چت در تلگرام

خرید سنباده کاغذی ، سنباده پارچه ای و پوساب + بهترین قیمت

سنباده چیست؟

معمولا سنباده ها برای صاف کردن سطح هایی که صاف نیستند به کار می روند تا برای رنگ کاری آماده شوند اما در برخی مواقع سنباده نیز برای ناصاف کردن سطوح نیز، کاربرد دارند تا آن ها را برای چسب زدن آماده کنند . جنس سنباده ورقه ای از جنس کاغذ ، مقوا و یا پارچه است که دانه های سخت ساینده آن از طریق چسب مخصوص نصب شده و برای ساییدن مواد های مختلفی مانند چوب ، فلزات و گچ و در برخی موارد سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد .

سنباده چیست؟ کاربرد انواع سنباده
ذرات ساینده
مواد سخت مختلفی مانند ذرات سنگ لعل ، اکسید آلومینیوم ، ذرات سیلیسیم ، کوارتز و سنگ چخماق در انواع سنباده مورد استفاده قرار میگیرند .سنباده ها براساس مواد ساینده و کاربردشان به چند نوع تقسیم می شوند در این مقاله ما شما را با انواع سنباده و کاربرد انواع سنباده بیشتر آشنا خواهیم کرد بنابراین تا آخرین مطالب با ما همراه باشید.
ذرات سازنده سنباده ، مواد سازنده سنباده

 

سنباده چیست؟

سنباده ابزاری است برای صاف کردن و صیقل دادن سطوح سخت و هموار نمودن انواع سطوح فلزی ، چوبی ، گچی و ... کاربرد دارد. سنباده ها معمولا ورقه هایی هستند از جنس پارچه ، الیاف و یا کاغذ که دانه های ساینده به کمک چسب بر روی آن ها قرار می گیرند و قبل از رنگ آمیزی برای یکدست نمودن سطوح مورد استفاده قرار می گیرند.

سنباده ها هم به صورت طبیعی و هم به صورتی صنعتی وجود دارد و از گذشته در طندگی انسان ها مورد استفاده بوده است. جنس این سایند ها معمولا از مواد طبیعی مثل  ماسه، سنگ کوارتز، سنگ لعل (گارانت) و یا مواد مصنوعی مانند کربور سیلیسیم، اکسید آلومینیم، براده فلزات، کاربید سیلیسیم تشکیل می شود. معمولا درجه زیری سنباده ها با عدد و یک حرف لاتین نمایش داده می شود. برای مثال p 16 زبرترین نوع سنباده است و تا p10000 که نرم ترین نوع گرید سنباده می باشد متغیر است.

تاریخچه سنباده

استفاده از انواع مواد ساینده در زندگی بشر تاریخچه ای طولانی دارد. نقاشی های مصر باستان حاکی از آن است که این مردم ازساینده ها برای صیقل دادن انواع جواهرات و گلدان ها استفاده می کردند ؛ وجود سنگ نوشته ها و موارد تاریخی بسیاری نشان می دهد که مردم از سالیان زیادی است که از انواع سنباده های طبیعی برای صیقلی کردن انواع وسایل استفاده می کردند. اولین مواد ساینده شامل  انواع سنگ ( گارنت ) ، شن و ماسه و قطعات پوست انعطاف پذیر حیوانات بوده است.

در حدود قرن 20 دیگر استفاده از مواد طبیعی برای صیقلی کردن انواع سطوح کاربردی نبود و ادوارد جی آچسون به دنبال راه حلی برای این مشکل توانست اولین روش برای ساخت سیلیکون کاریابد را پیدا کند و بعد ها در سال 1955 شرکت جنرال الکتریک آمریکا توانست اولین الماس مصنوعی را تولید نمایید و روند تکامل و ایجاد ساینده ها و سنباده ها تا کنون نیز همچنان ادامه دارد.

کاغذ سنباده چیست؟

سنباده کاغذی اغلب برای تمیز کردن زیر کار سطوح گچی استفاده می شوند و در صاف کردن و ساییدن کارهای چوبی نیز کاربرد دارد این سنباده کرم رنگ است و به علت این که زیاد مقاوم نمی باشد ، بعد از مدتی دانه های ساینده خود را از دست می دهد.

کاغذ سنباده چیست ؟کاربرد کاغذ سنباده

سنباده فلزی چیست؟

ذرات ساینده این نوع سنباده ، روی پارچه قالب بندی شده و در دو رنگ قرمز و آبی طراحی شده اند ، رنگ قرمز برای چوب و رنگ آبی برای فلزات استفاده می شوند.

سنباده پوستاب چیست؟

این نوع سنباده جهت از بین بردن و ساییدن سطح های خش دار فلزی استفاده می گردد و چون بسیار سفت و شکننده است قبل از استفاده باید به مدت چند دقیقه آن را در آب خیس کنید تا نرم شده و در حین کار بریده نشود . علت نام گذاری سنباده پوستاب (پوست +آب) ، استفاده آن همراه آب است  به همین دلیل ذرات ساینده این سنباده ، از جنس سیلیسیوم می باشد تا در هنگام تماس با آب دچار زنگ زدگی نشود .
سنباده پوساب برای پاک کردن لکه ، صیقل دادن ، از بین بردن زنگ زدگی فلزات و .... مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین از این سنباده در صنایعی مانند خودرو سازی ، رنگ کاری ، صنایع چوب ، صنایع شیشه و سرامیک و ... استفاده می شود.
سنباده پوستاب چیست؟ سنباده پوساب برای صیقل دادن و از بین بردن زنگ زدگی فلزات استفاده میشود
انواع سنباده پوساب زبر و نرم در بازار موجودند که هرچه شماره این نوع سنباده ها بالاتر باشد سنباده نرم تر می شود و هرچه شماره کاغذ سنباده پوساب پایین باشد سنباده از زبری بیشتری برخوردار است . به عبارتی به ورقه های برش خورده سنباده ، سنباده پوساب نیز می گویند که برای سنباده زنی و پولیش کاری بسیار استفاده می شود . همچنین در هنگام استفاده از سنباده پوساب ، حتما باید  از ترکیب آب و کف استفاده شود و برای از بین بردن خط و خش بدنه خودرو می توان از این نوع سنباده ضد آب استفاده نمود.

سنباده پوستاب ماتادور که به صورت یک سنباده کاغذی شکل می باشد خاصیت انعطاف پذیری بالا و ضد آب دارد به همین دلیل بسیاری از افراد به پوساب ، سنباده ضد آب و یا همان سنباده پوست آب می شناسند. سنباده ماتادور یکی از بهترین پوساب هایی است که برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات صیقل دادن ، از بین بردن خط و خش قبل از رنگ کاری استفاده می شود و هرچه شماره سنباده ماتادور بالاتر باشد سنباده نرم تر می شود و هرچه سنباده پوستاب شماره پایین تری داشته باشد سنباده ؛ از زبری بیشتری برخوردار است.

برای مثال سنباده پوساب p2000 ماتادور نسبت به سنباده پوساب ماتادور p1200 از نرمی بیشتری برخوردار است.
اگر برای از بین بردن خط و خش به یک پوساب با کیفیت نیاز دارید خرید سنباده پوساب ماتادور انتخاب مناسب و هوشمندانه ای می باشد .
ابعاد ورق های سنباده پوساب دارای 23*28 سانتی متر می باشد . سنباده پوساب ماتادور از بهترین سنباده پوستاب هایی هستند که در بازار با قیمت مناسب به فروش می رسند.

 

کاربرد سنباده پوستاب

آیا می دانید کاربرد سنباده پوساب چیست؟ شما می توانید از سنباده پوساب برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات استفاده کنید همچنین سنباده پوساب برای صیقل دادن و پاک کردن لکه از روی سطوح نیز استفاده می شود و با توجه به نوع زبری و نرمی سنباده برای سنباده کاری در کارهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال اصلی ترین کاربرد سنباده 2000 ، برای پرداختکاری شیرآلات و لوستر قبل از آبکاری استفاده می شود چرا که سنباده 2000 ، یک سنباده پوساب نرم است و هرچه شماره سنباده پوساب بالاتر باشد از نرمی بیشتری نیز برخوردار است. برای از بین بردن خط و خش بدنه خودرو می توان از سنباده ضد آب استفاده کرد و حتما قبل استفاده از پوساب با آب و کف ترکیب کنید.
سنباده پوساب با توجه به درجه بندی و شماره گذاری که روی کاغذ سنباده درج شده است برای صاف و هموار کردن سطح ناصاف استفاده می شود.

نکات استفاده از سنباده پوساب

برای استفاده از سنباده پوساب ، حتما به نکات ذیل توجه کنید:
 • سنباده پوساب باید در دمای مناسب 18-26 درجه سانتی گراد نگهداری شود
 • با خیس کردن سنباده پوستاب ، از بریدن شدن پوساب جلوگیری می شود
 • به هیچ عنوان پوساب و یا همان سنباده پوست آب را در محیط های گرم نزدیک به رادیاتور نگهداری نکنید.
 • برای پرداخت کاری ابتدا از سنباده زبر و سپس از سنباده نرم استفاده کنید تا عمل سنباده کاری به نحو عالی انجام شود.
 • نگهداری سنباده پوستاب ، در شرایط مناسب باعث افزایش طول عمر پوساب می شود.
سنباده ماتادور یکی از پرفروش ترین و با کیفیت ترین پوساب های بازار شناخته شده است.

انواع سنباده بر اساس نوع جنس

همانطور که بیان شد سنباده ها در انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به نوع نیاز و کاربرد هر شخص متفاوت است. انواع سنباده بر اساس نوع ماده و جنس به معنی نوع و حالت سنباده می باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • سنباده کاغذی

جنس این سنباده ها از کاغذ می باشد و دارای انواع مختلفی است. که شامل سنباد پوساب ، سنباده چتری ، سنباده هزارلا، سنباده حلقوی می باشد.

 • سنباده فیبری دیسکی

این نوع از سنباده ها به صورت حلقه ای و یک سوراخ در وسط آن قرار دارد. و معمولا از جنس اکسید آلومنیوم ، زیر کونیا و کاریابد است.

 • سنباده فلاپ دیسک

این سنباده برای سایش انواع فلزات سخت و نرم در صنایع مختلفی مانند جوشکاری، ماشین آلات سنگین کاربرد دارد.

 • سنباده پودری

سیلیکون کاریابد همان سنباده پودری است که با یک نسبت مشخص با آب مقطر مخلوط شده و یک حالت خمیری ایجاد می شود که از آن برای انواع فلزات استفاده می شود.

 • سنباده مایع

این نوع از سنباده ها که حاوی مواد شیمیایی ساینده هستند معمولا برای اخرین مرحله استفاده می شوند که سبب براق شدن سطح کار می شوند.

 • سنباده فومی

سنباده های فومی که به صورت محلول های فومی در بازار موجود هستند بیش ترین کاربرد را در صنعت خودرو دارند.

مهم ترین مواد ساینده سنباده ها

مواد ساینده موجود در پوساب و سنباده ها بسیار مختلف و متنوع هستند که در ادامه به مهم ترین انواع مواد موجود در سایند ها اشاره خواهیم کرد.

 • سرامیک

از سرامیک ها به عنوان ساینده نیز استفاده می شود. معمولا این نوع ساینده ها دارای رنگ قرمز و مقاومت بالایی در برابر انواع فشار و گرما دارند. وجود ساختار و بافت بسیار قوی سبب شده است تا این نوع از سنباده ها مناسب برای براده برداری بر روی انواع فلزات باشند.

 • سیلیکون کاریابد

وجود این ماده به عنوان ساینده به معنی است است که شما سخت ترین و تیز ترین نوع سنباده را در اختیار دارید ، رنگ این مواد مشکی و وجود دانه های تز کاریابد سبب سرعت بخشیدن به عملیات صیقل دادن می شود و مناسب برای براده برداری انواع فلزات غیر آهنی مانند برنز، آلومینیم و برنج ، انواع چوب و پلاستیک می باشد.

 • اکسید آلومنیوم

وجود این ماده به معنی طول عمر بالای سنباده شماست. معمولا این ماده به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می باشد و برای انواع سطوح مناسب است.

 • زیر کونیا

زیرکونیا نوعی ماده است که از اکسید آلومنیوم نیز سخت تر است و بسیار برنده است. معمولا از این ماده برای ساخت انواع سنباده ها با گرید های 24 تا 120 استفاده می شود و رنگ آن معمولا آبی و یا سبز است.

انواع چسب سنباده

از جمله مهم ترین فاکتورها برای خرید سنباده دقت در چسب مصرف شده در سنباده است. همان طور که بیان شد ذرات ساینده به کمک چسب بر روی کاغذ یا الیاف قرار می گیرند و سبب کاربرد راحت تر می شوند. معمولا سنباده ها از دو لایه چسب تهیه می شوند که اولین لایه برای چسباندن دانه ها را به backing می چسباند و لایه بعدی بر روی دانه های ساینده باعث چسبندگی آنها به یکدیگر می شود. مهم ترین نوع چسب های کاربردی در سنباد ها به شرح زیر است.

 • رزین بر روی رزین
 • چسب
 • ضد آب
 • رزین روی چسب

تفاوت سنباده خشک و سنباده مرطوب چیست؟

همان طور که بیان شد سنباده ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام با توجه به نیاز و کاربردی که دارد برای هر شخص متفاوت است. در این قسمت قصد داریم تا مهم ترین تفاوت های سنباده خشک با سنباده های مرطوب را بیان کنیم.

در خصوص سنباده خشک باید گفت که این دو نوع سنباده مکمل یکدیگر هستند و ابتدا از سنباده خشک برای سطح استفاده می شود و سپس برای ایجاد درخشندگی از سنباده مرطوب استفاده می شود. معمولا پس از انجام سنباده های خشک سطح کار را با مواد شوینده ومقداری آب تمیز نموده تا آثار ذرات از بین برود و سپس از سنباده مرطوب برای ایجاد درخشندگی نهایی استفاده می شود. اما نکته حائز اهمیت اینجاست که  هر نوع سنباده مرطوبی برای استفاده مناسب نیست و معمولا بیش تر از سنباده های فومی و یا زیرکونیا یا کاریابد بیش تر جهت انجام این کار استفاده می شود.

سنباده 2000 چیست؟

سنباده 2000 چیست و چه کاربردی دارد؟ یکی از مصرفی ترین سنباده پوساب ، سنباده پوساب 2000 است که به صورت ورقه ای ضد آب ساخته شده و برای سایش انواع سطوح رزینی ، چوبی ، شیشه ای و سنگی کاربرد دارد. قبل رنگ کاری با اسپری رنگ برای صاف کردن سطوح می توانید از سنباده 2000 استفاده کنید.

درجه بندی سنباده کاغذی

سنباده ها طبق تعداد ذرات خورنده ی آن ها در هر واحد سطح و در ریزی و درشت آن ذرات ، درجه بندی و شماره گذاری می شوند . واحد سطح در استاندارد های اروپایی که در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد اینچ مربع است . دلیل شماره پایین تر وجود تعداد کمی ذره در یک اینچ می باشد در این حال ، سنباده درشت تر بوده و زبر تر می شود .
جدول گروه بندی درجه های سمباده
خیلی زبر فوق العاده زبر متوسط زبر نرم فوق العاده نرم خیلی نرم درجه
40-80 12-30 120-150 80-120 160-200 400-600 220-380 شماره (در سیستم اروپایی)
همان طور که گفته شد جنس سنباده ورقه ای از جنس کاغذ، پارچه و یا مقوا است و برای ساییدن موادهای مختلفی مانند چوب ، گچ ، فلزات مورد استفاده قرار می گیرد . نرم ترین سنباده ، سنباده ایست که از شماره بالاتری برخوردار باشد.
درجه بندی سنباده
مواد ساینده مورد استفاده سنباده ها نیز به دوگروه تقسیم می شوند :
مواد طبیعی : سنگ چخماق ، ماسه ، سنگ لعل ، سنگ کوارتز
مواد مصنوعی : اکسید الومینیوم ، کربورسیلیسیم ، کاربید سیلیسیم ، براده فلزات

سنباده از نوع پشت بند

پشت بند کاغذی : این نوع سنباده ها از بی مقاوم ترین نوع سنباده می باشند که اغلب در نقاشی ساختمان کاربرد دارند .
پشت بند پارچه ای : سنباده های پارچه ای بسیار مقاوم ترند و در رنگ کاری چوب این نوع سمباده را به دستگاه سمباده مانند : ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشین لرزان متصل کرده و استفاده می کنند .
پشت بند الیافی : پشت بند الیافی شامل تعداد زیادی لایه های پارچه ای می باشد که بسیار محکم اند و برای ایجاد پشت بند برای دیسک ها و غلتک ها به کار گرفته می شود.

انواع سنباده از نظر ابعاد و شکل ظاهری سنباده

 • سنباده رولی یا توپی
 • سنباده ورقه ای یا صفحه ای
 • سنباده نواری کم عرض
 • سنباده تسمه ای یا نواری
 • سنباده پره ای یا ورقه ورقه
 • سنباده دیسکی یا دایره ای

انواع سنباده از نر ابعاد و شکل ظاهری

سنباده رولی

سنباده رولی در بازار به صورت متری به فروش می رسد و برای پولیش ماشین تراش ، پرداخت قطعه بعد از عملیات ماشین کاری ، از بین بردن زنگ زدگی و سنباده زنی و پولیش کاری های ظریف استفاده می شود.

سنباده رولی چیست؟

سنباده نواری

ابتدا و انتهای سنباده نواری به هم دوخته شده اند و مورد استفاده برای دستگاه های سنباده زن مانند سنباده تانکی می باشد. سنباده نواری در سایزهای مختلف بر اساس دستگاه های مختلف موجود هستند اما می توانید رول در ابعاد مورد نظرتان را نیز سفارش دهید.

سنباده نواری چیست؟

سنباده دیسکی

سنباده دیسکی که به سنباده دایره ای نیز معروف است در قطرهای مختلف تولید و عرضه بازار می شوند. برای سمباده لرزان که پد سوراخ دار داشته باشد می توانید از سنباده دایره ای استفاده کنید.

سنباده دیسکی چیست؟

نکات مهم برای سنباده کاری

 1. همیشه سنباده کاری از زبر شروع می شود و به ترتیب از سنباده نرمتر استفاده می گردد.
 2. هنگامی که از سنباده می خواهید استفاده کنید ، با دست سنباده را از عرض نصف کرده و آن را سه لا کنید این کار باعث می شود در حین کار سنباده نلغزد و صدمه ای به انگشتان نزند .
 3. هنگام سنباده زدن از تمام جهت ها و قسمت های سنباده استفاده نمایید .
 4. سنباده های زبر بعد از مدتی استفاده ، نرم می شوند و آن را می توان جایگزین سنباده نرم نمود .
 5. در رنگ کاری چوب سنباده باید همیشه در جهت الیاف چوب کشیده شود.

نکات مهم برای سنباده کاری

تخته پوست سنباده

به دلیل این که کف دست صاف و یکنواخت نیست سطح کار را به آسانی و به صورت یکنواخت نمی توان سنباده زد . وسیله ای به نام تخت پوست می تواند برای سنباده زدن با دست به ما کمک کند ،برخی از تخته های سنباده مجهز به دو سطح از جنس مخالف هستند که یکی پلاستیک برای سطوح صاف و دیگری از اسفنج برای قسمت های مدل دار و قوس دار می باشد.

خرید سنباده پوساب

خرید سنباده عمده و تکی در فروشگاه ابزار میهن به صورت آنلاین و حضوری امکان پذیر است. با خرید سنباده پوساب ماتادور به صورت آنلاین علاوه بر صرفه جویی در هزینه اضافه ، سنباده ماتادور را در کم ترین زمان با ارسال فوری تحویل بگیرید. ابزار میهن تمامی سنباده پوساب های موجود را با تضمین کیفیت به فروش می رساند.

لیست قیمت سنباده ماتادور

قیمت سنباده ماتادور به عواملی همچون شماره سنباده (زبری و نرمی) سنباده پوساب بستگی دارد. سنباده پوساب ماتادور در ضمره خوش قیمت ترین و با کیفیت ترین سنباده پوساب های موجود در بازار قرار گرفته و کیفیت بالای آن مورد تایید فروشگاه ابزار میهن و خریداران سنباده ماتادور می باشد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر از لیست قیمت سنباده ماتادور ، از طریق چت واتساپ با همکاران آنلاین ابزار میهن در ارتباط باشید.
پیشنهاد ویژه
فیلتر بر اساس قیمت
از قیمت
تا قیمت
بر اساس برند
گروه های مشابه
گروه بندی کالا ها
فیلتر بر اساس قیمت
ارسال قیمت
خرید تا سقف قیمت
 
تضمین اصالت کالا
کالای اصل و معتبر
 
ضمانت بازگشت
تا 7 روز پس از خرید
 
تضمین قیمت
تضمین مناسب ترین قیمت
 
خدمات پس از فروش
پاسخگویی 24 ساعته
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح