واسکازین چیست؟ تفاوت واسکازین با روغن موتور

روغن واسکازین چیست؟ همه دارندگان خودرو برای بهبود در عملکرد حرکت خودرو و طول عمر قطعات خودرو باید از روغنی به نام واسکازین استفاده کنند البته تعویض روغن واسکازین ساده نمی باشد و حتما برای تعویض آن باید به تعویض روغنی و مکانیک کاربلد مراجعه کنید. در این صفحه شما را با روغن گیربکس و یا همان واسکازین بیشتر آشنا خواهیم کرد و از اهمیت تعویض واسکازین در خودرو توضیحات بیشتری خواهیم داد.
روغن واسکازین چیست؟ واسکازین جهت بهبود در عملکرد حرکت خودرو استفاده می شود
لوازم مکانیکی مانند قطعات خودرو در کنار هم برای جلوگیری از شکستگی و خوردگی  نیاز روغن مخصوص خود را دارند. حال منظور از واسکازین چیست ؟ واسکازین مایعی به شکل روغن است که برای روان سازی چرخ دنده های داخلی یک یا چند قطعه مکانیکی استفاده می شود. واژه واسکازین کلمه ای روسی می باشد و واژه فارسی آن روغن دنده و یا روغن گیربکس است این دو واژه شاید از نظر لغت با هم متفاوت باشند اما از نظر کاربرد هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

زمان تعویض واسکازین

با تعاریفی که درباره روغن واسکازین که به انگلیسی gear oil  است سوال بسیاری از دارندگان خودرو در این است که چه زمانی باید روغن واسکازین را تعویض کرد؟ روغن واسکازین در گیربکس خودرو استفاده می شود و تعویض به موقع آن باعث افزایش عمر قطعات ، کاهش سر و صدا و نتیجه عالی در عملکرد خودرو می شود. واسکازین معمولا هم زمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ تعویض می شود. زمانی که عمر صفحه کلاچ کم شده باشد برای تعویض دیسک صفحه باید گیربکس خودرو باز شود در این زمان می توانید روغن گیربکس خودرو خود را نیز تعویض کنید. همچنین برای تعویض روغن واسکازین نیاز به دستگاهی به نام واسکازین پمپ است ، واسکازین پمپ این امکان را به کاربر می دهد که نقاط غیر قابل دسترس را به راحتی روغن کاری کنید و استفاده از آن ، از هدر رفتن بیش از حد واسکازین جلوگیری می کند. گریس پمپ نیز عملکردی شبیه به واسکازین پمپ دارد و برای تزریق گریس جهت روان سازی قطعات متحرک استفاده می شود.
رنگ قهوه ای روغن واسکازین نشانگر زمان تعویض واسکازین می باشد
برای تعویض واسکازین نشانه هایی وجود دارد که نشان دهنده زمان تعویض واسکازین نیز می باشد این علایم ها به شرح ذیل است:
  1. رنگ روغن گیربکس در حالت معمولی قرمز می باشد اگر رنگ روغن قهوه ای شده باشد نشان دهنده تعویض روغن واسکازین است.
  2. روغن گیربکس در حالت عادی صاف و بویی همچون بوی نفت دارد اگر بوی روغن واسکازین و یا همان روغن گیربکس شبیه به روغن سوخته بود علایم تعویض روغن را دارد.
  3. اگر روغن گیربکس نشتی داد و گیربکس خودرو به کندی کار کرد بدین معناست که روغن گیربکس به دلیل نشتی به پایان رسیده است شما می توانید با بررسی نشتی روغن گیربکس و نشان دادن آن به یک تعمیرکار حرفه ای از نشتی روغن گیربکس نیز جلوگیری کنید.
  4. در خودروهای اتوماتیک هر 100 الی 150 هزار کارکرد نیاز به تعویض واسکازین دارد.

تفاوت روغن موتور و واسکازین

یکی از اصلی ترین تفاوت روغن موتور و واسکازین ویسکوزیته و یا گرانروی می باشد. بسیاری از افراد کلمه ویسکوزیته را بارها شنیده اند اما اطلاعات چندانی درباره ویسکوزیته و گرانروی ندارند. ویسکوزیته یا گرانروی چیست ؟ در واقع مایع روغنی که از غلظت بالایی برخوردار باشد ویسکوزیته یا گرانروی بیشتری نیز دارد. اما روغنی که از غلظت کم تری برخوردار باشد دارای ویسکوزیته کمتری نیز می باشد و زمانی که روغن با غلظت کم و مناسب به قطعات مکانیکی مانند گیربکس نفوذ می کند عملکرد بهتری نسبت به روغن با غلظت بالا دارند چرا که گیربکس خودرو به دلیل وجود قطعات ظریف و فشرده نیاز به روغن واسکازین با گرانروی کم تر دارد.

تفاوت روغن موتور و واسکازین

مزایا استفاده روغن واسکازین

  1. روغن گیربکس و یا واسکازین از شکستگی قطعات خودرو جلوگیری می کند و باعث روانسازی و در نهایت بهبود در عملکرد حرکت خودرو و افزایش طول عمر قطعات خودرو می شود.
  2. چرخ دنده ها و لوازم های داخلی گیربکس خودرو در حین حرکت قطعا باعث ایجاد حرارت می شوند یک واسکازین با کیفیت می تواند حرارت قطعات داخلی گیربکس را مهار کند.
  3. روغن واسکازین قابلیت انتقال نیرو از پمپ روغن به کلاچ را دارد و در نتیجه باعث کنترل دنده خودرو نیز می شود.
  4. کاهش فشار روی موتور خودرو با استفاده از روغن واسکازین
 
واسکازین چیست؟
روغن واسکازین برای روان سازی قطعات داخل گیربکس خودرو استفاده می شود.
تعویض واسکازین چه زمانی باید انجام شود؟
زمان تعویض واسکازین به رنگ واسکازین و بوی روغن واسکازین بستگی دارد. اگر رنگ قهوه ای و بوی روغن سوخته داد واسکازین باید تعویض شود.
تفاوت روغن موتور و واسکازین در چیست؟
اصلی ترین تفاوت روغن موتور و واسکازین در گرانروی و یا ویسکوزیته آن ها می باشد.
ارسال نظر / پرسش در مورد واسکازین چیست؟ تفاوت واسکازین با روغن موتور
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح