شما اینجا هستید : ابزار میهن  -> مولتی متر

قیمت انواع مولتی متر و خرید بهترین مدل های مولتی متر

فیلتر تخصصی

مولتی متر

مولتی متر یک ابزار مهم مهندسی برای مهندسان و تعمیرکاران برق و الکترونیک است که آوومتر و مولتی تستر نیز نامیده می شود. این دستگاه که جزو ابزارآلات اندازه گیری محسوب می شود، برای اندازه گیری کمیت های مختلف الکتریکی مثل جریان، ولتاژ، مقاومت الکتریکی و ظرفیت خازنی است و به همین دلیل به آن اندازه گیر چند حالته یا مولتی متر می گویند. علاوه بر اندازه گیری چند کمیت مختلف الکتریکی، با این دستگاه می توان سلامت و یا مشخصات قطعات الکتریکی یا الکترونیکی را نیز ارزیابی کرد.

مولتی متر ابزار مهم مهندسی

انواع مولتی متر

مولتی متر به عنوان یک ابزار مهم مهندسی، دو نوع دیجیتال (رقمی) و آنالوگ (عقربه ای) دارد.
 • مولتی متر آنالوگ : مولتی متر آنالوگ بر پایه یک میکرومتر ساخته می شود و وسیله ای برای اندازه گیری پتانسیل و جریان است. به مولتی متر آنالوگ، مولتی متر عقربه ای نیز می گویند. این مولتی مترها از یک صفحه با تعدادی خطوط مندرج و یک عقربه که روی این خطوط حرکت می کند، تعدادی ترمینال، یک سلکتور، یک پتانسیومتر تنظیم صفر و دو سیم رابط تشکیل می شود.
مولتی متر آنالوک تقریبا یک دستگاه قدیمی و منسوخ شده محصوب می وشد و چون کاربرد کم تری نسبت به نوع دیجیتال این دستگاه دارد، با قیمت کم تری به فروش می رسد. این دستگاه ها در برابر ضربه بسیار حساس هستند، به همین دلیل هنگام استفاده می بایست احتیاط کنید.
 • مولتی متر دیجیتالی : در مولتی مترهای دیجیتالی، پارامترهای اندازه گیری شده به صورت ارقام دیجیتالی نشان داده می شوند. این مولتی مترها واحد اندازه گیری را نیز نشان می دهند.
مولتی مترهای دیجیتالی نسبت به مولتی مترهای آنالوگ، دقت بیشتری در اندازه گیری و نمایش داده ها دارند. سرعت اندازه گیری این دستگاه ها نسبت به نوع آنالوگ بیشتر است. کالیبراسیون راحت تر و قابلیت اتصال به کامپیوتر هم دارند.
انواع مولتی متر و کاربرد آن ها
چند نوع مولتی متر دیجیتالی وجود دارد، مثل :
 1. مولتی متر انبری (کلمپی) : این مدل علاوه بر داشتن امکانات موجود در مدل های دیجیتالی، یک چنگک دارد که جریان عبوری را می توان به کمک آن اندازه گرفت و نیازی به سری کردن مولتی متر با المان موردنظر نیست. با قرار دادن سیم حامل جریان به المان مورد نظر بین چنگک های مولتی متر، اول جریان عبوری از سیم و بعدا جریان عبور از المان مورد نظر توسط مولتی متر محاسبه می گردد.
 2. مولتی متر رومیزی : مولتی متر رومیزی به عنوان یک مولتی متر دیجیتال بیشتر در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و دقت اندازه گیری بالایی دارد.

اهم متر و کاربرد آن

اهم متر یا اهم سنج، دستگاهی است که مقاومت الکتریکی را اندازه گیری می کند و همچون مولتی متر دارای دو نوه آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال است.
همانطور که گفته شد، از اهم متر برای اندازه گیری مقاومت الکتریکی اجسام رسانا استفاده می شود در حالی که از مولتی متر برای اندازه گیری چندین کمیت مختلف مثل ولتاژ، مقاومت الکتریکی، جریان الکتریکی و ... استفاده می شود.
پس می توان نتیجه گرفت که مولتی متر علاوه بر کار اهم متر، قادر به اندازه گیری چند کمیت دیگر نیز می باشد. مثلا برای اندازه گیری و عیب یابی در یک مدار، هم به اهم متر و هم به ولت متر نیاز است در حالی که هر دو این نیازها توسط مولتی متر قابل تامین است. یعنی اهم متر به هیچ وجه نمی تواند جایگزین مولتی متر شود اما در اغلب نیازها مولتی متر می تواند به عنوان جایگزین اهم متر انتخاب شود.

کاربرد مولتی متر

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، مولتی متر یا همان آوومتر وسیله ای برای اندازه گیری است، مثل متر، کولیس، رطوبت سنج و ...
مولتی متر دستگاهی است برای اندازه گیری کمیت های مختلف الکتریکی که با کمک آن می توان سلامت یا مشخصات قطعات الکتریکی یا الکترونیکی را بررسی کرد. 
در قسمت قبلی انواع مختلف مولتی متر معرفی شد. این مولتی مترها براساس مدل، توانایی خواندن مقادیر مختلفی را دارند. انواع پیشرفته مولتی متر حتی می توانند همه مقادیر زیر را اندازه گیری کنند. بنابراین می توانیم بگوییم کابرد مولتی متر عبارت است از تشخیص سلامت یا مشخصات دستگاه و اندازه گیری همه یا تعدادی از مقادیر زیر :
 • مقاومت (اهم)
 • ولتاژ و جریان برق (جریان متناوب)
 • ولتاژ و جریان برق (DC جریان مستقیم)
 • ظرفیت (فاراد)
 • هدایت (سیامز)
 • دسی بل
 • فرکانس (هرتز)
 • القا (henrys)
 • درجه حرارت سلسیوس یا فارنهایت
 • چرخه کار
علاوه بر این ها، ممکن است یکسری لوازم جانبی برای مولتی مترهای پیشرفته موجود باشد که موارد زیر را نیز اندازه گیری نمایند :
 • اسیدیته
 • سطح نور
 • قلیایی بودن
 • رطوبت نسبی

بهترین مولتی متر

قطعا بهترین مولتی متر در حال حاضر مولتی مترهای دیجیتال هستند. دقت مولتی مترهای آنالوگ یا عقربه ای بسیار پایین تر از مولتی مترهای دیجیتال است و مولتی مترهای آنالوگ نسبت به ضربه بسیار حساس هستند. بهترین مولتی متر دیجیتال را می توانید از فروشگاه ابزارمیهن تهیه کنید. ابزارمیهن با عرضه بهترین برندها و انواع مولتی مترهای دیجیتال با قیمت مناسب، در این زمینه پیشتاز است و شما با خیال راحت می توانی اقدام به خرید بهترین مولتی مترهای بازار را از ابزارمیهن نمایید.

قیمت مولتی متر

قطعا قیمت مولتی متر دیجیتال با قیمت مولتی متر آنالوگ متفاوت است. مولتی متر آنالوگ از هر برندی که باشد، ارزان تر از مولتی متر دیجیتالی می باشد. قیمت مولتی مترها با توجه به برند و امکانات آن مولتی متر (تعداد کمیت های قابل اندازه گیری و ...) متفاوت است. با این حال ابزارمیهن بهترین برندها را با بهترین قیمت نسبت به بازار عرضه می کند.

خرید مولتی متر

چنانچه قصد خرید تکی و یا عمده انواع مولتی متر عقربه ای (آنالوگ) و انواع مولتی متر دیجیتالی را دارید، فروشگاه ابزارمیهن، امکان خرید حضوری و اینترنتی انواع مولتی مترها را فراهم کرده است. در صورت خرید اینترنتی، محصول خریداری شده در کم ترین زمان ممکن به محل موردنظر شما ارسال خواهد شد.

پیشنهاد ویژه
فیلتر بر اساس قیمت
از قیمت
تا قیمت
بر اساس برند
گروه های مشابه
پنس (10)
گروه بندی کالا ها
فیلتر بر اساس قیمت
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن با موضوع فروش انواع ابزار و چسب ، یک فروشگاه اینترنتی در قلب بازار تهران با تنوع حدود 3000 محصول می باشد. لذت خرید اینترنتی را با ما تجربه کنید.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح