انواع ابزارآلات و ادوات کشاورزی و باغبانی

آنچه که یک باغبان برای نگهداری و رشد گیاهان نیاز دارد خاک ، بذر مناسب ، نور خورشید و آب می باشد. باغبان ها برای انجام کارهای باغبانی مانند کاشت گیاه ، هرس شاخ و برگ درختان و... به ابزار الات باغبانی مختلفی نیاز دارند. اگر به تازگی وارد حرفه باغبانی شده اید بهتر است با انواع ابزارآلات باغبانی آشنا شوید و ابزار مورد نیاز باغبانی را با توجه به کیفیت و نوع عملکرد ابزار انتخاب کنید. با معرفی انواع لوازم باغبانی شناخت درستی از انواع ابزارالات خواهید یافت و در این صورت سهولت در انتخاب ابزارباغبانی برای شما فراهم می شود.
در این صفحه چندین ابزار ضروری یک باغبان را برای شما عزیزانی که مبتدی هستید و در شغل باغبانی نمی دانید کدام ابزار مورد نیاز باغبانی را خریداری کنید شرح داده ایم که در انجام هر پروژه باغبانی مورد نیاز است. ما در این مقاله به بررسی ابزارآلات باغبانی و آموزش ابزار باغبانی می پردازیم و در مقاله دیگری به انواع ماشین آلات باغبانی می پردازیم.
 

انواع دستکش باغبانی

برای کارهایی نظیر باغبانی باید از یک جفت دستکش باغبانی مناسب و با دوام استفاده کنید. برای کاشت بذر و یا پیوند نهال دستکش باکیفیت از برش دستان در حین کار و یا لیز خوردن انواع ابزارهای باغبانی جلوگیری می کند. دستکش های باغبانی انواع مختلفی دارند که با توجه به جنس و نوع پارچه آن متفاوت است. از انواع دستکش باغبانی می توان به موارد زیر اشاره نمود.
  1. دستکش نخی باغبانی
  2. دستکش چرمی باغبانی
  3. دستکش های مصنوعی
حتما برای خرید دستکش های باغبانی به موارد ذیل توجه ویژه ای داشته باشید:
  • جنس پارچه دستکش باغبانی در حین خرید بسیار مهم است. پارچه هایی که در برابر آب مقاومت بالایی دارند و همچنین به خنک بودن دستان و راحتی دست کمک می کنند از کیفیت بالایی برخوردارند و برای حفاری دستکش هایی را انتخاب کنید که ضد آب باشند.
  • دستکش هایی که دارای ساق های بلندتری هستند در حین کار از نفوذ گرد و خاک و خراشیده شدن دست جلوگیری می کند. همچنین دستکش ها برای نگهداری باید دور از نور خورشید باشند.

انواع قیچی باغبانی

اگر بخواهیم ضروری ترین لوازم از ابزار باغبانی را معرفی کنیم قطعا قیچی باغبانی می باشد. قیچی باغبانی در انواع متنوعی با توجه به نیاز یک باغبان تولید می شود از قیچی باغبانی مخصوص برش شاخ و برگ درختان گرفته تا قیچی میوه چین که برای چیدن میوه بدون آسیب به خود گیاه استفاده می شود یک ابزار ضروری باغبان محسوب می شود. بهترین قیچی باغبانی از تیغه های فولادی تیز و برنده ساخته می شود که با سرعت بالا قابلیت برش شاخ و برگ گیاهان را دارد. قیچی باغبانی و یا قیچی هرس برای خرد کردن گیاهان خشک به عنوان کود گیاهی نیز کاربرد دارد. آنچه که در خرید قیچی هرس مورد توجه باید قرار بگیرد ، جنس تیغه قیچی و نوع دسته ارگونومیک قیچی می باشد. درباره قیچی باغبانی باید گفت که این ابزار در مدل های مختلفی تولید می شود که از جمله مهم ترین انواع قیچی باغبانی می توان به قیچی باغبانی ، قیچی شاخه زن ، قیچی شمشادزن ، قیچی چمن زن و ... اشاره کرد.

بیشتر بدانید : قیچی باغبانی

انواع فرقان و چرخ دستی

یکی دیگر از لوازم باغبانی مورد نیاز در لیست ادوات باغبانی که  جهت حمل خاک و کود ، علف های هرز و جمع آوری زباله ها کاربرد دارد ؛ یک چرخ دستی و یا فرقان می باشد. برخی از چرخ های دستی از جنس پلاستیک و برخی دیگر از فولاد بسیار مقاوم ساخته شده اند که برای باغبانی در حیاط های خانگی و کوچک چرخ دستی نسبت به فرقان آسان تر است اما مقاومت کمتری نسبت به فرقان دارند. به طور کلی استفاده از چرخ دستی و یا فرقان حمل آسان کود و خاک را برای باغبان فراهم می کند.

انواع آب پاش باغبانی

آب پاش سرشلنگی یکی دیگر انواع ابزار باغبانی کاربردی محسوب می شود که برای آبیاری یکنواخت گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین آب پاش برای ابیاری گیاهان باید حداقل 2 لیتر گنجایش نگهداری آب را داشته باشد. همچنین بهتر است برای آبیاری گیاهان کوچک و یا گلدان های اطراف باغ از یک آب پاش کوچک تر استفاده کنید. آب پاش ها در انواع و اقسام مختلفی طراحی و تولید می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

انواع آبپاش باغبانی

برای دسته بندی انواع آبپاش های باغبانی بیش تر به خروجی آن ها و میزان و وسعت محل آبیاری دقت می شود. از این رو انواع آبپاش های باغبانی شامل موارد زیر می باشد.

  •     کم فشار یا کوچک با شعاع پاشش کمتر از ۱۳ متر
  •     متوسط با شعاع پاشش بین ۱۳ تا ۲۵ متر
  •     فشار بالا یا گان با شعاع پاشش بیش از ۲۵ متر

چنگک باغبانی

چنگک های چنگالی یکی دیگر از انواع ابزار و ادوات باغبانی می باشد که این قابلیت را دارد ، که کاربر به کمک آن خاک را تا عمق سی سانتی متر زیر و رو کند. این ابزار دارای یک دسته بلند و دندانه هایی به شکل چنگک می باشد و قبل از آماده سازی خاک گیاه برای پوک کردن خاک های سخت استفاده می شود. چنگک باغبانی به راحتی می تواند علف های هرز را از داخل خاک به بیرون بکشد. دندانه های فلزی و دسته بلند به این ابزار اجازه می دهد تا به راحتی به اعماق خاک نفوذ کند و سنگ های کوچک را که در مسیربیل قرار می گیرند را کنار بزند.

انواع بیل و بیلچه باغبانی

بیل و بیلچه از دیگر ضروری ترین ابزار مورد نیاز باغبانی محسوب می شود که حتی برای باغچه های کوچک برای برداشت خاک کاربرد دارد. با استفاده از بیل می توانید علف های هرز با ریشه های کم عمق را از دل خاک به بیرون بکشید و قبل از کاشت بذر گیاهان از این ابزار برای ایجاد عمق خاک استفاده کنید. بیل های باغبانی باکیفیت دارای دسته های چوبی هستند که در برابر اعمال فشار در حین کار شکسته نمی شوند و سر بیل روی دسته محکم بسته می شود.

معمولا بیل ها دارای وزن بالایی هستند ولی بیل هایی هم وجود دارند که با وزن کم و کیفیت بالا ساخته شده اند و باغبان میتواند از این بیل برای حفاری و جابه جا کردن خاک باغچه استفاده نماید. این ابزار انواع مختلفی دارد که در ادامه به انواع بیل های باغبانی اشاره خواهیم کرد.

انواع بیل باغبانی

همان طور که بیان شد یکی از کاربردی ترین انواع لوازم باغبانی و کشاورزی بیل می باشد. بیل ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به بیل زهکشی ، بیل ترانشه، بیل روپایی ، بیل چاله کنی و کج بیل اشاره نمود.

 

انواع بیلچه باغبانی

بیلچه باغبانی نیز دارای انواع مختلفی است و در سایز های مختلف تولید و طراحی می شوند که از جمله مهم ترین آن می توان به بیلچه های برند رونیکس و نووا اشاره نمود که در سایز های مختلفی تولید می شوند.

انواع کج بیل باغبانی

معمولا کج بیل ها برای جمع آوری خاک و از بین بردن علف های هرز و ریشه های پوسیده کاربرد دارند ؛ کج بیل ها در مدل های مختلف طراحی و تولید می شوند که از جمله مهم ترین انواع کج بیل باغبانی می توان به کج بیل رکابی ، کج بیل رو به جلو ، کج بیل دو طرفه و ... اشاره نمود.

انواع چاقو باغبانی

چاقو باغبانی ابزاریست که برای پیوند زدن گیاهان ، حفاری خاک و موارد بسیار دیگر در کارهای باغبانی استفاده می شود و یکی از پرکاربرد ترین لوازم در لیست تجهیزات باغبانی است. از جمله چاقوهای باغبانی که برای قلمه زدن گیاهان و درختان استفاده می شود چاقویی به نام چاقو پیوند زنی می باشد. چاقوهای باغبانی با توجه به نوع کاربردشان انواع مختلفی دارند برخی از آن ها دارای لبه های دندانه دار هستند که برش را آسان تر می کد و برخی دیگر دارای خط کش چاپ شده روی تیغه هستند که برای اندازه گیری عمق خاک مورد استفاده قرار می گیرند

چاقوی باغبانی به علت این که حمل و نقل آن اسان است و مقاومت زیادی دارد اغلب باغبان ها به جای بیلچه یا قیچی و یا شاخه زن از چاقوی باغبانی استفاده می نمایند. به همین خاطر باغبان ها چاقوی باغبانی را جز لیست ابزارالات باغبانی خود قرار داده اند. چاقوها نیزبسیار متنوع اند و هریک از انواع چاقو باغبانی کاربرد متفاوتی دارد ؛  از جمله مشهور ترین انواع چاقوی باغبانی می توان به چاقوی باغبانی کمری ، چاقوی باغبانی پیوند ، چاقوی خمیده پیوند و ... اشاره نمود.

انواع سمپاش باغبانی

یکی دیگر از انواع ادوات باغبانی سمپاش ها می باشند که ابزارهای مهمی در شغل های باغبانی محسوب می شوند. سم پاش به شما این اجازه را می دهد که به میزان مشخصی سم داخل سمپاش قرار بگیرد و با داشتن قابلیت تنظیم پاشش میزان سم ،  به راحتی می توان محیط را سمپاشی کرد. قبل از خرید سمپاش باغ باید به یک سری نکات مهم توجه کرد. در برخی از محیط ها می توان با مقدار کمی سم آفت ها را از بین برد اما در باغ های بزرگ به سمپاش های بزرگ تری برای از بین بردن حشرات نیاز است. با وجود یک سمپاش ، کار سمپاشی در باغ های بزرگ بسیار آسان می شود. سمپاش ها مدل های مختلفی دارند که از جمله مهم ترین انواع سمپاش باغبانی می توان به سمپاش دستی ، سمپاش شارژی ، سمپاش پهبادی و ... اشاره کرد که با توجه به وسعت و نیاز هر باغداری از انواع سم پاش باغبانی استفاده می شود.

بیشتر بدانید : سم پاش

انواع تبر و تبرچه باغبانی

تبر ابزاریست که تاریخچه استفاده آن برای قطع درختان به زمان های بسیار قدیم بر می گردد و انسان های اولیه از ابزاری به نام تبر علاوه بر قطع درختان برای شکار و حتی سلاح نیز استفاده می کردند. این ابزار یکی از کاربردی ترین ابزار در لیست لوازم باغبانی و کشاورزی می باشد. از سوی دیگر امروزه بسیاری از آفرود سواران از  تبر برای سفرهای کمپینگی به عنوان لوازم آفرود استفاده می کنند و باغبان های نیز برای برش تنه درختان از تبرهای مختلفی در طرح و تیغه های مختلف استفاده می کنند.

باغبان ها برای خرید تبر حتما باید به وزن سر تبر توجه کنند زیرا اگر وزن سر تبر سنگین باشد نیروی بیشتری به دست وارد می شود و دقت برای برش را از دست خواهید داد و  اگر وزن سبکی داشته باشد نمی تواند برش عمیقی را روی سطح چوبی ایجاد کند. بنابراین وزن سر تبر باید استاندارد و بیش از سه پوند نباشد. تبر انواع مختلفی دارد که نوع باغبانی آن بیش ترین کاربرد را دارد. برخی از انواع تبر باغبانی شامل تبر سر تخت ، تبرقطع کن یا باغبانی ، تبر کمپینگ ، تبر فیسکاس و ... می باشد.

بیشتر بدانید : تبر و تبرچه باغبانی

انواع اره باغبانی

اره باغبانی یکی دیگر از انواع ادوات کشاورزی و باغبانی است و برای بریدن شاخه های درخت و هرس درختان میوه مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا اره باغبانی که مناسب این کار باشد اره ای است که دندانه های آن به چپ و راست خم شده باشد که برای بریدن و قطع شاخه درختان که چوب خیس دارند نیز مورد استفاده باشد. انواع اره های باغبانی بسیار مختلف و متنوع هستند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

انواع اره باغبانی از نظر نوع کارکرد

اره باغبانی با توجه به کارکرد مختلفی که دارد به دو گروه عمده تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشد.

  • اره برقی باغبانی

اره برقی باغبانی همانطور که از نامش پیداست با نیروی برق کار می کند و مخصوص هرس و سایر کارهای مرتبط با کشاورزی، باغبانی و همچنین چوب بری‌ است. انواع اره برقی باغبانی شامل اره باغبانی برقی شمشادزن ، اره زنجیری برقی ، اره باغبانی درخت بر برقی می شود.

  • اره دستی باغبانی

این نوع از اره ها که با کمک فشار دست کار می کنند و هیچ نیروی تامین کننده دیگری ندارند. از جمله مهم ترین انواع اره دستی باغبانی می توان به اره باغبانی خم ، اره باغبانی تاشو و ... اشاره نمود. در ادامه به سایر ابزارالات مهم در لیست لوازم باغبانی می پردایم.

بیشتر بدانید : اره درخت بر باغبانی

انواع داس باغبانی

داس از جمله ابزاری است که از دیرباز تا کنون بسیار مورد استفاده است و همواره در لیست وسایل باغبانی حضور داشته است. ابزاری است که با تیغه‌ منحنی تیز و دسته کوتاه و بلند که جهت هرس کردن و کندن علف های هرز و یا کوتاه کردن علوفه ها استفاده می شود. داس ها با پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییر شدند و تغییرات عمده ای در سیر تکاملی آن ها به وجود آمد. برای مثال انواع داس باغبانی را بر اساس نوع دستی یا غیر دستی تقسیم می کنند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به انواع داس دستی ، داس های موتوری ، داس های موتوری بنزینی ، داس های موتوری شارژی اشاره نمود.

انواع سم باغبانی

استفاده از سم های باغبانی یکی از موثر ترین و کاربردی ترین روش ها برای کاهش و دفع آفات محسوب می شود که میزان بهره وری محصولات کشاورزی را افزایش می دهد. سموم دارای انواع مختلفی هستند که در اینجا به برخی از مهم ترین انواع سم باغبانی اشاره خواهیم کرد. سموم مربوط به حشره کش ها ، سموم مربوط به علف کش ها ، سموم مربوط به تعدیل کننده های رشد گیاهان که همگی در باغبانی مورد استفاده قرار می گیرند و برند و مارک های مختلفی دارند.

انواع شن کش باغبانی

یکی دیگر از ابزارهای باغبانی که بسیار مورد استفاده است شن کش می باشد. از این ابزار برای جمع آوری برگ ها و کندن علف های هرز و همچنین ایجاد ردیف برای کاشت بذر و پخش کردن خاک برای صاف کردن سطح استفاده می شود. انواع شن کش باغبانی شامل شن کش خاک ، شن کش برش کاه ، شن کش برش خزه ، شن کش جمع آوری برگ اشاره نمود.

انواع شلنگ باغبانی

شلنگ ها یکی دیگر از لوازم باغبانی می باشند که وجود بسیار ضروری دارند و برای هدایت آب مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا جنس شلنگ ها و نوع آن ها با توجه به نوع کار و همچنین وسعت زمین متفاوت است.  در خصوص انواع شلنگ باغبانی می توان به شلنگ سبک ، شلنگ منبسط شونده ، شلنگ آبیاری ، شلنگ تخت ، شلنگ کویل و ... اشاره نمود.

انواع کلنگ باغبانی

یکی از انواع وسایل باغبانی کلنگ می باشد. این وسیله یک ابزار دستی است که دو سر فلزی دارد که برای حفاری و خرد کردن استفاده می شود. در گذشته از این ابزار جهت  زراعت ریشه های درخت و کاشتن و یا شکستن سنگ و کار در زمین های سخت استفاده می کردند. کلنگ ها در مدل ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند که از جمله انواع کلنگ باغبانی می توان به کلنگ دوسر ، کلنگ مقنی ، کلنگ دوسر تیز ، کلنگ فایبر گلاس اشاره کرد.

انواع کود باغبانی

گیاهان نیز مانند انسان ها و حیوانات برای زنده ماندن و رشد و نمو پیدا کردن نیاز به غذا دارند ؛ مهم ترین ارکان رشد گیاهان آب و نور خورشید می باشد اما برای رشد بهتر و تقویت، گیاه نیاز به کود دارد. کود ها علاوه بر کمک به سلامت گیاه به عنوان یک کمک تغذیه هم کاربرد دارند. انواع کود باغبانی با پایه های شیمیایی به سه دسته تقسیم می شوند که شامل کود های ازت ، کود های فسفات ، کودهای پتاسیم می باشد.

ارسال نظر / پرسش در مورد ابزارآلات مورد نیاز باغبانی
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح