تاریخچه چسب

چسب چیست؟
چسب ماده ایست که دو سطح را به یکدیگر متصل می کند .برای این که دو قطعه ای را به یکدیگر متصل کنیم در بعضی موارد نیاز به چسب می باشد.
تاریخچه چسب به 3000 سال پیش بر میگردد که به صورت قیر بوده و دو قطعه را با استفاده از ان اتصال می دادند .
تاریخچه استفاده از چسب ها
یکی از روش های قدیمی که دو قطعه را به یکدیگر وصل میکردند با استفاده از چسب بوده است.در 3000سال پیش نیز از چسب استفاده می شد ،شکل ظاهری چسب های قدیمی به صورت قیر بوده که از آن ها در ساخت برج بابل نیز استفاده شده است و تا قرن بیستم پیشرفت زیادی درتکنولوژی چسب ها رخ نداد.تا در جنگ جهانی دوم چون نیاز به چسباندن فلزات به یکدیگر را داشتند کارهای بزرگی برای این منظور انجام دادند،برای  این کار از مخلوط رزین فنلی باپلی کلروپرن و یا تیتریل بر چسب های مفیدی ساخته شد.
تکنولوژی چسب ها در سه دهه اخیر پیشرفت زیادی به همراه داشته است. برای مثال،امار نشان می دهد حدود 7 میلیون پوند چسب در سال 1966 در دنیا مصرف شده  و این را نشان داد که در سال 1965 حدود 15 درصد افزایش داشته است.
چسب های ساختمانی تولید و مصرف بیشتری دارند و روش های جدیدی از این نوع چسب ها، جهت کاربرد های جدید ارائه میگردد و تولید کنندگان جهت تولید انواع چسب ها با هم رقابت دارند.
در جهان امروز بیشتر از صدها سازنده چسب وجود دارد و تعداد سازنده آن روز به روز افزایش پیدا می کند برای مثال صنعت چسب در امریکا به صورت یک کار فوق تخصصی درامده و هزاران نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.
کاربردهای متنوع چسب
با پیدایش چسب های سنتتیک از قرن نوزدهم در صنعت پلیمر،چسب های گیاهی ،چسب های حیوانی و چسب های سنتی از رده خارج شده است. همچنان  صنعت چوب به صورت گسترده ای در حال رشد می باشد. در اتصالات معمولا از یک جعبه معمولی تا هواپیمای پیشرفته از چسب مورد استفاده قرار گرفته است.
پیشرفت جدیدی که معمولا در کاربرد چسب گرفته شده،باعث وصل کردن ریل های فولادی و تراموای شهر منچستر شده است.چسب ها در ایجاد چسبندگی مواردی از قبیل رنگ ها ،جوهر تحریرو سایر سطوح پوششی  ،وسایل بتونه کاری در مواد ترکیبی از جمله بافت پارچه یا فولاد، در تایرهای لاستیکی و یا الیاف در پلاستیک ها ضرورت دارند.
اجزای تشکیل دهنده چسب ها
مواد پلیمری
همه چسب ها دارای پلیمر هستند و با پلیمرها هنگام سخت شدن چسب ها از طریق واکنش مواد شیمیایی ، پلیمر شدن افزایشی و یا پلیمر تراکمی به وجود می ایند.پلیمرها قدرت چسبندگی چسب ها را زیاد می کند و می توان آن را از طریق واحد شیمیایی به وسیله پیوند کووالانسی به هم وصل شده اند در نظر گرفت.
در دمای بالا پلیمرها روان می گردند و در حلال های مناسب حل می شوند روان شدن آن ها در چسب های حرارتی، و حل شدن آن ها در چسب ها، بر پایه حلال یک امر مهم است.
اما پلیمرهای شبکه ای هنگامی که گرم می شوند،جریان پیدا نمی کنند و حتی ممکن است در حلال ها متورم شوند ولی حل نمی شوند.همه چسب های ساختمانی شبکه ای هستند.
افزودنی های دیگر
برخی از چسب ها علاوه بر این که پلیمری هستند دارای افزودنی هایی نیز می باشند که شامل ذیل می باشیبند:
مواد غلیظ کننده
معرف های جفت کننده سیلانی
مواد نرم کننده که قابلیت انعطاف را بیشتر می کند و دمای تبدیل شیشه ای را کم میکند.
مواد پر کننده معدنی که میزان انقباض در سخت شدن را کم می کند و خاصیت روان شدن را قبل از سخت شدن تغییر می دهد و خواص مکانیکی نهایی را بهتر می نماید
اجزای تشکیل دهنده چسب ها
چسب هایی که به واسطه واکنش شیمیایی سخت می شوند
چسب های اپوکسیدی 
چسب فنولیک برای فلزات
چسب های تراکمی فرمالدئید برای چوب
چسب های اکریلیک
چسب های غیر هوازی 
چسب های پلی سولفیدی
چسب سیلیکون
چسب هایی که در اثر حذف حلال سخت می شوند:
چسب های تماسی
چسب های پمادی
چسب هایی که با از دست دادن اب سخت می شوند:
امولوسیون های ابی
چسب هایی که از طریق سرد کردن سخت می شوند:
چسب های ذوبی
چسب های حساس به فشار
طبقه بندی چسب ها:

چسب سنتزی:

الاستومرها

ترموپلاست ها

چسب اپوکسی

نوار چسب ها

چسب بتونه ای 

چسب نئوپرن 

معایب چسب

  • معمولا چسب ها از طریق بخار اب یا اب سست می شوند
  • محدوده رهایی کار ان ها کمتر از چسباننده ها، فلزی پیچ ها ،مهره ها،بست های اهنی می باشد.
  • چسب ها به وسیله دما تبدیل شیشه ای و تخریب شیمیایی محدود می شوند
  • گسترش بار بر روی یک ناحیه بزرگ و وسیع
  • با استفاده از ماشین روبات کاربرد دارند
  • زیبایی و حالت ائرودینامیک ان ها برروی سطح خارجی اتصال
  • اتصال مواد غیر مشابه و لایه های نازک از مواد
تماس با ابزار میهن
تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
02166716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار

فروشگاه اینترنتی چسب و ابزار میهن یک فروشگاه فعال در ضمینه خرده و عمده فروشی چسب و ابزار الات میباشد که انواع برند های معتبر ابزار از قبیل نووا ، رونیکس ، متابو و ... و انواع برند های چسب از قبیل چسب رازی ، چسب هنکل و چسب غفاری را با نازلترین قیمت عرضه میکند .

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح