چت در واتساپ

چسب کاشی چیست؟انواع چسب کاشی کدامند؟

چسب‌های کاشی انواع نسبتاً جدیدی از اتصال‌ دهنده‌های کاشی، سرامیک و حتی سنگ به کف و دیواره‌ها هستند. امروزه در صنعت ساختمان و دکوراسیون، نصب کاشی و سرامیک با استفاده از چسب کاشی موافقان و مخالفان زیادی دارد.  اما باید ببینیم چه چیزی استفاده از چسب کاشی را از روش سنتی ترکیب ماسه و سیمان متمایز می‌کند؟ انواع مختلف چسب کاشی کدامند و چگونه می‌توانیم نوع مناسب را برای کار خود انتخاب کنیم؟ در این مطلب قصد داریم چسب‌های کاشی را بررسی کنیم و به ترکیبات و ویژگی‌های آن‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

چسب کاشی نوعی اتصال دهنده انواع کاشی و سرامیک می باشد

چسب کاشی چیست ؟

چسب‌های کاشی مخلوطی آماده و چسبنده هستند که به‌ منظور تثبیت کاشی‌ها روی دیواره‌ها، کف، استخرها و نظایر آن به کار می‌روند و در دسته چسب ساختمانی قرار دارند. این چسب‌ها عمدتاً بر پایه سیمان پرتلند و پلیمرهایی مانند اپوکسی و ذرات سنگدانه هستند که آن‌ها را می‌توانیم بر روی سطوح سیمانی، چوبی یا شیشه‌ ای استفاده کنیم. حتی گاهی برای بازسازی ساختمان، کاشی‌ کاری بر روی کاشی‌های قدیمی انجام می‌شود. 

چسب کاشی چیست؟چسب کاشی از انواع چسب ساختمانی برای چسباندن کاشی و سرامیک می باشد

انواع چسب کاشی کدامند؟

انواع چسب کاشی از نظر مواد سازنده

چسب‌های کاشی با توجه به مواد تشکیل‌ دهنده و نوع کاربری، به انواع مختلف تقسیم می‌شوند. چسب‌های کاشی از نظر ترکیب مواد تشکیل‌ دهنده آن‌ها به چسب کاشی و سرامیک خمیری و چسب کاشی و سرامیک پودری تقسیم می‌شوند. 

چسب کاشی خمیری چیست؟

چسب کاشی خمیری یا آماده: چسب کاشی خمیری مخلوطی آماده است که از آن می‌توانیم بلافاصله پس از باز کردن درب ظرف، برای کاشی‌ کاری استفاده کنیم. این نوع چسب معمولاً برای کاشی‌ کاری محل‌های دارای رطوبت کم مناسب است.

چسب کاشی خمیری چیست ؟ چسب کاشی خمیری مخلوطی اماده است که بلافاصله می توان برای نصب کاشی از ان استفاده نمود

چسب‌های کاشی خمیری برای پروژه‌های کوچک مناسب هستند زیرا بدون نیاز به صرف وقت زیاد می‌توانیم کار را انجام دهیم. این نوع چسب کاشی به‌ راحتی تمیز می‌شود. این چسب‌ها معمولاً از مواد اکریلیک مبتنی بر آب تشکیل می‌شوند. چسب‌های کاشی خمیری در برابر رطوبت یا حرارت مقاوم نیستند. همچنین این چسب‌ها زمان ماندگاری طولانی دارند. اما نقطه ضعف آن‌ها این است که آن‌ها را نمی‌توان با کاشی‌های شیشه‌ای استفاده کرد.چسب کاشی و سرامیک خمیری چسب غفاری و چسب کاشی و سرامیک خمیری سرزیت هنکل از بهترین چسب خمیری با مناسب ترین قیمت در بازار هستند.

چسب کاشی پودری چیست؟

چسب کاشی پودری: این چسب‌های کاشی برای اکثر کارهای کاشی‌ کاری و انواع کاشی‌ها از جمله سرامیک ، چینی و سنگ طبیعی و نیز کاشی‌های بزرگ ، مناسب هستند. از چسب کاشی پودری می‌توانیم در محل‌های مرطوب نظیر حمام یا استخر استفاده کنیم.

چسب کاشی پودری چیست ؟ چسب کاشی پودری با ترکیب آب برای استفاده انواع کاشی ، سرامیک و سنگ های طبیعی میباشد

کاربران از چسب‌های کاشی پودری نسبت به انواع خمیری بیشتر استفاده می‌کنند. چسب‌های پودری در گریدهای مختلف تولید می‌شوند. استفاده از چسب کاشی پودری بسیار آسان است؛ زیرا این محصول  فقط باید با آب مخلوط شود تا قابل استفاده شود. چسب کاشی و سرامیک پودری چسب غفاری و چسب کاشی و سرامیک پودری سرزیت هنکل مقاوم ترین چسب های پودری ساختمانی می باشند که با ترکیب آب مخلوط عالی برای چسباندن کاشی و سرامیک به دست می آید.

برای درزگیری و پر کردن شکاف های ساختمانی نیز می توانید از انواع اسپری فوم استفاده نمایید.

انواع چسب کاشی از نظر کاربری

چسب‌های کاشی با توجه به نوع کاربری و درجه چسبندگی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. به درجات مختلف این چسب‌ها «گرید» می‌گویند. چسب‌های کاشی در انواع پودری و خمیری در گریدهای زیر عرضه می‌شوند.
1- گرید C: این گریدِ چسب کاشی در انواع سیمانی (C1) و بهبودیافته (C2) تولید می‌شود. نوع C2 چسب‌های کاشی پودری دارای استحکام بیشتری هستند.
2- گرید D: این درجه‌ بندی به میزان پراکندگی چسب کاشی خمیری مربوط می‌شود. نوع معمولی D1 و نوع بهبودیافته D2 است که استحکام بیشتری دارد.
3- گرید E: این درجه‌ بندی بر اساس زمان لازم برای سفت شدن چسب کاشی تعیین شده است. گرید E به انواعی از چسب‌های کاشی اطلاق می‌شود که پس از پخش شدن با ماله شانه‌ ای یا دندانه‌ دار خیلی سریع شروع به سفت شدن نمی‌کنند. این چسب‌ها برای کارهای بزرگ مناسب هستند.
4- گرید F: این درجه‌ بندی مربوط به چسب‌هایی است که اصطلاحاً آن‌ها را «سریع‌گیر» می‌نامیم. برای کاشی‌کاری در دماهای پایین و شرایطی که ممکن است فرآیند گیرش چسب طولانی‌تر باشد این چسب مناسب است. بنابراین این گرید برای مواقعی انتخاب مناسبی است که مهلت زیادی برای تکمیل کار نداشته باشیم. 
5- گرید S: این درجه‌ بندی به میزان انعطاف‌پذیری چسب کاشی مربوط می‌شود. درجه انعطاف‌پذیری چسب از نوع S1 (بهبودیافته) یا S2 (بسیار انعطاف‌پذیر) تعیین می‌شود. این گریدها بسته به شرایط برای زیرلایه‌هایی مناسب هستند که در معرض انحراف و حرکت باشند. چسب‌های کاشی دارای گرید T به‌ویژه برای نصب کاشی‌های بزرگتر یا سنگین‌تر روی دیواره‌ها مناسب هستند و آن‌ها را در طول فرآیند کاشی‌کاری در جای خود محکم نگه می‌دارند. برای بندکشی کاشی ها نیز می توانید از پودربندکشی استفاده کنید.
انواع چسب کاشی از نظر کاربری

تفاوت چسب کاشی خمیری و پودری چیست؟

تفاوت چسب‌های کاشی خمیری و پودری به فرآیند خشک شدن آن‌ها مربوط می‌شود. خشک شدن چسب‌های خمیری از طریق تبخیر صورت می‌گیرد. فرآیند تبخیر چسب‌های کاشی خمیری کمی کندتر از انواع پودری انجام می‌شود. ازآنجایی‌ که خشک شدن به هوا متکی است فرآیند خشک شدن برای کاشی‌کاری روی زمین یا کاشی‌های چینی کمی دشوار است. چسب‌های کاشی پودری سیمانی به‌ صورت شیمیایی خشک می‌شوند. این چسب‌ها را می‌توانیم برای کاشی‌کاری کف استفاده کنیم و برای استفاده در فضای باز مناسب هستند. به این معنی که می‌توانیم سنگ‌فرش یا پاسیو را نیز با آن کاشی‌کاری کنیم. بنابراین، فرآیند خشک شدن در نوع پودری نسبت به نوع خمیری با سرعت بهتری صورت می‌گیرد. بسیاری از کاشی کاران برای گیرایش و چسبندگی بیشتر کاشی ها از چسب بتن نیز استفاده می کنند.

تفاوت چسب کاشی خمیری و پودری چیست؟

معایب مخلوط سیمان و ماسه یا روش سنتی چیست؟

در روش سنتی معمولاً از مخلوط سیمان پرتلند معمولی (OPC) و ماسه برای کاشی‌ کاری استفاده می‌شود. در این روش کنترل اندازه دانه، تمیزی و کیفیت ترکیب دشوار است. در ادامه به معایب این روش اشاره می‌کنیم.
1- کاربری دشوار: در ترکیب سیمان و ماسه، مقادیر زیادی ماسه باید تهیه شود. این ترکیب باید از قبل آماده شود که با کثیف‌کاری نیز همراه است.
2- زمان‌بری و ناکارآمدی: کاشی‌کاری با روش سنتی ماسه و سیمان به این صورت است که مخلوط ماسه و سیمان را باید به صورت توده‌ ای در پشت کاشی بمالید. بنابراین این کار باید برای هر کاشی انجام شود که زمان‌بر است.
3- مشکل زیبایی‌شناختی و پیوند زدایی: مخلوط ماسه و سیمان به‌ سرعت خشک می‌شود و سپس تنظیم کاشی‌ها پس از چیدمان دشوار است. چنین اتفاقی در صورت عدم دقت کافی منجر به خدشه‌ دار شدن زیبایی خط کاشی‌ها و استحکام ضعیف اتصال آن‌ها می‌شود. کاشی‌کاری به روش سنتی با استفاده از مخلوط شن و سیمان باعث ایجاد فضای خالی در زیر کاشی‌ها می‌شود و آب می‌تواند در آن نفوذ کند. این مشکل ممکن است باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی کاشی شود. 
معایب مخلوط سیمان و ماسه یا روش سنتی چیست؟
4- محدودیت کاربری: استحکام پیوند ضعیف مخلوط ماسه و سیمان از ناخالصی ماسه و نسبت نامشخص مخلوط ایجاد می‌شود. همچنین، محدودیت‌هایی برای استفاده از این مخلوط برای برخی کاشی‌ها نظیر موزاییک شیشه‌ای و گرانیتو نیز وجود دارد.
5- هدررفت مواد: برای چیدن کاشی یا تنظیم سطح کف باید لایه ضخیم مخلوط ماسه و سیمان را به صورت توده‌ای استفاده کنیم تا مکانیزم اتصال به دست آید. این کار باعث هدررفت مواد می‌شود.

مواد تشکیل‌ دهنده چسب‌های کاشی پودری و خمیری چیست؟

فارغ از نوع چسب کاشی پودری یا خمیری، مواد اصلی تشکیل‌ دهنده آن‌ها مشابه هستند. پلیمرهای مختلفی مانند اکریلیک، لاتکس و اپوکسی برای بهبود خاصیت چسبندگی در ترکیبات آن‌ها به کار می‌روند. اکریلیک چسب کاشی را در برابر رطوبت مقاوم می‌کند. لاتکس چسب کاشی را انعطاف‌پذیرتر می‌کند که برای استفاده در جایی مثل راهرو مناسب است که حرکت وجود دارد. اپوکسی نیز به افزایش سختی و استحکام چسب‌ها کمک می‌کند. چسب‌های اصلاح‌ شده اپوکسی در برابر روغن‌ها، آب، اسیدهای رقیق، قلیاها و اکثر حلال‌ها مقاوم هستند. این چسب‌های کاشی کاربردهای صنعتی دارند، مانند کاشی‌های ثابت که در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاوم هستند. 
مواد تشکیل دهنده چسبکاشی پودری و خمیری چیست؟

مزایا چسب کاشی پودری

چسب کاشی پودری پس از ترکیب با آب، به ماده‌ ای انعطاف‌پذیر تبدیل می‌شود که در اثر تغییرات رطوبت و دما، منقبض نمی‌شود و ترک نمی‌خورد. این چسب برای جلوگیری از افتادگی و ریزش کاشی‌ها، بهترین گزینه است. در زیر به مهم‌ ترین مزیت‌های استفاده از چسب‌های کاشی خمیری و پودری اشاره می‌کنیم.
1- کاربری آسان: استفاده از چسب کاشی بسیار آسان است. نوع پودری پس از مخلوط کردن با آب و نوع خمیری به‌صورت آماده، قابل استفاده است. 
2- سرعت در کار: ماله شانه‌ ای معمولاً برای اِعمال مخلوط چسب کاشی در مساحتی حدود یک متر مربع استفاده می‌شود. سپس کاشی‌ها به‌طور پیوسته روی چسب دارای سطح شیاردار گذاشته می‌شوند و به سرعت در خطوط تنظیم می‌شوند.
مزایاچسب کاشی پودری
3- کیفیت کار: زمان گیرش بهینه چسب کاشی باعث می‌شود تا کاشی‌ها به راحتی در مدت زمان معینی تنظیم شوند. کاشی‌ها را در یک ردیف قرار می‌دهیم و خیالمان از زیبایی ظاهری نتیجه کار راحت خواهد بود. استفاده از چسب کاشی با ماله شانه‌ای باعث پخش شدن کامل آن پشت کاشی‌ها می‌شود. تماس کامل چسب با پشت و زیرلایه کاشی‌ها نیز باعث استحکام اتصال می‌شود.
4- تنوع کار: چسب‌های کاشی با توجه به کاربردهای خاصی مانند نصب موزاییک‌های شیشه‌ای و گرانیتوی سایز بزرگ (از 60 در 60 سانتی‌متر)، کاشی‌کاری روی بسترهای صیقلی، دیوار خشک و کاشی‌های قدیمی بدون برداشتن آن‌ها، با انتخاب گریدهای مختلف، قابل تنظیم است. 
5- دلایل اقتصادی: کاشی‌کاری با استفاده از چسب کاشی با ماله شانه‌ای به مواد کمتری نیاز دارد. لایه چسب بسیار نازک‌تر از مخلوط ماسه و سیمان است و این کار منجر به بار سبک‌تر سازه ساختمان می‌شود. به‌طور میانگین، از یک کیسه چسب کاشی 20 کیلوگرمی می‌توانیم برای کاشی‌کاری مساحتی برابر با 4 تا 5 مترمربع استفاده کنیم. به همین ترتیب، از یک کیسه چسب 25 کیلوگرمی نیز می‌توانیم برای کاشی‌کاری 6 تا 7 مترمربع استفاده کنیم.
از بهترین چسب های ساختمانی که در بازار با تضمین کیفیت به فروش می رسند چسب ساختمانی چسب غفاری و چسب ساختمانی سرزیت هنکل می باشد این چسب ها در انواع مختلف با قیمت مناسب عرضه بازار شده اند.

معایب چسب کاشی

به‌ طور کلی، معایب چسب‌های کاشی زیاد نیستند. از مهم‌ترین معایب این چسب‌ها می‌توانیم به قیمت نسبتاً زیاد برخی انواع چسب، به‌ ویژه انواع دارای استحکام زیاد و نیاز به تراز بودن لایه زیرین اشاره کنیم. در صورتی‌که بستر زیرین کار تراز نباشد، به‌علت عدم جبران ناهمواری توسط چسب، سطح کاشی‌کاری زیبایی لازم را نخواهد داشت. 
معایب چسب کاشی

نحوه کار با چسب کاشی

برای کاشی‌کاری با استفاده از چسب کاشی مراحل زیر را انجام دهید.
1- آماده سازی سطح: کاشی و سرامیک ممکن است بر روی اکثر بسترهای ساختاری سالم نصب شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام سطوحی که قرار است کاشی شوند، تمیز، صاف، خشک و عاری از موم، کف صابون و چربی باشند. هر ناحیه آسیب‌ دیده، شل یا ناهموار باید تعمیر، وصله و تراز شود. تمام قالب‌ها، تزئینات، لوازم خانگی و غیره را که ممکن است در نصب اختلال ایجاد کنند، بردارید. 
2- چیدمان: هنگام کاشی‌کاری دیوارها، وان‌ها یا حمام، با پیدا کردن نقطه مرکزی دیوار شروع کنید. از یک سطح برای کشیدن یک خط شاقول در مرکز دیوار استفاده کنید. یک ردیف کاشی شل را در پایین دیوار از خط مرکزی تراز کنید و اتصالات یکنواختی بین کاشی‌ها باقی بگذارید. اکنون با استفاده از یک سطح، پایین‌ترین نقطه کف (یا وان) را تعیین کنید. دو کاشی را در آنجا روی هم قرار دهید و در بالا یک خط افقی روی دیوار بکشید. با یک تراز، خط را در اطراف تمام دیوارهای جانبی ادامه دهید تا کاشی شوند. این خط راهنمایی برای اولین ردیف کاشی است که در بالا تنظیم می‌شود. شروع به نصب کاشی‌ها در مرکز دیوار بالای خط راهنمای افقی کنید و این روند را ادامه دهید.
3- تنظیم کاشی: تنوع در سایه و بافت یکی از ویژگی‌های ذاتی کاشی و سرامیک است. برای جلوه‌ای ترکیبی، کاشی‌های چند کارتن را همانطور که تنظیم می‌کنید، مخلوط کنید.
4- کار با چسب: استفاده از چسب مناسب برای سطحی خاص به‌ منظور اطمینان از چسبندگی مناسب بسیار مهم است. قبل از تنظیم کاشی‌های خود، چسب مناسب را انتخاب کنید. چسب پودری را صرفاً به اندازه‌ای مخلوط کنید که ظرف 30 دقیقه استفاده شود. چسب‌های کاشی دیواری خمیری را می‌توانید مستقیماً از قوطی بدون اختلاط اعمال کنید. برای این کار از ماله شانه‌ای استفاده کنید. 
5- دوغاب‌کشی: دوغاب را آماده کنید و روی سطح کاشی شده پخش کنید، دوغاب را با یک شناور یا آبگیر لاستیکی به داخل درزها فشار دهید. برای کمک به عمل فشرده‌سازی، شناور را با زاویه 45 درجه کج کنید. دوغاب اضافی را بلافاصله با لبه شناور از سطح جدا کنید. شناور را با زاویه 90 درجه کج کنید و آن را به صورت مورب روی کاشی‌ها بکشید. زمانی که مخلوط شروع به سفت شدن کرد، مخلوط دوغاب سفت‌شده را دور بریزید و مراحل پاکسازی را شروع کنید.
نحوه کار با چسب کاشی
چسب‌های کاشی با توجه به نوع کاربرد، با ترکیبات و درجه‌ بندی‌های مختلفی عرضه می‌شوند. قبل از شروع کاشی‌کاری باید محیط را از نظر رطوبت، تأثیر جاذبه و حرکت بر روی کاشی‌ها بررسی کنیم تا بتوانیم مناسب‌ترین چسب کاشی را با شرایط موجود انتخاب کنیم. مزایای فراوان چسب‌های کاشی در برابر معایب اندک آن‌ها باعث شده است که امروزه این نوع اتصال‌ دهنده‌های کاشی و سرامیک در سراسر جهان بسیار متداول و محبوب باشند. 
اگر علاقه مند به مطالعه انواع دیگر چسب ساختمانی هستید، مقاله چسب عایق دو جزیی برپایه سیمان چه کاربرد و مزایایی دارد را مطالعه نمایید.
ارسال نظر / پرسش در مورد چسب کاشی چیست؟انواع چسب کاشی کدامند؟
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66705604
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار

فروشگاه اینترنتی چسب و ابزار میهن یک فروشگاه فعال در ضمینه خرده و عمده فروشی چسب و ابزار الات میباشد که انواع برند های معتبر ابزار از قبیل نووا ، رونیکس ، متابو و ... و انواع برند های چسب از قبیل چسب رازی ، چسب هنکل و چسب غفاری را با نازلترین قیمت عرضه میکند .

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح