‌ گوشتی دوشاخ است. پیچ‌ گوشتی چاکدار دارای یک سری به شکل U است که تمام گشتاور به دو طرف پیچ اعمال می‌شود و سبب بسته‌ شدن یا باز شدن راحت‌ تر پیچ می‌شود. این پیچ‌ گوشتی برای تجهیزات الکترونیکی و مخصوص برق‌ کاران طراحی شده است.

پیچ گوشتی چاکدار معروف به پیچ گشتی دو شاخ دارای سری یو شکل می باشد

انواع پیچ گوشتی خاص

نوع‌ های خاصی از پیچ‌ گوشتی‌ها وجود دارد که ممکن است در زندگی روزمره کمتر دیده باشیم مثل پیچ گوشتی آلنی که ظاهری شبیه به پیچ گوشتی ستاره ای دارد اما برای پیچ های آلن کاربرد داد. اما دانستن نکاتی در مورد پیچ گوشتی های خاص و شناختشان خالی‌ ازلطف نیست.

پیچ‌ گوشتی سه سو

دارای سه تیغه است که با زاویه ۱۲۰ درجه نسبت به هم قرار گرفته‌ اند و شکل حرف Y را ایجاد می‌کنند. در صنعت بازی و تلفن‌های همراه و جاهایی که پیچ‌های سه سو استفاده شده باشد کاربرد دارند. 
 

پیچ‌ گوشتی مثلثی

 
دارای یک نوک مثلثی شکل بوده و برای استفاده در پیچ‌های مثلثی مناسب است. مانند پیچ‌ گوشتی رابرتسون ، سری این پیچ‌ گوشتی در داخل پیچ قرار گرفته و آن را می‌چرخاند. در تجهیزات الکترونیکی این پیچ بیشتر استفاده می‌شود.
پیچ گوشتی مثلثی چیست؟
پیچ‌ گوشتی فریرسون شبیه به فیلیپس است و بیشتر در تجهیزات دریایی به کار می‌رود. نوک آن نسبت به پیچ‌ گوشتی فیلیپس تیزتر است و گشتاور بیشتری فراهم می‌کند.
نوع مغناطیسی از پیچ‌گوشتی‌ ها باعث شده است که دیگر نگران گم‌ کردن پیچ‌هایتان نباشید. قدرت مغناطیسی نوک این پیچ‌ گوشتی  ، پیچ را نگه می‌دارد و مانع از افتادن آن می‌شود.

یکی دیگر از انواع پیچ گوشتی ها ، پیچ گوشتی بکسی می باشد. برای باز کردن پیچ هایی که در مکان های غیر قابل دسترس قرار دارند و نمی توان چرخش لازم روی دسته داشت از پیچ گوشتی بکسی استفاده می شود.

پیچ گوشتی ضربه خور

در دو دسته کلی پیچ‌ گوشتی‌ ها ضربه خور یا غیر ضربه خور هستند. پیچ‌ گوشتی ضربه خور همان‌ طور که از اسمش پیداست به‌ گونه‌ ای طراحی شده است که توانایی تحمل ضرباتی که بر آن وارد می‌شود را دارد. برای این کار در بخش انتهایی دسته پیچ‌ گوشتی ، یک قسمت فلزی تعبیه شده است که در اصل به میله پیچ‌ گوشتی متصل است. این نوع پیچ‌ گوشتی برای زمانی مناسب است که شما قصد جداکردن دو قطعه  به هم متصل شده را دارید و یا این که با پیچ‌های زنگ‌ زده‌ای سروکله می‌ زنید که از جای خود تکان نمی‌ خورند.

پیچ‌ گوشتی تقه‌ ای همان پیچ‌ گوشتی ضربه خور است که از آن برای باز کردن پیچ‌هایی استفاده می‌شود که به‌ اشتباه در جای خود سفت شده‌اند. برای مثال پیچ از مسیر اصلی منحرف شده است و همین اتفاق هم نمی گذار که پیچ به طور کامل فرو برود. در این شرایط حتی نمی‌توان آن را از جای خود خارج کرد. پیچ‌گوشتی تقه‌ ای می‌تواند با تحمل ضرباتی که به آن وارد می‌شود پیچ‌های محکم شده را از جای خود درآورد.

پیچ گوشتی ضربه خور توانایی تحمل ضربات زیاد را دارد

پیچ گوشتی ضد جرقه

کارکردن در مناطقی گازهای قابل اشتعال تجمع پیدا کرده است بسیار خطرناک است و یک جرقه کوچک هم می‌تواند خطرساز باشد. پیچ‌ گوشتی ضد جرقه آچاری است که مخصوص چنین اماکنی ساخته شده است. جنس آن از آلیاژ برنج بوده و از نیکل، کروم و آلومینیوم برای ساخت آن استفاده شده است. در اصطلاح جنس آن‌ها را نرم می‌گویند چراکه در اثر اصطکاک بین پیچ‌ گوشتی و سطوح دیگر جرقه‌ ای ایجاد نمی‌شود. این در حالی است که پیچ‌ گوشتی‌های دیگر از فولاد بوده و با کمترین اصطکاک هم می‌توانند ایجاد جرقه کنند.

پیچ گوشتی ضد جرقه چیست و چه کاربردی دارد؟

پیچ گوشتی نود درجه

حتماً برایتان پیش‌ آمده که در فضاهای باریک می‌ توانید پیچ را مشاهده کنید و مطمئن هستید که مشکل از شل شدن پیچ است اما دسترس به آن برایتان خیلی سخت است. پیچ‌ گوشتی نود درجه برای این‌ چنین فضاهایی طراحی شده است. در اصل اگر مکانی که پیچ در آن قرار دارد بسیار باریک است، با استفاده از نوع معمولی یا جغجغه‌ ای پیچ‌ گوشتی نود درجه می‌توانید آن را تعمیر کنید. 
برای راحتی بیشتر در هنگام استفاده از پیچ‌ گوشتی نود درجه ، رابط‌ های مختلفی هم طراحی شده است. رابط نود درجه سر دریلی  و رابط چپقی نود درجه دو نمونه از ابزارجانبی پیچ‌ گوشتی نود درجه هستند که برای کارکردن در فضاهای کم مناسب‌ اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این رابط‌ ها می‌توانید به  محصول رابط نود درجه سر دریلی مراجعه کنید.

پیچ گوشتی تعمیرگاهی

پیچ گوشتی های موسوم به پیچ گوشتی های تعمیرگاهی پیچ گوشتی هایی هستند که عموما میله ای 6 گوش یا 4 گوش دارند یا در انتهای میله در تقاطع با دسته یک زائده شش گوش یا 4 گوش دارند که قابلیت افزایش گشتاور با اتصال یک آچار را دارند. پیچ گوشتی تعمیرگاهی عموما نوکی مقاوم تر از سایز پیچ گوشتی ها دارند ، پیچ گوشتی تعمیرگاهی در انواع سایز و سری ها برای کاربردهای صنعتی موجود می باشند ولی باید مد نظر داشت که پیچ گوشتی های تعمیرگاهی ظرافت کمی برای کاربرد های عمومی دارند .

پیچ گوشتی آلنی یکی از پیچ گوشتی تعمیرگاهی محسوب می شود که برای باز کردن پیچ های شش گوش النی استفاده می شود.

پیچ گوشتی رابرتسون

پیچ‌ گوشتی رابرتسون مخصوص پیچ‌ های رابرتسون است. ممکن است به پیچ‌هایی برخورد کرده باشید که در وسط آنها یک حفره مربعی شکل وجود دارد. این نوع پیچ‌ها به پیچ رابرتسون معروف هستند. برای باز کردن آنها از پیچ‌ گوشتی رابرتسون استفاده می‌شود و عملکرد آنها به این صورت است که پیچ‌ گوشتی در داخل پیچ چفت می‌شود و تکان نمی‌خورد تا بتوانید آن را بچرخانید.
این پیچ‌ گوشتی اغلب در صنعت برق و برای پایانه‌های دستگاه یا قطع‌ کننده‌های مدار استفاده می‌شود.

پیچ گوشتی فشاری

اگر به دنبال پیچ‌ گوشتی هستید که فقط آن را فشار دهید و کار خودبه‌خود پیش برود، پیچ‌ گوشتی فشاری مخصوص شما است. در یک پیچ‌ گوشتی فشاری نیروی فشاری که به‌ صورت خطی به آن وارد می‌شود،‌ به نیروی چرخشی تبدیل شده و از آن می‌توان برای باز یا بسته کردن پیچ‌ها استفاده کرد. پیچ‌ گوشتی فشاری تنها به یک جهت دوران می‌کند و در جهت دیگر آزاد است. این باعث می‌شود که کارکردن با آن راحت‌ تر باشد. زمانی که بخواهید پیچ را در دیوار فرو ببرید، نوک پیچ‌ گوشتی به‌ صورت جدا از میله شروع به دوران در جهت عقربه‌های ساعت می‌کند. اما اگر بخواهید پیچ را از دیوار خارج کنید نوک در داخل میله ثابت می‌شود. شما می‌توانید پیچ‌ گوشتی فشاری را هم به‌ صورت دستی و هم به‌ صورت برقی استفاده کنید.

پیچ گوشتی فشاری ، با سری های مختلف یک پیچ گشتی همه کاره و کاربردی محسوب می شود که استفاده بسیار آسانی نسبت به پیچ گوشتی های ساده دارد. با استفاده از یک اداباپتور مرغک شش گوش ، می توانید همه انواع پیچ را توسط این نوع پیچ گوشتی فشاری باز و بسته کنید 

پیچ گوشتی همه کاره

داشتن چندین پیچ‌ گوشتی ثابت ممکن است کلکسیونی جذاب برای شما فراهم کند اما حمل‌ ونقل و استفاده از آن راحت نیست. هر پیچ‌ گوشتی بسته به‌ اندازه‌ اش وزن مشخصی دارد و قرارگرفتن مجموعه‌ ای از پیچ‌ گوشتی‌ها در کنار هم به معنای حمل مقدار زیاد وزن است.
 • پیچ گوشتی همه کاره چیست؟ پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره ابزاری است که برای همه مناسب است. این پیچ‌ گوشتی از یک بدنه که شامل دسته و میله می‌شود و چندین سری یا بیت به‌ صورت جداگانه دارد. شما می‌توانید هر بیت را متناسب با نیازتان بر روی میله نصب کنید و در بین کار آن را با یک بیت جدید عوض کنید. سایزهای مختلفی از پیچ‌ گوشتی‌های همه‌ کاره وجود دارد و آن‌ها را برای انواع پیچ‌های دوسو، چهارسو، ستاره‌ ای و ... طراحی کرده‌اند.

با در اختیار داشتن یک پیچ گوشتی همه کاره دیگر نیازی به خریداری چند نوع پیش گوشتی دستی در سایز و مدل های مختلف را ندارید و این ویژگی از هزینه های اضافه برای خرید پیچ گوشتی در مدل و سایزهای مختلف جلوگیری می کند. ساخت پیچ گوشتی چند کاره از یک دسته پیچ گوشتی و یک میله پیچ گوشتی که انتهای آن به نوک پیچ گوشتی ختم می شود ، می باشد. نوک پیچ گوشتی در انواع مختلفی مانند دو سو ، چهارسو ، شش سو ، ستاره ای مربعی می باشند که در پیچ گوشتی همه کاره قابلیت نصب را دارند. برخی از پیچ گوشتی های همه کاره بازار قابلیت نصب انواع سری پیچ گوشتی را دارند اما در میان مدل های مختلف پیچ گوشتی های همه کاره مدل هایی به بازار عرضه شده اند که فقط قابلیت نصب نوک پیچ گوشتی های پرکاربرد مانند دو سو ، چهارسو ، ستاره ای را دارند.

مشابه پیچ‌ گوشتی‌های معمولی ، پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره نیز انواع مختلفی دارد.انواع پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره به‌ صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

 • پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره دستی : پیچ گوشتی همه کاره دستی ، از نظر شکل ظاهری شبیه به یک پیچ گوشتی ساده می باشد اما با نگاه کلی به این نوع پیچ گوشتی چند کاره متوجه همه کاره بودن و قابلیت نصب انواع نوک پیچ گوشتی خواهید شد.
 • پیچ‌ گوشتی همه کاره مشتی : پیچ گوشتی مشتی ابعاد کوچک تری نسبت به سایر پیچ گوشتی ها دارد و برای فضاهایی که دسترسی سخت تری برای باز و بسته کردن پیچ دارند مناسب است. سری پیچ گوشتی های بسیار پر کاربرد مانند دوسو ، چهارسو ، شش گوش ، مربعی و حتی بکسی نیز قابلیت نصب روی این مدل پیچ گوشتی مشتی کوچک و جمع و جور را دارد.
 • پیچ‌ گوشتی چندکاره ۹۰ درجه : پیچ گوشتی یا رابط چند کاره 90 درجه  برای فضاهای باریک مناسب است برای مثال لبه های کمد که پیچ گوشتی های ساده امکان دسترسی را ندارند از پیچ گوشتی و یا رابط 90 درجه استفاده می کنند. داشتن چندین سری قابل تعویض در پیچ گوشتی همه کاره 90 درجه سرعت کار را بالاتر می‌برد
 • پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره جغجغه‌ ای: نوع جغجغه‌ ای مانند حالت تک کاره در یک جهت چرخش لازم برای باز و بسته کردن پیچ را فراهم می‌کند و نیازی به برداشتن ابزار از روی پیچ نیست.
 • پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره T شکل: ظاهر آن به شکل T بوده و یک دسته بزرگ برای ایجاد گشتاور بیشتر به همراه چندین سری مختلف دارد.
 • پیچ‌ گوشتی همه‌ کاره عایق: مناسب برای محیط‌ هایی که جریان برق در آن وجود دارد و ایمنی لازم برای شما را فراهم می‌کند.
 • پیچ گوشتی همه‌ کاره برقی: سرعت باز و بسته کردن پیچ با این مدل به بیشتری حد می‌رسد. سری‌ها به‌ سرعت قابل تعویض هستند و برق گشتاور بالا فراهم می‌کند. همه این‌ها راندمان کار را بالا می‌برد. 

 

مزایا و معایب پیچ گوشتی

برند پیچ‌ گوشتی یکی از عوامل تعیین‌ کننده مزیت‌ها و معایب آن است. هر برند قیمت، دوام و دیگر عوامل را برای پیچ‌ گوشتی تعیین می‌کند؛ بنابراین، اگر علاقه‌ مند به خرید نوع خاصی از پیچ‌ گوشتی هستید، هرگز برند و توضیحات دقیق محصول ذکر شده در دفترچه را نادیده نگیرید. در اینجا، این موضوع را به‌ طورکلی موردبحث قرار می‌دهیم و مزایا و معایب پیچ‌ گوشتی‌ها را به‌ تفصیل توضیح می‌دهیم.


مزایا و معایب پیچ گوشتی دوسو

یکی از مهم‌ ترین مزایای پیچ‌ گوشتی‌های دوسو، استفاده آسان از ابزار است. آنها ساده هستند و کاربر برای استفاده از آن نیازی به آموزش ندارد. این بدان معناست که هنگام کار با پیچ‌ گوشتی دوسو، چه مبتدی یا متخصص، مشکلی پیدا نخواهید کرد. علاوه بر این، برای این کار نیازی به باتری یا منبع الکتریکی ندارد و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد. عیب آن این است که کاربردهای محدودی دارد و نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت. این ابزار مستعد لیز خوردن است و به‌ راحتی از دست می‌افتد که اغلب به پیچ یا فضاهای اطراف آسیب می‌رساند.

معایب و مزایای پیچ‌ گوشتی فیلیپس و چهارسو

یک نوع مناسب از پیچ‌ گوشتی‌ها است که کاربردهای مختلفی دارد. برخلاف نوع دوسو به‌ خوبی در پیچ چفت می‌شود و هرگز از دست لیز نمی‌خورد و نمی‌افتد. در مورد این دسته از پیچ‌ گوشتی‌ها عیب خاصی وجود ندارد و تنها نیاز به کمی تجربه در هنگام استفاده از آنها دارید.
مزیت‌ها و معایب پیچ‌ گوشتی رابرتسون 
پیچ‌ گوشتی رابرتسون برای مناطق کوچکی که پیچ‌ گوشتی‌های بزرگ به دلیل فضاهای تنگ نمی‌توانند به‌درستی کار کنند بسیار مفید است. نیازی به نگرانی در مورد گشتاور بالا نیست زیرا برای مقابله با آن طراحی شده است. به همین ترتیب، فرورفتگی مخروطی از بیرون آمدن بیت جلوگیری می‌کند و جفت‌ شدگی عالی ابزار را به شما ارائه می‌دهد. عیب بزرگ آن این است که شما نمی‌توانید آن را برای همه انواع پیچ‌ها استفاده کنید زیرا برای درگیرکردن پیچ نیاز به درایور اندازه دقیق دارد. 
مزیت و معایب آلن
گشتاور بالای آن‌ها کار برای کاربر راحت‌ تر می‌کند و از لحاظ قیمتی مقرون‌ به‌ صرفه هستند. مانند پیچ‌ گوشتی رابرتسون عیبش در الزامی بودن تطابق بین بیت و پیچ است که باعث محدود شدن کاربرد آن شده است

پیچ گوشتی شارژی

پیچ‌ گوشتی شارژی قابل‌ حمل بوده و می‌توان آن را از مکانی به مکان دیگر برد. به دلیل اندازه کوچک وزن سبکی دارد و همچنین فضای کمتری را اشغال می‌کند. عاری از سیم است، بنابراین احتمال گیرکردن سیم و زمین‌ خوردن در حین کار صفر است.
عیب اصلی آنها این است که پیچ‌ گوشتی‌های شارژی خیلی قدرتمند نیستند. آنها را نمی‌توان برای کارهای بزرگ‌ تر و پیچیده استفاده کرد زیرا برای حفاری سوراخ‌های بزرگ طراحی نشده‌اند. اگر باتری پیچ‌گوشتی خالی شد، می‌توانید از آنها به‌عنوان پیچ‌ گوشتی دستی استفاده کنید.
یکی دیگر از ابرزارآلات کاربردی در کنار پیچ گوشتی ، فازمتر است که در مقاله فازمتر چیست؟ به طور کامل درباره فازمتر و کاربرد فازمتر شرح داده شده است.

انواع پیچ گوشتی

با تولید پیچ در شکل های مختلف سازندگان پیچ گوشتی ، اقدام به تولید انواع پیچ گوشتی با کاربردهایی خاص نموده اند که هر کدام از انواع پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ خاص طراحی شده اند. با ساخت پیچ گوشتی دستی در انواع مختلف نیاز مصرف کنندگان انواع پیچ گوشتی رفع شده است. انواع پیچ گوشتی های پر کاربرد که در صنایع های مختلف قابل استفاده هستند به شرح ذیل می باشد:

 • پیچ گوشتی مثلثی
 • پیچ گوشتی دو شاخ
 • پیچ گوشتی سه گوش ( پیچ گوشتی مثلثی )
 • پیچ گوشتی دوسو وسط خالی
 • پیچ گوشتی عایق برق
 • پیچ گوشتی چند کاره

پیچ گوشتی چهارسو

یکی از متداول‌ ترین انواع پیچ‌ گوشتی‌ ها انواعی هستند که به پیچ‌ گوشتی‌های فیلیپس مشهور هستند این پیچ‌ گوشتی‌ها یک سری به شکل X دارند. پیچ‌ گوشتی‌های چهارسو نوع اصلاح شده و بهبود یافته فیلیپس هستند. هدف از این اصلاحات این بود که میزان سرخوردن پیچ‌ گوشتی در پیچ در هنگام استفاده به حداقل میزان ممکن برسد.
پیچ‌ گوشتی‌ ها را بر اساس سایز پیچ نیز دسته‌ بندی می‌کنند. برای پیچ‌ گوشتی‌های چهارسو معمولا از PH برای سایز بندی‌شان استفاده می‌شود و از PH0 تا PH3 دسته‌ بندی شده‌اند. کد Pz به پیچ‌ گوشتی‌های ستاره‌ ای و پیچ‌های ستاره‌ ای اشاره دارد. پیچ‌هایی که ساخته  کشور ژاپن هستند و برای مصارف صنعتی مناسب هستند، با کد J  یا JIS شناخته شده‌اند. سری‌های مختلف PH و JIS در اکثر مواقع باهم دیگر قابل تعویض نیستند و از نظر ویژگی‌های فیزیکی نیز متفاوت هستند. این نوع کدبندی پیچ‌ها باعث می‌شود که در حین انتخاب سری پیچ‌ گوشتی مشکلی پیش نیاید و بر اساس شکل پیچ بتوان از نوک مناسب استفاده کرد.
انواع پیچ گوشتی چهارسو کدامند؟

پیچ گوشتی دوسو

پیچ گوشتی دوسو از رایج‌ ترین انواع پیچ‌ گوشتی‌ها هستند و برای باز و بسته کردن پیچ‌هایی که دارای یک شکاف در بالا هستند، مناسب‌اند. این نوع از پیچ‌ گوشتی‌ ها هم از لحاظ قیمتی ارزان‌ قیمت است و هم تطبیق‌ پذیری بالایی برای باز و بسته کردن پیچ‌ها دارد. حتی می‌توان از پیچ‌ گوشتی‌های دوسو برای خراشیدن و بریدن اشیاء استفاده کرد. از لحاظ سایزبندی آنها را از اندازه‌های بسیار کوچک در حد پیچ عینک و ساعت  تا اندازه‌های بسیار بزرگ برای کارهای صنعتی می‌سازند. پیچ گوشتی‌های دوسو می‌تواند بلند و نازک باشند تا بتوانند به‌ راحتی به فضاهای کوچک برسند یا برای آن که دوام بالایی داشته باشند،‌ آنها را ضخیم می‌سازند.

پیچ گوشتی دو سو رایج ترین نوع پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ دوسو

پیشنهاد ویژه
فیلتر بر اساس قیمت
از قیمت
تا قیمت
بر اساس برند
گروه های مشابه
گروه بندی کالا ها
فیلتر بر اساس قیمت
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح