طرز استفاده از قلاویز و حدیده

قلاویز ابزاریست که برای ایجاد رزوه در داخل قطعات مانند سطوح داخلی مهره ها استفاده می شود و معمولا در صنایع های سبک و سنگین کاربرد دارد. شکل قلاویز شبیه به یک پیچ بلند است که از چند شیار عمودی ساخته شده و انتهای آن به شکل چهار گوش می باشد. کاربرد شیارها درقلاویز برای خارج کردن براده ها و چهار گوشی که در انتهای قلاویز وجود دارد برای قرار گرفتن در دسته قلاویز ساخته شده است. حدیده بر خلاف قلاویز برای ایجاد رزوه خارجی قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. در این صفحه قصد داریم شما را با طرز استفاده از قلاویز و حدیده آشنا کنیم.
نحوه استفاده از قلاویز با توجه به نوع آن متفاوت است که توضیحات کاملی درباره روش استفاده هر کدام داده شده است. 
نحوه استفاده از قلاویز و حدیده

نحوه کار با قلاویز دستی

آموزش استفاده از قلاویز شما را در نحوه اجرای صحیح در حین کار کمک می کند. کار با قلاویز دستی بدین صورت است که ابتدا باید یک سوراخ توسط مته ایجاد شود. به طور کلی کار با قلاویز دستی در سه مرحله انجام می شود چرا که این نوع ابزار دارای سه عدد قلاویز به شکل های پیشرو ، میان رو و پس رو می باشند. بنابراین برای قلاویز کردن با قلاویز دستی در اولین مرحله باید از قلاویز پیشرو استفاده کنید. شکل ظاهری قلاویز پیشرو به صورت چهارگوش و در انتها دارای یک خط می باشد. قلاویز پیشرو را در دسته قلاویز قرار دهید و قطعه را داخل یک گیره ببندید با این کار قلاویز به صورت عمودی وارد سوراخ می شود  و در این حال قلاویز را بچرخانید و برای خارج شدن براده ها پس از هر دور چرخش ، قلاویز را به صورت عکس بچرخانید. می توانید برای براده برداری آسان تر از آب و صابون در حین کار نیز استفاده نمایید و برای به پایان رسیدن کار با قلاویز تمامی این مراحل را باید با قلاویز میان رو و پس رو نیز انجام دهید. البته آموزش استفاده از قلاویز کار ساده ای نیست و حتما باید برای این کار مهارت های لازم را داشته باشید.

نحوه کار با قلاویز دستی و نحوه اجرای آن

نحوه کار با قلاویز ماشینی

نحوه کار با قلاویز ماشینی به نظر ساده می آید اما آن چیزی که در این بخش بسیار مهم است توانایی انجام قلاویز کاری با دستگاه قلاویز زن می باشد و باید به صورت تخصصی آموزش لازم با دستگاه قلاویز زن را آموخته باشید. برای استفاده از قلاویز ماشینی ابتدا قلاویز را داخل دستگاه قلاویز کاری قرار دهید و به صورت راستگرد ، قلاویز کاری بدون دخالت نیروی دست انجام می شود و به صورت چپگرد قلاویز از دستگاه خارج شده و عمل براده برداری به سادگی انجام می شود.
نحوه کار با قلاویز ماشینی
توجه داشته باشید که با هر بار چرخش با قلاویز دستی حتما چرخش عکس آن را نیز انجام دهید تا از جمع شدن براده ها جلوگیری شود و برای سوراخ هایی که انتها آن بسته می باشد عمق سوراخ را بیشتر از عمق قلاویز در نظر بگیرید تا از شکسته شدن قلاویز در حین کار جلوگیری شود.

نحوه کار با حدیده دستی

حدیده کاری با اعمال نیروی دست انسان انجام می شود و برای این کار باید همانند قلاویز کاری مهارت لازم را داشته باشید. ابتدا حدیده را به صورت عمود در داخل دسته حدیده قرار دهید و آن را محکم ببندید. پس از این کار از روغن در قسمت مخروطی استفاده کنید و حدیده را از طرف مخروطی روی مقطع میله قرار داده و بچرخانید. توجه کنید در حدیده کاری با یک دور چرخش باید یک چهارم دور نیز در خلاف جهت چرخانده شود تا براده ها جمع نشوند. این کار تاز مانی که مقدار مورد نظر رزوه ایجاد شود باید انجام شود. در پایان کار حدیده را در خلاف جهت بچرخانید و از روی میله به راحتی جدا کنید. استفاده از روغن میزان اصطکاک در حین کار با حدیده کاری را کاهش می دهد.

روش کار با حدیده دستی

ارسال نظر / پرسش در مورد طرز استفاده از قلاویز و حدیده
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح