شما اینجا هستید : ابزار میهن  -> فازمتر و تستر

خرید فازمتر و تستر + قیمت و کاربرد

معرفی فازمتر

فازمتر یک ابزار بسیار ساده  و درعین حال کاربردی برای مصارف خانگی و عمومی می باشد. همه ما با کلمه فازمتر تقریبا آشنایی داریم و مخصوصا برق کاران فاز متر را به عنوان ضروری ترین ابزار در جعبه ابزار خود می دانند برای پاسخ به سوالاتی مانند فازمتر چیست و چه کاربردی دارد؟ ابزار میهن سعی داشته تا شما را با فازمتر و انواع فازمتر بیشتر آشنا کند. اصلی ترین وظایف فازمتر ، تشخیص وجود و عدم وجود جریان الکتریکی و تست آن می باشد اما کار با فازمتر تنها برای تشخیص ولتاژ نیست. فازمتر به انگلیسی همان کلمه  phase meter است و استفاده از آن ایمنی هر فردی را برای تست جریان برق تضمین می کند و باز هم شاید برایتان سوال باشد که فازمتر چگونه کار می کند؟ با مطالعه ادامه مطالب توضیحات کامل تری در مورد فازمتر چیست و چگونه کار می کند؟ ارائه داده شده است.


به طور کل  فازمتر ابزاریست که وجود آن در هر جعبه ابزاری ضروری می باشد و بسیاری از برق کاران و کسانی که با برق سر و کار دارند از فازمتر استفاده می کنند. فازمتر قابلیت تشخیص ولتاژ الکتریکی را دارد و سیم فاز و نول را به راحتی تشخیص می دهد.

فازمتر چیست و چه کاربردی دارد؟

فازمتر ، در واقع شبیه پیچ گوشتی می باشد که بررسی می کند آیا ولتاژ الکتریکی در سیم وجود دارد یا خیر؟ فازمتر ، از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین ابزاری است که درکارهای عمومی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

امروزه با تولید انواع فازمتر شاهد فروش فازمترهای مختلف از جمله فازمتر دیجیتال ، فازمتر القایی ، فازمتر معمولی در بازار هستیم اما برای خرید بهترین فازمتر و فازمتر حرفه ای باید به ساخت فازمتر ، نوع فازمتر ، کیفیت فازمتر توجه نمایید. قیمت فازمتر نیز از جمله مواردیست که برای خرید فازمتر باید به آن توجه داشته.

استفاده از این ابزار بسیار کار آسانی می باشد اما هنوز افرادی هستند که روش استفاده و کاربرد این ابزار دستی را نمی دانند. فروشگاه ابزار میهن در این صفحه درباره فازمتر و انواع فازمتر توضیحاتی کاملی ارائه داده است بنابراین شما را دعوت میکنم تا آخرین مطالب درباره فازمتر با ما همراه باشید.

فازمتر چیست ؟

فازمتر چیست و چه کاربردی دارد ؟ فازمتر یک ابزار قدیمی است که کاربرد عمومی و صنعتی دارد. این ابزار در ظاهر به پیچ گوشتی شبیه بوده اما کارایی کاملا متفاوت دارد و برای تشخیص وجود یا عدم وجود جریان الکتریکی و همین‌ طور سیم فاز و نول تولید شده است و می تواند محیطی کاملا ایمن را برای کاربر ایجاد کند.
فازمتر دارای سایزبندی بوده و در مدل های متنوع طراحی و تولید می شود بدین ترتیب مصرف کنندگان می توانند متناسب با نیازی که دارند خرید را انجام دهند. فازمترهای صنعتی کاملا حرفه ای هستند و طول عمر زیادی هم دارند. استفاده از مواد اولیه درجه یک در ساخت این ابزار باعث شده تا در مقابل رطوبت و حرارت و همچنین جریان الکتریکی دوام زیادی داشته باشد.
فازمتر چیست و چه کاربردی دارد؟فازمتر ابزاریست برای تشخیص ولتاژ الکتریکی
فازمتر دارای یک چراغ نشانگر بوده تا بتواند وجود جریان را به کاربر نشان دهد به همین دلیل ایمنی استفاده از این ابزار زیاد است. سطح کاربری گسترده باعث شده تا میزان تقاضا برای خرید فازمتر بیشتر شود که همین امر زمینه تولید بیشتر آن را فراهم کرده است. فازمتر مشخص می کند که فقط اختلاف پتانسیل وجود دارد یا نه و کاربری دیگری هم ندارد. وزن سبک این ابزار حمل و نقل و استفاده از آن را آسان تر کرده است‌. فازمترهایی که شبیه پیچ گوشتی ساده هستند علاوه بر باز کردن پیچ می توانند میزان جریان را هم مشخص کنند. استفاده از این وسیله آسان بوده و تنها به کمی دقت و احتیاط نیاز دارد و زمانی که نوک فازمتر وارد پریز شده و به جریان برق می رسد به سرعت چراغ داخل آن روشن می شود. 
مدل های پیشرفته فازمتر به صورت غیر تماسی کار خود را انجام می دهند. بدین ترتیب نیازی به لخت کردن سیم نیست و فازمتر می تواند به کمک تغییرات میدان الکتریکی اطراف سیم میزان جریان را مشخص کند. استفاده از این ابزارها باعث شده تا افراد در هر صنعتی که فعالیت می کنند ایمنی بیشتری داشته باشند و جریان الکتریکی خطری برای آنها نداشته باشد. تنوع در ساخت فازمتر بالا بوده و امروزه در مدل های مختلفی روانه بازار می شود تا افراد بتوانند متناسب با نیاز و مصرفی که دارند انتخاب خود را انجام دهند که در این صورت فازمتر می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. 

 

معرفی اجزای فازمتر

فازمتر از تجهیزات الکتریکی به شمار می رود که از اجزای مختلفی ساخته شده است و ۸ قطعه کنار هم قرار گرفته اند تا این وسیله کارآمد تولید و به دست مصرف کنندگان برسد.
 
 • لبه فازمتر به عنوان اصلی ترین قطعه به شمار می رود که کاملا شبیه پیج گوشتی بوده و می تواند به باز کردن پیچ هم کمک کند. این لبه پهن زمانی که درون پریز وارد می شود چون فلزی بوده به سرعت جریان را تشخیص داده و آن را به قسمت های دیگر فازمتر انتقال می دهد تا کاربر هم جریان درون پریز را مشاهده کند. اگر لبه فازمتر خراب شود دیگر عملکرد خوبی نخواهد داشت.
 • عایقی چند لایه روی دسته تا لبه فازمتر را پوشانده که از برق گرفتگی فرد جلوگیری می کند. این عایق پلیمری مانع از عبور جریان برق از فازمتر به بدن می شود. استحکام زیاد این پوشش باعث شده تا فازمتر دوام زیادی داشته باشد. این قسمت از ابزار دارای بافتی متراکم بوده و دچار خوردگی و پوسیدگی هم نمی شود از این رو شما می توانید در هر شرایطی از این ابزار استفاده کنید. 
 • محفظه که تا لبه فازمتر ادامه پیدا کرده و درون آن چراغی است که در زمان روشن شدن شما را متوجه وجود جریان الکتریکی در پریز و یا هر وسیله الکتریکی می کند.
 • گیره که در قسمت محفظه قرار دارد و کمک می کند تا فازمتر به خوبی درون پریز قرار بگیرد و تشخیص دقیقی داشته باشد.
 • لامپ از دیگر اجزای داخل محفظه بوده که در صورت وجود جریان به صورت روشن شده و به شما آلارم می دهد. این لامپ کوچک و کم مصرف در واقع از جریان الکتریکی تغذیه می شود.
 • فنر هم یک قطعه کوچک است که درون محفظه قرار می گیرد و خاصیت ارتجاعی به فازمتر می دهد. 
 • پیچ در انتهای فازمتر قرار دارد و زمانی که این ابزار دچار مشکل می شود شما با باز کردن این پیچ می تواند قطعات داخلی فازمتر را به راحتی تعمیر و تعویض کنید. 

معرفی اجزای فازمتر و بهترین نوع فازمتر

تمام این قسمت ها عملکرد مختص به خود را دارند و همکاری آنها با هم باعث شده تا فازمتر بهترین عملکرد را داشته باشد. این قطعات دارای سطح کیفی بالا هستند و به صورت کاملا استاندارد و متناسب با فناوری روز دنیا مونتاژ می شوند بدین ترتیب امروزه شاهد بهترین نوع فازمتر در بازار خواهیم بود. تمام اجزای تشکیل دهنده فازمتر پس از نصب مورد تست و آزمایش قرار می گیرند تا صحت و سلامت آنها تایید شود.

کاربرد فازمتر

مهم ترین کاربرد فازمتر تشخیص وجود و یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی است و سیم فاز و نول را تشخیص می دهد. کاربرد فازمتر بسیار گسترده تر از تشخیص ولتاژ الکتریکی می باشد با استفاده از فازمتر در مشاغل هایی مانند برق کشی و سیم کشی خطر برق گرفتگی و یا آتش سوزی  تا حدی کاهش می یابد. فازمتر شباهت زیادی به پیچ گوشتی دارد اما از نظر کاربرد با پیچ گوشتی بسیار متفاوت است.

فازمتر ابزاریست که برای مشاغل هایی همچون برق کاری یک ابزار ضروری محسوب می شود و کاربرد های بسیار زیادی دارد ، داشتن یک فازمتر با کیفیت در هر کیف ابزار و جعبه ابزار لازم و ضروری می باشد بنابراین برای افزایش ایمنی جهت تست برق حتما از یک فازمتر مناسب استفاده کنید.

کاربرد فازمتر ، تشخیص وجود ولتاژ الکتریکی

انواع فازمتر

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی توانسته اند انواع فازمتر با کاربردهایی گسترده تولید و به بازار عرضه کنند که هر کدام از آن ها در مصارف عمومی و صنعتی کاربردهای خاص خود را دارد. فازمتر و تستر از نظر ساختار و کارایی نمونه های مختلف دارند به همین دلیل انتخاب های زیادی پیش روی مشتریان قرار دارد که می توانند به راحتی ابزاری که مد نظر دارند را تهیه کنند.

انواع فازمتر استاندارد از یک ولتاژ مشخصی ( 125-230 ولت) ساخته شده اند و در اندازه و سایزهای مختلفی به فروش می رسند و می توان گفت که فازمتر علاوه بر ویژگی تشخیص وجود و یا عدم وجود ولتاژ استفاده و کاربردهای دیگری نیز دارد برای مثال یکی از انواع فازمتر که فازمتر دیجیتال است علاوه بر تشخیص وجود جریان الکتریکی ، میزان اختلاف جریان الکتریکی و کارایی های دیگر مربوط به جریان الکتریکی را گزارش می دهد.

فازمتر از نظر کارایی می توان آن را به ۲ دسته مجزا تقسیم کرد:

 • فازمتر دو تماسه یا دو سر: که دارای ساختاری منحصر به فرد بوده و سر آن از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. یک سر این ابزار را یک پیچ گوشتی با یک سیم لامپ دار و انتهای آن را تنها یک سیم تشکیل می دهد که جریان از این دو قسمت عبور کرده و با روشن کردن چراغ در انتهای پیچ گوشتی میزان جریان را نشان می دهد. در این مدل قسمت جلوی فازمتر با محل اتصال تماس داده می شود و سیم عقب به صورت مستقیم با زمین اتصال برقرار می کند. این مدل دو تماسه بوده چون شما می توانید میزان ولتاژ را در هر دو نقطه از مدار مشاهده کنید. این مدل بیشتر برای قطعی سیم های اتومبیل و مدارهای مستقیم استفاده می شود. برای تشخیص جریان‌های برق شهری ، برق مستقیم با ولتاژ پایین ۱۲ولت و برق فشار قوی تا ۲هزار ولت هم کارایی دارد. امکان برق گرفتگی هم در این مدل پایین بوده چون به صورت مستقیم با کاربر در تماس نیست. 

انواع فازمتر ، فازمتر تماسی و فازمتر غیر تماسی

 • فازمتر غیر تماسی  که بر خلاف مدل قبلی عمل می کند و ساختار آن به گونه ای است که می تواند بدون تماس با سیم و تنها از طریق تغییرات میزان الکتریکی که در اطراف سیم ایجاد می شود میزان جریان را مشخص کند. مزیت استفاده از این ابزار زیاد بوده و نیازی به لخت کردن سیم ندارد و این می تواند خطر برق گرفتگی را هم کاهش دهد. کاربر تنها با حرکت دادن فازمتر در اطراف سیم می تواند محل قطعی را به راحتی تشخیص دهد.
  قدرت این ابزار زیاد بوده و می تواند از پشت دیوار هم قطعی سیم را تشخیص دهد. این مدل برای اندازه گیری دقیق میدان الکتریکی طراحی شده و در این حوزه سطح کاربری گسترده ای دارد. فازمترهای غیر تماسی هم در محیط هایی که لخت کردن سیم خطر زیادی دارد استفاده می شوند و ایمنی کاربر را به خوبی تضمین می کنند. جریان الکتریکی با هر ولتاژی که باشد به کمک این ابزار مشخص می گردد.
  فازمتر لایت at190 light و فازمتر یونیور 140 630vde -250v-220 unior از بهترین فازمترهایی هستند که علاوه بر کیفیت عالی قیمت مناسبی نیز دارند.

ویژگی فازمتر خوب و با کیفیت

یک فازمتر خوب و باکیفیت دارای ویژگی های زیادی است که شما به کمک آن می توانید جریان الکتریکی را بدون هیچ خطری تشخیص دهید.

 • فازمتر دیجیتال

فازمتر دیجیتال نمونه پیشرفته تر فازمترهای معمولی می باشد که دارای صفحه نمایش کوچک است و میزان ولتاژ و اندوکتانس در این صفحه نمایش داده می شود. اغلب تکنسین کارها از فازمتر دیجیتال به دلیل دقیق بودن فازمتر استقبال ویژه ای نموده اند. فازمترهای دیجیتالی چون دقت بیشتری دارند امروزه بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. اگر علاوه بر میزان جریان و ولتاژ فرکانس و مقاومت سیم یا قطعه مورد نظر هم برای شما مهم است باید به مدل القایی این وسیله توجه کنید چون بازدهی بهتری خواهد داشت. یک فازمتر خوب با بهترین نوع عایق پوشیده شده به همین دلیل خطر برق گرفتگی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

فازمتر دیجیتالچیست؟ فازمتر دیجیتال نمونه فازمتر معمولی می باشد که دارای صفحه نمایش است

 • فازمتر معمولی
فازمترهای معمولی دارای چراغ هستند و زمانی که جریان وجود داشته باشد این چراغ روشن می شود و شما را از وجود جریان مطلع می کند.
ابزارهای خوب و با کیفیت همیشه از برندهای معتبر و با سابقه انتخاب می شوند بدین ترتیب بهترین کارایی را دارند و کاربر هم همیشه از آنها رضایت کامل دارد. بدنه ای قوی و محکم و نشکن مهمترین مشخصه یک فازمتر خوب است که شما باید در زمان انتخاب به آن توجه کنید. این مدل می تواند برای مصارف صنعتی بهترین گزینه باشد و از فعالیت سخت و زیاد جان سالم به در ببرد. استفاده صحیح و نگهداری درست از ابزار است که باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.
یک فازمتر خوب قطعا بهترین تشخیص را دارد و با مشخص کردن میزان جریان می تواند خطر برق گرفتگی را کاهش دهد.این ابزار با کیفیت به صورت کاملا استاندارد و به کمک مواد اولیه درجه یک ساخته شده است. 
مهمترین راه تشخیص یک فازمتر خوب توجه به وزن آن است چون باید چگالی کم و وزن سبکی داشته باشد بدین ترتیب کاربر در زمان استفاده طولانی مدت خسته نمی شود.
لبه فازمتر نشکن بوده و نسبت به جریان الکتریکی حساسیت بالایی دارد. لامپ دستگاه با کوچکترین جریانی روشن می شود و همین ویژگی ها باعث شده تا ابزارهای خوب در بازار بیشترین حجم فروش را داشته باشند.
طراحی فازمتر به پیچ گوشتی شبیه است به همین دلیل به خوبی درون دست قرار می گیرد و تکنسین می تواند به راحتی آن را کنترل کند. بدنه این ابزار در مجاورت رطوبت دچار پوسیدگی و افت کیفیت نمی شود و رنگ کاملا ثابتی هم دارد. برای اینکه بتوانید فازمترهای خوب و کاربردی را انتخاب کنید توجه به این نکات می تواند به شما کمک کند

 

نحوه استفاده از انواع فازمتر

نحوه و مراحل استفاده از انواع فازمتر برای هر فازمتری متفاوت است اما به طور کلی برای تشخیص جریان برق در یک کلید پریز ابتدا باید پیچ های خروجی پریز برق را در بیاورید و سپس نوک فازمتر را در قسمتی که سیم لخت قرار دارد اتصال دهید توجه داشته باشید که فازمتر را روی سیم هایی که دارای عایق برق هستند قرار ندهید. پس از لمس نوک فازمتر به سیم ، دسته پیچ گوشتی شکل فازمتر را مشاهده کنید اگر لامپی که در داخل دسته وجود دارد روشن شود خبر از وجود جریان برق می دهد اما اگر لامپ دسته روشن نشد یعنی هیچ گونه جریان برقی وجود ندارد. این همان پاسخ به سوال فازمتر چگونه کار می کند؟ نیز می باشد.

نحوه استفاده از انواع فازمتر به شرح ذیل می باشد:

 • فازمتر چراغ دار

فازمتر چراغ دار از دسته فازمترهای معمولی محسوب می شوند که برای تشخیص ولتاژ دارای چراغ می باشند و زمانی که ولتاژ الکتریکی ( جریان برق ) وجود داشته باشد با روشن شدن چراغ به شما اطلاع می دهد. این مدل از سه قسمت میله و چراغ و مقاومت تشکیل شده که در هر شرایطی بهترین کارایی را دارد. این مدل یک مدار باز است که برای تشخیص جریان به بدن شما نیاز دارد. زمانی که سر این فازمتر وارد پریز می شود و شما پیچ انتهای آن را لمس می کنید اگر جریانی داخل آن باشد جریان روشن می شود.

فازمتر چراغ دار فازمتر معمولی محسوب می شود که برای تشخیص ولتاژ دارای چراغ الکتریکی است

چراغ فازمتر که یک مدل قدیمی است تشخیص جریان با آن کار دشواری می باشد و ایمنی کمتری هم دارد. 

یکی از بهترین فازمتر چراغ دار ، فازمتر ایران پتک است که از باکیفیت ترین فازمترهای معمولی محسوب می شود و علاوه بر کیفیت قیمت مناسبی نیز دارد. معمولا برای مصارف خانگی فازمتر چراغ دار انتخاب ایده آلی می باشد.

 • فازمتر مولتی کالر

فازمتر مولتی کالر مدل پیشرفته  فازمتر است و چراغ درون آن از نوع لامپ نئون با شدت نور بالا است که به سرعت روشن می شود. در روز هم این مدل بهترین کارایی را دارد و در صورت وجود جریان در پریز چراغ آن روشن می شود. لامپ این مدل قابل تعویض هم می باشد.

فازمتر مولتیکالر فازمترهای ذنگی هستند که از لامپ نئون ساخته شده است

 • فازمتر دیجیتال

فازمتر دیجیتال یا فازمتر الکترونیکی ، کاملا حرفه ای و پیشرفته است و حتی می تواند میزان ولتاژ را روی صفحه نمایش کوچکی که دارد نشان دهد. مزیت این فازمتر بسیار زیاد بوده و کاملا بی خطر و ایمن است. امکان اندازه گیری ولتاژهای مختلف را دارد و به دلیل کوچک و کم حجم بودن درون بسته بندی های کوچک جا گرفته و هر جایی بهترین و دقیق ترین نوع اندازه گیری را دارد.

فازمتر دیجیتال میزان ولتاژ را در صفحه نمایشگر نشان می دهد

فازمتر دیجیتال نمونه پیشرفته تر فازمترهای معمولی می باشد که دارای صفحه نمایش کوچک است و میزان ولتاژ و اندوکتانس در این صفحه نمایش داده می شود. اغلب تکنسین کارها از فازمتر دیجیتال به دلیل دقیق بودن فازمتر استقبال ویژه ای نموده اند.

 • فازمتر القائی

فازمتر القایی چیست؟ فازمتر القائی از دیگر فازمترهای دیجیتال محسوب می شود اما از نظر کاربرد فازمتر القائی حرفه ای تر از فازمتر دیجیتال می باشد. این مدل فازمتر ، علاوه بر تشخیص فاز و نول قابلیت تشخیص اندازه گیری تست ولتاژ ac و dc را نیز دارد.

به طور کل فازمتر القایی ، از بهترین مدل ها بوده که به نمونه های الکترونیکی شباهت دارد اما عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. این نمونه غیر از تشخیص سیم فاز و نول ، امکان اندازه گیری و تست ولتاژ را هم دارد. امکانات و قابلیت های این مدل زیاد بوده و می تواند اطلاعات خوب و دقیقی از فرکانس سیم و قطعه مورد نظر و همچنین میزان مقاومت الکتریکی را به کاربر بدهد.

در صورتی که سیم شما فاز باشد چراغ درون فازمتر روشن خواهد شد و شما را از وجود جریان مطلع می کند. 

خرید و فروش انواع فازمتر

خرید و فروش انواع فازمتر با مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی به صورت آنلاین و حضوری در فروشگاه ابزار میهن نمایندگی فروش فازمتر انجام می شود. ابزار میهن فروش فازمتر را به صورت عمده و تکی با ارسال فوری انجام می دهد و کاربران با خرید فازمتر به صورت آنلاین می توانند علاوه بر صرفه جویی در هزینه اضافه محصول را با ارسال فوری دریافت نمایند.

قیمت فازمتر

قیمت فازمتر با توجه انواع فازمتر و کیفیت و برند فازمتر در بازار متفاوت است . فروشگاه ابزار میهن نمایندگی فروش فازمتر ، همواره سعی دارد باکیفیت ترین فازمتر را همراه با قیمت مناسب به مشتریان گرامی معرفی کند. ابزار میهن بهترین فازمتر مانند فازمتر طرح لوکس ، فازمتر ایران پتک ، فازمتر یونیور 140 را با عالی ترین قیمت بازار به صورت آنلاین و حضوری به فروش می رساند.

قیمت انواع فازمتر بر اساس کیفیت فازمتر

برای کسب اطلاع از قیمت انواع فازمتر و اطلاعات بیشتر از طریق چت واتساپ با همکاران ابزار میهن در ارتباط باشید.

پیشنهاد ویژه
فیلتر بر اساس قیمت
از قیمت
تا قیمت
بر اساس برند
گروه های مشابه
گروه بندی کالا ها
فیلتر بر اساس قیمت
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح