چت در تلگرام

نگاهی به تاریخچه چسب

تاریخچه چسب
چسب چیست؟ تاریخچه تولید چسب در چه زمانی می باشد؟ در ابتدا لازم می دانیم که درباره چسب چیست؟ توضیحاتی را ارائه دهیم. چسب یک ماده چسبناک به صورت مایع است که قابلیت اتصال دو قطعه را به یکدیگر فراهم میکند. ساختار چسب به گونه ای است که می تواند انواع قطعات و سطح های مختلف را با قدرت عالی بچسباند. به طور کلی چسب ها در زندگی روزمره ما نقش مهمی دارند و در منازل و صنایع های مختلف مانند نجاری ، مبلمان سازی ، کارگاه های کفش سازی و... از انواع چسب بسیار استفاده می شود.
تاریخچه چسب به 200 هزار سال قبل بر می گردد ، در آن زمان از چسب های طبیعی که از صمغ گیاهان به وجود می آمد برای چسباندن استفاده می شد که با گذشت زمان تولید انواع چسب برای مصارف مختلف گسترش یافت. در این صفحه سعی داریم شما را با تاریخچه چسب در ایران و کاربرد چسب بیشتر آشنا کنیم.توصیه می شود تا آخرین مطالب با ما همراه باشید.

تاریخچه تولید چسب

تاریخچه چسب ، به دوران ما قبل تاریخ می رسد در آن زمان از چسب های ساده برای ترمیم ابزارآلات خود استفاده می کردند و به تدریج استفاده از چسب برای چسباندن قطعات مختلف بیشتر شد و تا به الان که در دنیای مدرن انواع چسب برای چسباندن تولید شده اند. در طول بیش از 4000 سال پیش اولین چسب ها ، چسب های حیوانی بودند که پس از آن همه چسب های دیگر ساخته شدند در این صفحه نه تنها درباره تاریخچه چسب بلکه درباره انواع چسبی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند را توضیح داده شده است. اطلاعات جالب درباره چسب ها و تاریخچه تولید چسب شاید برایتان جذاب باشد به همین دلیل توضیحات کامل تری درباه تاریخچه چسب داده شده است.
در 6000 سال پیش ، محققان لوازم هایی را پیدا کردند که نشان می داد در آن زمان از چسب  استفاده می شد و تبرهایی پیدا شدند که  انسان ها در 5200 سال پیش برای اتصال به یکدیگر از چسب استفاده نمودند. در آن زمان چسب ها توسط مردمان مصر برای چسباندن سلاح های خود استفاده می کردند و علاوه بر آن برای نگهداری یادداشت ها نیز از چسب استفاده می شد.
در زمان های گذشته اولین تولیدات چسب به وسیله پوست حیوانات بود بدین صورت که بافت حیوانات پخته می شد و به ماده ای ژله ای شکل تبدیل می شد پس از خشک شدن کامل آن ساختار چسب به شکل پودری به وجود می امد و برای استفاده آن را با آب ترکیب می کردند و چسبندگی برای اتصال دو قطعه ایجاد می شد. 
شکل ظاهری چسب های قدیمی به صورت قیر بوده که از آن ها در ساخت برج بابل نیز استفاده شده است و تا قرن بیستم پیشرفت زیادی درتکنولوژی چسب ها رخ نداد. تا در جنگ جهانی دوم چون نیاز به چسباندن فلزات به یکدیگر را داشتند کارهای بزرگی برای این منظور انجام دادند،برای  این کار از مخلوط رزین فنلی باپلی کلروپرن و یا تیتریل بر چسب های مفیدی ساخته شد.
تکنولوژی چسب ها در سه دهه اخیر پیشرفت زیادی به همراه داشته است. برای مثال، امار نشان می دهد حدود 7 میلیون پوند چسب در سال 1966 در دنیا مصرف شده  و این را نشان داد که در سال 1965 حدود 15 درصد افزایش داشته است.

در دورانی که هنوز تولید انواع چسب اختراع نشده بود در آن زمان از پوست خرگوش برای ساخت نوعی چسب جهت درزگیری و اندازه بندی بوم های نقاشی استفاده می شد و آن چسب ، بوم را برای نقاشی آماده می کرد. از چسب پوست خرگوش در مصارفی همچون صحافی نیز بسیار کاربرد داشت. برخی از چسب های حیوانی به عنوان ژل مو نیز مورد استفاده قرار می گرفت. به طور کلی چسب حیوانی به دلیل خواص طبیعی که دارند امروزه در ساخت مبلمان ، کابینت و چسباندن ابزارآلات محبوبیت خاصی پیدا کرده است. چسب حیوانی برای ترمیم نقاشی های قدیمی و مبلمان سازی بسیار کاربرد دارد. 

چگونه بدون آسیب به حیوانات موادی مانند چسب را می توانیم از آن ها بسازیم؟ برخی از این اکتشافات مانند تولید چسب حیوانی از هزاران سال پیش آغاز شد زمانی که مردم از سفیده تخم مرغ برای چسباندن ورق طلا جهت دست نوشته های تزیینی استفاده می کردند و یا رومی ها از موم زنبور عسل برای پر کردن شکاف و درزهای قایق های چوبی به عنوان چسب استفاده می کردند.
چسب های ساختمانی تولید و مصرف بیشتری دارند و روش های جدیدی از این نوع چسب ها، جهت کاربرد های جدید ارائه میگردد و تولید کنندگان جهت تولید انواع چسب ها با هم رقابت دارند.
در جهان امروز بیشتر از صدها سازنده چسب وجود دارد و تعداد سازنده آن روز به روز افزایش پیدا می کند برای مثال صنعت چسب در امریکا به صورت یک کار فوق تخصصی درامده و هزاران نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.

کاربرد چسب

در 6000 سال پیش از چسب حیوانی برای تعمیر و ترمیم سرامیک استفاده می کردند. در زمان بابلی ها کاربرد چسب مانند چسب قیر برای چسباندن مردمک چشم مجسمه ها استفاده می شد و مصریان از چسب حیوانی برای چسباندن و اتصال قطعات چوبی مبلمان استفاده می کردند. در آن زمان از چسب برای چسباندن کمان تا قایق های چوبی و موارد بسیار دیگر استفاده می شد.
برای تولید مبلمان از همان ابتدا به چسب نیاز بود. همه مبلمان سازان و کابینت سازان از قرن شانزدهم تا قرن نوزدهم از چسب برای تولید لوازم های چوبی مانند مبلمان استفاده می کردند. شخصی به نام استرادیواریوس سازنده بزرگ ویولن از فرایند چسب مخفی برای لمینت های چوب خود استفاده کرد و یکی از دلایل هایی که ویولن هایش توانستند موسیقی زیبایی تولید کنند استفاده از چسب مخفی بود البته با گسترش علم و تولید جدیدترین چسب ها روش او برای چسباندن ابزاری مانند ویولن از بین رفته است. 
در سال 1930 پیشرفت در صنایع شیمیایی و پلاستیک باعث شد تا طیف گسترده ای از مواد به نام چسب و چسب پلاستیک یا رزین مصنوعی تولید شوند و در جنگ جهانی دوم با کشف موادهای سازنده چسب مانند نئوپرن ها ، اپوکسی و اکریلونیتریل ها منجر به پیشرفت در تولید چسب شد و تا اوایل دهه 1950 این نوع چسب ها به صورت تجاری برای فروش در دسترس نبودند.

 2000 سال قبل از میلادمسیح ، مصریان از چسب مخفی برای چسباندن مبلمان ، تعمیر لوازم موسیقی و کاربردهای دیگر استفاده می کردند. چسب مخفی متاسفانه چندین معایب نیز دارد. چسب مخفی ضد آب نیست و خشک شدن آن بسیار زمان بر است و بوی بسیار نامطبوعی دارد.


کاربرد چسب امروزی در صنایع مختلف

امروزه کاربرد چسب ، مخصوصا چسب مصنوعی در حاضر برای چسباندن اکثر سطح از مبلمان گرفته تا هواپیما استفاده می شود. چسب های مصنوعی به دو قسمت چسب های واکنشی و چسب های غیر واکنشی تقسیم بندی می شوند:
چسب های واکنش پذیر شامل اپوکسی ها ، چسب پلی یورتان ، و سیانوآکریلات ها می باشند که چسبندگی فوق العاده عالی برای استفاده روی سطح ایجاد می کند. این چسب ها با ترکیب یک واکنش شیمیایی به سرعت سخت می شوند. برخی از چسب های واکنش پذیر که بر پایه سیانو آکریلات ساخته شده مانند چسب فوری زمانی که مایع چسب 123 و اسپری چسب 123 با یکدیگر ترکیب می شوند ، سفت و سخت می شوند و برخی دیگر مانند اسپری فوم پلی یورتان که بر پایه مواد پلی یورتان ساخته شده اند با مجاورت در معرض هوا سخت و حجیم می شوند.
چسب هایی مانند چسب چوب که بر پایه پلی وینیل استات ساخته شده اند در صنایع چوب و مبلمان سازی بسیار کاربرد دارد این نوع چسب ها با تبخیر حلال سخت می شوند و از نوع چسب غیر واکنشی می باشد.
با پیدایش چسب های سنتتیک از قرن نوزدهم در صنعت پلیمر،چسب های گیاهی ، چسب های حیوانی و چسب های سنتی از رده خارج شده است. همچنان  صنعت چوب به صورت گسترده ای در حال رشد می باشد. در اتصالات معمولا از یک جعبه معمولی تا هواپیمای پیشرفته از چسب مورد استفاده قرار گرفته است.
پیشرفت جدیدی که معمولا در کاربرد چسب گرفته شده، باعث وصل کردن ریل های فولادی و تراموای شهر منچستر شده است. چسب ها در ایجاد چسبندگی مواردی از قبیل رنگ ها ،جوهر تحریرو سایر سطوح پوششی ، وسایل بتونه کاری در مواد ترکیبی از جمله بافت پارچه یا فولاد، در تایرهای لاستیکی و یا الیاف در پلاستیک ها ضرورت دارند.

تولید چسب

با گذشت زمان به این نتیجه می رسیم که تولید انواع چسب از زمان گذشته تا به امروز به پایان نرسیده بلکه تولید کنندگان چسب با تیم های کاربلد و متخصص برای تولید جدیدترین چسب هایی که قدرت چسبندگی بالایی داشته باشند و نیاز مصرف کنندگان را رفع کنند در تلاش هستند. امروزه برای ترمیم هر قطعه ای یک چسب مخصوص تولید شده است. شیشه جلوی خودروها با ترک های کوچک که زمانی نیاز به تعمیر داشتند امروزه با تزریق چسب مخصوص ترک های شیشه ترمیم می شود. به طور کلی آینده چسب رو به پیشرفت می باشد.

اجزای تشکیل دهنده چسب

برای تولید و ساخت چسب ، چسب ها از موادهای مختلف شیمیایی ساخته شده اند و هر کدام از ترکیباتی که در چسب استفاده می شود برای کاربردی خاص ساخته شده اند. به طور کلی اجزای تشکیل دهنده چسب باید به گونه ای ترکیب شوند که چسبندگی بالایی روی سطح ایجاد کند و از جدا شدن قطعات جلوگیری نماید.

در تولید چسب ها از مواد پلیمری استفاده می شود. پلیمرها نقش موثری در چسبندگی چسب ها ایجاد می کنند و در دمای بالا روان می شوند و در حلال های مناسب نیز به راحتی حل می شوند.

امروزه برای تولید چسب ها از موادهای گوناگونی با توجه به نوع چسب استفاده می کنند که در این صفحه افزودنی هایی که برای تولید چسب اضافه می شود شرح داده شده است:

 • مواد نرم کننده که قابلیت انعطاف را بیشتر می کند و دمای تبدیل شیشه ای را کم میکند.
 • مواد پر کننده معدنی که میزان انقباض در سخت شدن را کم می کند و خاصیت روان شدن را قبل از سخت شدن تغییر می دهد و خواص مکانیکی نهایی را بهتر می نماید.
 • مواد غلیظ کننده
 • مواد ضد قارچ جهت جلوگیری از رشد قارچ و کپک در محیط مرطوب
 • رزین ها
 • آنتی اکسیدان ها
اجزای تشکیل دهنده چسب ها با توجه به انواع چسب به شرح ذیل می باشد:

چسب هایی که به واسطه واکنش شیمیایی سخت می شوند:

چسب اپوکسی چیست؟ چسب اپوکسی بر پایه رزین اپوکسی ساخته می شود. چسب های اپوکسی معمولا به صورت تک جزئی و دو جزئی می باشند و خواص و ویژگی های متعددی را از خود نشان می دهند. چسب سیلیکون ساختاری بر پایه رزین های اپوکسی است که برای درزگیری استفاده می شود. این چسب ها چسبندگی خوبی روی شیشه ، فلزات ، بتن ، سرامیک و پلاستیک دارد و در مقابل اسیدها و روغن ها دوام زیادی دارد. چسب های اپوکسی به مدت نیم قرن است که در صنایع مختلف استفاده می شود.رزین های اپوکسی که به عنوان پلی اکسیده شناخته شده است دسته ای از پلیمرها و پلیمرهای واکنشی از گروه اپوکسید ها هستند. همچنین هاردنرهای چسب اپوکسی شامل پلی امینی ، فنولها ، الکل ها ، تیول ها و انیدریدها می باشد و معمولا واکنش چسب های اپوکسی به صورت گرما زا می باشد و در نهایت این واکنش باعث مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا می شود.
ویژگی و مزیت چسب های اپوکسیدی
 1. چسب های اپوکسیدی سرعت خشک شدن بالایی دارد
 2. در زمان خشک شدن چسب اپوکسی به هیچ عنوان گاز تولید نمی کند.
 3. معمولا روی هر سطحی برای چسبانده شدن چسبندگی قوی دارد

 • چسب های تراکمی فرمالدئید برای چوب

چسب اوره فرمالدئید اصلی ترین مواد اولیه برای تولید نئوپان و ام دی اف است. چسب های فرمالدئید ، به دلیل شفاف بودن و قدرت چسبانندگی بالا از محوبیت خاصی در صنعت چوب قرار گرفته است. به طورکلی چسب اوره فرمالدئید از طریق واکنش اوره و فرمالدئید در مجاورت کاتالیزور اسیدی به دست می اید و کاربرد آن برای چسباندن روکش چوبی می باشد. ماده ای به نام کلرید امونیوم ، به عنوان یک کانالیزور است که اولین ساخت آن از رزین اوره فرمالدئید در سال 1920 در کشور امریکا ساخته شد. چسب های اوره فرمالدئید علاوه بر این که به شکل مایع هستند امروزه به صورت پودری و نواری نیز ساخته می شود. چسب اوره فرمالدئید به صورت پودری باید به مقدار مشخص در آب حل شود و در دما 20 درجه سانتی گراد استفاده شود اما چسب نواری بر خلاف مایع و پودری روی کاغذ تزریق می شود و برای چسباندن روکش های ام دی اف ، نئوپان مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی و مزیت استفاده از چسب اوره فرمالدئید:

 1. از چسب اوره فرمادئید ، می توان به عنوان یک ماده با غلظت بالا از مواد گیاهی مانند گندم ، فراورده های نشاسته ای استفاده کرد.
 2. قابلیت استفاده به عنوان مواد پر کننده مانند گچ پخته ، کائولین و کوارترز
 3. دوام عالی در برابر نور
 4. چسب های اوره فرمالدئید قیمت ارزان و کیفیت بالایی دارند

 • چسب های غیر هوازی

 چسب غیر هوازی بدون حلال است و در نبود اکسیژن بین دو قطعه فلزی یون دار چسبندگی فوق العاده عالی ایجاد می کند. چسب های غیر هوازی به هیچ عنوان روی شیشه ، پلاستیک و لاستیک چسبندگی ندارد اما می تواند پیچ و مهره های فلزی را با قدرت بالایی بچسباند. چسب بی هوازی از مونومرهای دی متیلریلات ساخته شده و در صورتی گیرایی بیشتری برای چسبانده شدن پیدا می کند که هوایی وجود نداشته باشد و نسبت به سایر چسب ها سم کمتری تولید می کنند. امروزه چسب های غیر هوازی با غلظت های متفاوتی تولید می شود و ماندگاری این نوع چسب ها بستگی به میزان هوا در ظرف ، 12 ماه می باشد. یکی از مزایای چسب های عیر هوازی ، تک جزئی ، استحکام بالا ، بوی بسیار کم و گیرایش سریع در دمای اطاق می باشد.

انواع چسب بی هوازی :

چسب بی هوازی به 4 دسته تقسیم بندی می شود :

 • چسب های قفل و رزوه

چسب های قفل و رزوه مخصوص پیچو مهره ها برای استحکام بیشتر پیچ و مهره استفاده می شود برای مقال پیچ و مهره هایی که بر اثر لرزش امکان باز شدن دارند از چسب های قفل و رزوه برای باز نشدن پیچ و مهره در حین لرش استفاده می شود.

 • چسب های آب بند کننده

برای جلوگیری از نشتی از چسب های اب بندی استفاده می شود.

 • چسب نگهدارنده

کاربردی ترین چسب برای نگهداری بلبرینگ روی شفا چسب نگهدارنده می باشد.

مدت خشک شدن چسب های بی هوازی چند دقیقه می باشد اما برای خشک شدن کامل به 24 ساعت زمان نیاز دارد.

 • چسب واشر ساز

چسب واشر ساز نیز از دسته چسب های بی هوازی محسوب می شود که دوام زیادی در برابر حرارت بالا دارد و برای تعمیرات خودرو ، تعمیرات واشر و سر سیلندر ، دیفرانسیل کاربرد دارد.

 • چسب پلی سولفاید

چسب پلی سولفاید چیست؟ چسب پلی سولفاید یک الاستومر مصنوعی محسوب می شود و در برابر آب ، حلال ها و روغن ها دوام بسیار زیادی دارد اما در برابر حرارت بسیار مقاومت کمی دارد. چسب هایی که از مواد پلی سولفاید ساخته شده اند معمولا فلز ، پلاستیک ، چوب ، شیشه و سنگ را با قدرت بالایی اتصال می دهد. چسب پلی سولفاید به دلیل انعطاف پذیری عالی برای درزگیری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 • چسب سیلیکون

چسب سیلیکون جزء مواد پلیمری می باشد که به دلیل خاصیت ضد آب بودنش برای درزگیری محیط های مرطوب مانند درزگیری کاشی های سرویس های بهداشتی استفاده می شود. چسب سیلیکون مناسب برای آب بندی ، چسباندن و درزگیری سطوح مختلف است.


چسب هایی که با از دست دادن اب سخت می شوند:
اجزایی که برای پلیمریزه شدن امولسیون ها ترکیب می شوند شامل آب،پایدار کننده،منومرهاو اغاز گر می باشد.کالای پلیمر شدن امولسیونی،شیرابه ای از ذرات پلیمر با پایدار کننده جذب شده است. برای مثال چسب چوب diy شیرابه آن شامل پلیمرپلی وینیل استات dva می باشد و برای کارهای کارگاهی و چسباندن پنجره ها،مبلمان ،اتصالات تاق و زبانه درها مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین رنگ های امولسیونی بر پایه dva می باشند که برای پوشش سطح یا چسب استفاده می شود.
چسب هایی که از طریق سرد کردن سخت می شوند:
 • چسب حرارتی

چسب حرارتی و یا همان چسب ذوبی از آن دست چسب هایی است که شکل ظاهری میله ای شکل جامد دارد و توسط تفنگ چسب حرارتی به صورت مایع برای چسبانده شدن اماده می شود. چسب حرارتی پس از استفاده دوباره به حالت اولیه خود یعنی جامد بر می گردد.


چسب های حساس به فشار

طبقه بندی چسب ها:
چسب گیاهی
چسب حیوانی
چسب کانی
چسب سنتزی:
الاستومرها
ترموپلاست ها
چسب اپوکسی
نوار چسب ها
چسب بتونه ای 
چسب نئوپرن 
ارسال نظر / پرسش در مورد تاریخچه چسب
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار

فروشگاه اینترنتی چسب و ابزار میهن یک فروشگاه فعال در ضمینه خرده و عمده فروشی چسب و ابزار الات میباشد که انواع برند های معتبر ابزار از قبیل نووا ، رونیکس ، متابو و ... و انواع برند های چسب از قبیل چسب رازی ، چسب هنکل و چسب غفاری را با نازلترین قیمت عرضه میکند .

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح