شما اینجا هستید : ابزار میهن  -> آچار آلن

خرید آچار آلن + قیمت عالی + 100 مدل متنوع

فیلتر تخصصی

آچار آلن

آچار آلن یکی از زیر مجموعه های آچارآلات محسوب می شود که شکل ظاهری آن شبیه به حروف  انگلیسی L با سطح شش ضلعی می باشد.اچار الن برای باز و بسته کردن پیچ های معمولی هیچ کاربردی ندارد ، از آچار آلن L شکل می توان برای باز و بسته کردن پیچ های آلنی که سطح شش ضلعی دارند استفاده نمود و معمولا برای تعمیرات لباسشویی ، لب تاب ، صنایع خودرو سازی از انواع آچار آلن استفاده می شود. آچار آلن ستاره ای یکی از مصرفی ترین نوع آچار آلن ها می باشد.

آچار الن ابزاریست برای باز و بسته کردن پیچ های آلن شکل

طراحی دسته آلن که به صورت L شکل است دلایل خاص خود را دارد و یکی از مهم ترین دلایل نوع ساختار این نوع آلن باز و بسته کردن پیچ هایی که در سوراخ های بلند و غیر قابل دسترس قرار دارند می باشد. به طور واضح می توان گفت از قسمت کوتاه آچار آلن برای باز و بسته کردن پیچ های آلنی قابل دسترس استفاده می شود و از قسمت بلند دسته آچار آلن برای باز و بسته کردن پیچ های آلنی در سوراخ های بلند استفاده می شود.

آچار آلن به ابزاری گفته می شود  که برای بازو بسته کردن پیچ های آلن مورد استفاده قرار می گیرد و پیچ آلن نیز پیچی می باشد که یک حفره شش ضلعی ته آن قرار گرفته است .
اسم آلن برای اولین بار در سال 1910 از یک شرکت امریکایی گرفته شد که چنین پیچ و آچارهایی را طراحی کردند . پیچ آلن در دو مدل به نام متریک با اندازه های استاندارد براساس میلی متر و مدل های غیر متریک بر اساس واحد اینچ ساخته می شوند و به صورت پک کام یا به صورت تک به فروش می رسد. جهت خرید آچار آلن تکی می توانید همین حالا اقدام نمایید.
پیچ وآچارهای آلن مزایایی داشتند که استفاده آن به مرور زمان گسترش پیدا کرد و به یکی از مهم ترین دسته ابزارآلات تبدیل شد . یکی از مزایای پیچ آلن ، محل اچار خور پیچ ، داخل حفره بود که امکان ضربه خوردن و تغییر شکل دادن آن را کمتر می کرد . سطح تماس بین آچار و پیچ ، یک سطح شش ضلعی می باشد که باعث می شود امکان لیز خوردن آچار و خراب شدن دندانه به دلیل فشار زیاد ، کم تر شود زیرا آچار داخل پیچ می رود و کار کردن با آن راحت تر است . شکل این آچارها شبیه حروف L انگلیسی می باشد و دسته این آچار به علت این که طول بلندی دارد باعث افزایش گشتاورش می گردد.
 
انواع آچار آلن و مقایسه آچارآلن های مختلف با یکدیگر
هردو سر این آچار برای باز و بسته کردن پیچ مورد استفاده قرار می گیرد . از سر بلند آن در فضاهای باریک تر و جاهایی که پیچ ، داخل سوراخ بزرگ قرار گرفته استفاده می شود. علاوه بر آن اندازه کوچک این آچار ،  باعث شده آچارهای دیگر را با سایزهای مختلف بتوان با خود حمل کرد ولی چون سایزهای کوچکی دارند ممکن است به راحتی گم شوند به همین خاطر این آچارها داخل یک بسته بندی متصل به هم در بازار عرضه می شوند همچنین جنس فولاد s2 می تواند از بهترین نوع آچارها باشد.
 
آچار آلن ابزاری برای باز و بسته کردن پیچ های آلنی

انواع دسته آلن

همان طور که بیان شد آچار انواع مختلفی دارد. یکی از مواردی که سبب تنوع در آچار آلن ها می شود بر اساس دسته آن هست ؛ در ادامه به بررسی بیش تر انواع دسته آلن می پردازیم.

 •  آچار آلن دسته T

این نوع از آچار آلن به شکل T انگلیسی می باشد. این نوع از آلن ها به علت شکل ظاهری که دارند سرعت کار را بالا می برند.

 • آچار آلن دسته p

آچار آلن دسته p نوع دیگری از آلن هاست که از ترکیب دو آچار L و T به وجود آمده است. این آچار دارای دستگیره ایی است که کار با آن را کاملا راحت کرده و سرعت باز و بسته کردن پیچ را زیاد می کند.

 • آچار آلن جغجغه ای

این نوع از آچار آلن ها که دارای سری به شکل ستاره ای یا گرد دارند و کار کردن با این نوع آلن ها نسبت به سایر آچارها راحت تر است در حدی که با سایر آچار آلن ها غیر قابل مقایسه است.

 • آچار آلن ستاره ای

آچار آلن ستاره ای نوعی از آچار آلن برای پیچ هایی بسیار ظریف و کوچک مانند انواع لپ تاپ و کامپیوتر و گوشی مورد استفاده است. پس این آچار یکی از ضروری ترین ابزارآلات جهت تعمیر انواع موبایل و سیستم های کامپیوتری می باشد.

انواع آچار آلن بر اساس نوع بسته بندی

همان طور که تا کنون بیان شد آلن ها انواع مختلفی دارند ؛ انواع آچار آلن بر اساس نوع بسته بندی را می توان به دو گروه عمده آلن کیفی یا مشتی تقسیم نمود.

 •  آچار آلن چاقویی یا آچار آلن مشتی یا آچار آلن مچی  

آچار آلن چاقویی نوعی از آلن می باشد که ظاهری شبیه به چاقو های ضامنی دارد. این نوع از آلن ها دارای ضامن هستند و از بغل باز می شود. به علت اینکه دارای سایز بندی و داخل یک پک به صورت کامل هستند برای انواع مصارف قابل کاربرد می باشد.

 • آچار آلن کارتی

آچار آلن کارتی نیز مانند سایر آلن ها برای باز یا بسته نمودن انواع پیچ های آلنی کاربرد دارد و معمولا جنس بدنه ای از فولاد یا آلیاژ دارند و در 10 سایز مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. این نوع از آلن ها معمولا دارای غلاف پلاستیکی هستند و چند سایز مختلف در درون غلاف پلاستیکی قرار دارند که به آن آچار آلن کارتی می گویند.

 • آچار آلن کیفی

آچار آلن کیفی نوعی از آلن است که در یک کاور یا کیف قرار گرفته است، دسترسی به انواع آچارها را آسان کرده و شخص می تواند از طیف گسترده ای از انواع آچار آلن بهره مند شود.

 • جعبه اچار الن یا اچار الن جعبه ای

آچار آلن جعبه ای نوع دیگری از آلن می باشد که معمولا چندین آلن در سایز های مختلف به صورت یک مجموعه چند عددی درون یک جعبه قرار دارد.

 •  جعبه آلن بکسی

جعبه آلن بکسی از جمله آلن هایی است که چندین سایز مختلف آلن را در یک مجموعه به صورت پک کامل به فروش می رسد. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که جعبه آلن بکسی مناسب برای افرادی که استفاده عمومی دارند شاید چندان کارآمد نباشد ؛ معمولا این ابزار برای افرادی که تعمیرگاه خودرو یا برای مصارف اشخاصی که به تعمیرات انواع لوازم مشغول اند مناسب می باشد. همچنین از این نوع آلن جهت باز و بسته کردن مهره های داخل شیارها و شمع های موتور گزینه مناسبی هستند.

انواع آچار الن بر اساس نوع سری

•    اچار آلن شش گوش

نوعی از آلن ها که در صنعت کاربرد دارد، آچار آلن شش گوش می باشد. از این الن ها برای باز کردن پیچ های شش گوش استفاده می شود. 
آچار آلن شش گوش با آچار آلن ستاره ای شبیه به هم هستند اما نوک آچار الن شش گوش دارای سری شش ظلعی است و اما نوک آچار آلن ستاره ای دارای شش پره با فرورفتگی و بیرون زدگی حالت داری است.

•    آچار آلن سرگرد یا اچار الن سر نخودی

 آچار آلن سرگرد یا آچار الن سر نخودی که به آن پیچ آلن سر عدسی نیز می گویند. از جمله آلن هایی است که با حفره پیچ و محور پیچ در یک راستای  قرار می گیرند و برای باز یا بسته کردن پیچ آلن به کار می رود ؛ نوع کارکرد این الن ها با الن دو سو و چهار سو نیز به همین شکل می باشد. سری این ابزار به شکل توپ می باشد. از این الن های سرگرد در صنایع مختلفی از جمله صنعت خودرورسازی بسیار استفاده می شود. برای کار با این ابزار باید ابتدا آن را به شکل مورب در دست بگیرید و بپیچانید.

•    آچار آلن ستاره ای

آچار آلن ستاره ای یا آچار آلن خورشیدی نوعی از آلن ها می باشد که نوع دیگری از آلن هاست که دارای کاربرد های مختلفی است. این آچار آلن دارای 6 پر است که علت نامگذاری این آلن به خاطر وجود سری متفاوت آن می باشد و برای باز و بسته کردن پیچ های آلن ستاره ای مورد استفاده قرار می گیرد. از این آلن ها برای استفاده در وسیله های الکترونیکی همچون لپ تاپ ها ، انواع گوشی و غیره استفاده می شود.

سایز بندی اچار آلن

آچار آلن ها دارای سایز های مختلفی است که معمولا به سایز های ۱٫۵ / ۲ / ۲٫۵ / ۳ / ۴ / ۵ / ۶ / ۸ / ۱۰ میلی متری می باشد. در حالت کلی سایز بندی آلن ها بر اساس موارد زیر مشخص می شود.

 •   اچار آلن اینچی

در این استاندارد متریک ، سایز بر حسب کسری از اینچ محاسبه و تعیین می شود.

 •  آچار الن میلیمتری که خود شامل دو نوع آلن دیگر مانند ( آچار آلن کوتاه و آچار آلن بلند ) می شود.

در این استاندارد متریک ، سایز بر حسب میلی متر تعیین می شود که به دو گروه عمده آچار آلن کوتاه و آچار آلن بلند تقسیم می شوند.

آچار الن بر اساس شکل

•    آچار الن ال شکل L

این نوع از آچار آلن ها به شکل L هستند و دارای 6 ظلع می باشد که با قرار گرفتن در حفره پیچ ها به باز یا بسته نمودن انواع پیچ آلن کمک می کند. این ابزار معمولا کارایی زیادی دارند و برای تعمیرات انواع لوازم الکترونیکی ، لپ تاپ و یا گوشی مورد استفاده قرار می گیرد.
•    آلن دسته پیچ گوشتی

آلن پیچ گوشتی ها  نوعی از ابزارالات دستی می باشند که دارای کاربرد زیادی است و همچنین تنوع زیادی نیز دارد. آلن پیچ گوشتی ها مانند سایر ابزالات دارای قسمت های مختلفی مانند دسته ، میله و سری می باشد. دسته این ابزار با توجه به نوع کاربردی که دارد از جنس پلاستیک نرم یا سخت تهیه و به بازار عرضه می شود. مهم ترین قسمتی که سبب تغییر نوع آلن پیچ گوشتی ها می شود؛ وجود سری های مختلف می باشد. آلن پیچ گوشتی ها با توجه به نوع سری که دارند به پیچ گوشتی دوسو ، پیچ گوشتی چهارسو و پیچ گوشتی ستاره ای و ... تقسیم می شود.
•    آچار آلن دسته T

آلن های دسته T نوع دیگری از آلن ها می باشد که به شکل T انگلیسی می باشد و در سایز های مختلف و معمولا در 10 سایز مختلف در بازار موجود می باشد ؛ جنس بدنه این آلن ها معمولا از کروم وانادیم می باشد و برای مصرف در صنایع مختلف و گاراژ و مصارف عمومی نیز کاربرد دارد.
•    آلن بکسی

نوعی آچار است که دارای 10 سایز مختلف می باشد وبرای باز و بسته کردن پیچ های آلنی یا پیچ های شش ظلعی استفاده می شود. این محصول از جنس  از جنس کروم مولیبدن می باشد. بدنه این آلن بدین شکل است که یک طرف آن 6 پر و طرف دیگر آن دارای یک بکس 1 اینچی می باشد و با اتصال دسته بکس و چرخاندن دسته به باز کردن پیچ کمک می کند.

پیشنهاد ویژه
فیلتر بر اساس قیمت
از قیمت
تا قیمت
بر اساس برند
گروه های مشابه
گروه بندی کالا ها
فیلتر بر اساس قیمت
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن با موضوع فروش انواع ابزار و چسب ، یک فروشگاه اینترنتی در قلب بازار تهران با تنوع حدود 3000 محصول می باشد. لذت خرید اینترنتی را با ما تجربه کنید.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح