قلاویز چیست ؟ + چگونه از قلاویز و حدیده استفاده کنیم؟ | فرق قلاویز و حدیده

قلاویز چیست ؟

قلاویز ابزاریست که برای ایجاد رزوه در داخل قطعات مانند سطوح داخلی مهره ها استفاده می شود و معمولا در صنایع های سبک و سنگین کاربرد دارد. شکل این ابزار شبیه به یک پیچ بلند است که از چند شیار عمودی ساخته شده و انتهای آن به شکل چهار گوش می باشد. کاربرد شیارها در این ابزار برای خارج کردن براده ها و چهار گوشی که در انتهای آن وجود دارد برای قرار گرفتن در دسته آن ساخته شده است. حدیده بر خلاف این ابزار برای ایجاد رزوه خارجی قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. در این صفحه قصد داریم شما را با طرز استفاده از قلاویز و حدیده آشنا کنیم.
نحوه استفاده از قلاویز با توجه به نوع آن متفاوت است که توضیحات کاملی درباره روش استفاده هر کدام داده شده است. 
نحوه استفاده از قلاویز و حدیده

قلاویز و حدیده چیست ؟

اگر شما بنا به نوع حرفه خود نیاز به رزوه کاری داشته باشید برای انجام این کار باید از از هردو این ابزار استفاده کنید. این دو ابزار بر خلاف ابزارآلات دیگر برای استفاده های عمومی و منازل مناسب نمی باشد بلکه در کارهای صنعتی بزرگ مانند ساخت و سازهای صنعتی ، خودرو سازی ، تعمیرات ناوگان کاربرد دارد.
این دو ، ابزاری هستند که هر کدام برای کاری خاص طراحی شده اند به طور کل آن ها برای تراش دادن دنده های پیچ روی موادهایی مانند پلاستیک ، چوب و فلز استفاده می شود. کار قلاویز این است که می تواند داخل مهره ها را دنده کند اما حدیده کاری بر خلاف آن سطح بیرونی را در گام مشخص دنده می نماید. با استفاده از این دو محصول رزوه پیچ به راحتی ایجاد می شود. 
به طور کلی قلاویز کاری ابزاریست که برای ایجاد رزوه در قطعات ماده یعنی سطوح داخلی قطعات مانند مهره استفاده می شود و در نهایت ایجاد رزوه باعث دنده شدن قطعات داخلی پلاستیک ، فلز و... می شود و در فرایند ایجاد رزوه در سطح داخلی قطعات قلاویز کاری می گویند.
حدیده کاری بر خلاف آن برای ایجاد رزوه در قسمت خارجی سطح پیچ استفاده می شود و به این فرایند رزوه تراشی و یا پیچ تراشی نیز می گویند. این دو محصول  کاربردی ترین ابزار در صنایع های مختلف به شمار می روند.

کاربرد قلاویز

 کاربرد قلاویز در صنایع مختلف برای تراشکاری به وفور دیده می شود این ابزار برای تراشیدن دنده های پیچ روی چوب ، فلز ، پلاستیک در صنعت های مختلف بسیار استفاده می شود و تراشکاران از آن به عنوان یک ابزار اصلی برای تراشیدن دنده های پیچ استفاده می کنند. کاربرد قلاویز برای دنده کردن سطوح داخلی می باشد.

انواع قلاویز

 تنوع در تولید انواع قلاویز بسیار زیاد است و انتخاب آن به نیاز و نوع فعالیت کاربر بستگی دارد. بنابراین با تولید انواع قلاویز  باید درباره هر کدام ازآن ها اطلاعات کاملی را کسب کنید تا بتوانید بهترین نوع آن را خریداری کنید.

قلاویز ماشینی چیست ؟

این ابزار از نوع ماشینی نمونه پیشرفته تر نوع دستی می باشد و امروزه اکثر افراد از این ابزار برای رزوه کردن مهره ها استفاده می کنند چرا که با نوع دستی قلاویز کاری در سه مرحله باید انجام شود و این کار موجب اتلاف بیهوده زمان می شود اما با استفاده از نوع ماشینی ، دیگر نیاز به چند مرحله رزوه کردن نمی باشد و تنها با یک مرحله عمل قلاویز کاری به خوبی انجام می شود.
همچنین نوع ماشینی این ابزار سرعت بالاتری در قلاویزکاری نسبت به نوع دستی دارد و به صورت تکی می باشد و نیازی به سه ابزار متفاوت نیست و این یکی از مهم ترین تفاوت قلاویز دستی و ماشینی است و به راحتی روی دستگاه های مختلف مانند بسته می شود و می توانید سوراخ مورد نظر را قلاویز کاری نمایید.

نحوه کار با قلاویز ماشینی

نحوه کار با قلاویز ماشینی به نظر ساده می آید اما آن چیزی که در این بخش بسیار مهم است توانایی انجام قلاویز کاری با دستگاه آن می باشد و باید به صورت تخصصی آموزش لازم با دستگاه را آموخته باشید. برای استفاده از این ابزار و نوع ماشینی ابتدا آن را داخل دستگاه  قرار دهید و به صورت راستگرد ، بدون دخالت نیروی دست انجام می شود و به صورت چپگرد این ابزار از دستگاه خارج شده و عمل براده برداری به سادگی انجام می شود.
توجه داشته باشید که با هر بار چرخش با نوع دستی حتما چرخش عکس آن را نیز انجام دهید تا از جمع شدن براده ها جلوگیری شود و برای سوراخ هایی که انتها آن بسته می باشد عمق سوراخ را بیشتر از عمق این ابزار در نظر بگیرید تا از شکسته شدن آن در حین کار جلوگیری شود.

 

قلاویز دستی چیست ؟

یکی از انواع قلاویز ها که بسیاری از افراد از آن برای ایجاد رزوه استفاده می کنند نوع دستی این ابزار می باشد.
برای استفاده از این ابزار ابتدا باید با یک دریل سوراخ مورد نظر را روی سطح ایجاد کرده و سپس از آن برای ایجاد رزوه داخل سوراخ استفاده نمایید و برای جدا شدن براده ها از سطح کار ابتدا باید این ابزار را تا 180 درجه به سمت راست و سپس یک نیم دور هم به سمت چپ بچرخانید و برای کامل شدن رزوه کاری ، این کار تا چند مرحله باید اجرا شود.در انتهای این ابزار از نوع دستی یک قسمت به صورت چهارگوش وجود دارد که حرکت دورانی را برای کاربر آسان تر می کند و به صورت سه تایی موجودند که در مراحل قلاویزکاری مورد استفاده قرار می گیرند و این سه ابزار به نام های پیش رو ، میان رو و پس رو شناخته شده اند.
قلاویز پیش رو تقریبا 50 درصد رزوه کاری را انجام می دهد چرا که از شیب بیشتری برخوردار است و قلاویز میان رو 30 درصد کار را انجام می دهد و قلاویز پس رو در انجام قلاویز کاری 20 درصد تاثیر دارد.
برای چه کارهایی از سه قلاویز استفاده می شود؟
برای قلاویزکاری سوراخ های ته بسته ، از سه نوع آن باید استفاده شود تا نتیجه مطلوب به دست آید اما برای سوراخ های باز فقط ازنوع  پیش رو و میان رو استفاده می شود.
استفاده از نوع ماشینی نسبت به نوع دستی بسیار آسان تر می باشد . نوع ماشینی به صورت تکی و یا سری دوتایی ساخته می شوند و سرعت کار با این ابزار بیشتر است.

نحوه کار با قلاویز دستی

آموزش استفاده از قلاویز شما را در نحوه اجرای صحیح در حین کار کمک می کند. کار با قلاویز دستی بدین صورت است که ابتدا باید یک سوراخ توسط مته ایجاد شود. به طور کلی کار با این ابزار در سه مرحله انجام می شود چرا که این نوع ابزار به شکل های پیشرو ، میان رو و پس رو می باشند. بنابراین برای قلاویز کردن از نوع دستی در اولین مرحله باید از قلاویز پیشرو استفاده کنید. شکل ظاهری آن به صورت چهارگوش و در انتها دارای یک خط می باشد. این ابزار را در دسته آن قرار دهید و قطعه را داخل یک گیره ببندید با این کار به صورت عمودی وارد سوراخ می شود  و در این حال این ابزار را بچرخانید و برای خارج شدن براده ها پس از هر دور چرخش ، آن را به صورت عکس بچرخانید. می توانید برای براده برداری آسان تر از آب و صابون در حین کار نیز استفاده نمایید و برای به پایان رسیدن کار با این ابزار تمامی این مراحل را باید با قلاویز میان رو و پس رو نیز انجام دهید. البته آموزش استفاده از قلاویز کار ساده ای نیست و حتما باید برای این کار مهارت های لازم را داشته باشید.

نحوه کار با قلاویز دستی و نحوه اجرای آن

تفاوت قلاویز دستی و ماشینی

چه چیزی باعث تفاوت قلاویز دستی و ماشینی شده است ؟ و کدام یک از انواع قلاویزها طرفداران بیشتری برای رزوه کاری دارند؟ فروشگاه ابزار میهن با کامل ترین توضیحات درباره تفاوت قلاویز دستی و ماشینی شما را در انتخاب بهترین نوع این ابزار کمک شایانی می کند.
نوع ماشینی سرعت بالاتری در قلاویزکاری نسبت به نوع دستی دارد و به صورت تکی می باشد و نیازی به سه نوع این ابزار متفاوت نیست و این یکی از مهم ترین تفاوت قلاویز ماشینی با قلاویز دستی است و این ابزار از نوع ماشینی به راحتی روی دستگاه های مختلف بسته می شود و به راحتی می توانید سوراخ مورد نظر را قلاویز کاری نمایید.

نکاتی که در رزوه کاری و قلاویز کاری باید بدانید

 برای رزوه تراشی باید نکات هایی رعایت شود که به شرح ذیل می باشد:
 • از ایجاد فشار روی قطعه در حین رزوه کاری و قلاویز کاری خودداری کنید چرا که باعث شکسته شدن قطعه و یا ناهموار شدن دنده ها می شود.
 • برای دنده کردن قطعات فولادی حتما به ابزار روغن بزنید.
 • برای دنده کردن قطعات آلومینیومی از نفت استفاده کنید.
 • برای دنده کردن برنج یا چدن بر خلاف قطعات فولادی از هیچ نوع روغنی استفاده نکنید.

مشخصات روی قلاویز

معمولا این محصول در بسته بندی های چند عددی آماده می شود. آنها در دو نوع ماشینی و دستی تولید می شوند. شکل ظاهری هرکدام در حالت کلی شبیه به هم و در جزییات متفاوت است.آن ها در استاندارد های مشخص (ISO) تولید می شوند. این استاندارد ها قطر ، زاویه دنده ، گام ، دنباله و ظرفیت تحمل به عنوان مشخصات روی قلاویز شامل می شود.

انواع حدیده

امرزه با توجه به نیاز مصرف کنندگان ، تولید کنندگان اقدام به تولید انواع حدیده از نوع دستی و ماشینی نموده اند که برای حدیده کاری نیاز به یکی از انواع حدیده خواهد بود. جنس نوع  دستی از فولاد کم کربن و یا استیل ساخته شده و در دو نوع درزدار و بدون درز با دندانه های شیار دار بسیار تیز و برنده ساخته می شوند. شاید برایتان سوال باشد که حدیده درزدار چه تفاوتی با حدیده بدون درز دارد؟ شکافی که در انتهای آن ایجاد شده به آن حدیده درز دار می گویند که قطر آن از 0.1 تا 0.3 میلی متر می باشد اما نوع  بدون درز  شکاف روی آن وجود  ندارد و قطر ثابتی دارد و با بریده شدن شیار کوچک حدیده بدون درز می توان آن را به راحتی حدیده درز دار نمود.

نوع ماشینی قدرت و سرعت بالایی برای براده برداری و رزوه کاری دارد و انرژی خود را از طریق برق تامین می کند.

کاربرد حدیده دستی

 • از این ابزار برای کارهای کوچک که نیاز به قدرت زیادی نباشد استفاده می شود.
 • شیارهای تیز و برنده آن برای براده برداری روی میله های فلزی مناسب است
 • از نظر شکل ظاهری به دو دسته درزدار(دارای شکاف ) و  بدون درز ( فاقد شکاف ) تقسیم بندی می شوند.

کاربرد حدیده ماشینی

 1. نوع ماشینی انرژی مصرفی خود را از طریق برق شهری تامین می کند و نمونه پیشرفته تر نوع دستی است.
 2.  به صورت نیمه اتومات کار می کند.
 3. برای حدیده کاری قطعاتی که به قدرت بیشتری نیاز دارند این ابزار کاربرد دارد.
 4. براده برداری و رزوه کاری روی هر نوع فلز با هر ابعادی با این ابزار امکان پذیر می باشد.

نحوه کار با حدیده دستی

حدیده کاری با اعمال نیروی دست انسان انجام می شود و برای این کار باید همانند قلاویز کاری مهارت لازم را داشته باشید. ابتدا  آن  را به صورت عمود در داخل دسته حدیده قرار دهید و آن را محکم ببندید. پس از این کار از روغن در قسمت مخروطی استفاده کنید و آن را از طرف مخروطی روی مقطع میله قرار داده و بچرخانید. توجه کنید برای انجام این کار با یک دور چرخش باید یک چهارم دور نیز در خلاف جهت چرخانده شود تا براده ها جمع نشوند. این کار تاز مانی که مقدار مورد نظر رزوه ایجاد شود باید انجام شود. در پایان کار آن را را در خلاف جهت بچرخانید و از روی میله به راحتی جدا کنید. استفاده از روغن میزان اصطکاک در حین کار با حدیده کاری را کاهش می دهد.

فرق قلاویز و حدیده

مهم ترین تفاوت قلاویز و حدیده این است که انواع قلاویز برای رزوه کاری داخل مهره ها مورد استفاده قرارمیگیرد اما حدیده کاری برای رزوه کاری روی سطوح خارجی پیچ استفاده می شود. در واقع زمانی که این ابزار برای رزوه کاری روی سطوح خارجی پیچ و مهره استفاده می شود به آن کار رزوه تراشی و یا پیچ تراشی نیز می گویند.

نکات نگهداری از حدیده

 • از دسته آن به عنوان چکش استفاده نکنید چرا که باعث خراشیدگی و کاهش طول عمر آن می شود.
 • پس از هربار استفاده دسته را از این ابزار جدا کرده و کاملا آن را تمیز کنید.
 • برای رزوه کاری حتما از آب صابون به مقدار کافی استفاده کنید تا اصطکاک کمتر شود.

کاربرد حدیده لوله برق

برای حدیده کاری روی انواع لوله های گالوانیزه و فولادی از حدیده لوله برق استفاده می شود. اما برای این کار حتما باید لوله برق ، از هرگونه کثیفی تمیز شده باشد که در افزایش طول عمردستگاه موثر است و حتما از قفل شدن دستگاه مطمعن شوید و دور دستگاه و گام مناسب را انتخاب نمایید.

قلاویز چیست؟
قلاویز ابزاریست که برای ایجاد رزوه داخل مهره استفاده می شود و به صورت دستی و ماشینی در صنایع مختلف کاربرد دارند.
قلاویز چگونه کار می کند؟
قلاویز با استفاده از دندانه های تیز به عنوان یک ابزار برش کار می کند و با سوراخ در قطعه کار چرخانده می شوند و با خراشیدن دو طرف سوراخ یک سطح شیب دار مارپیچ ایجاد می کنند.
قلاویز های از چه جنسی ساخته می شوند؟
قلاویز های معمولا از فولاد پر کربن ، فولاد hss ، فولاد آلیاژی ساخته می شوند.
ارسال نظر / پرسش در مورد قلاویز و حدیده چیست ؟
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن با موضوع فروش انواع ابزار و چسب ، یک فروشگاه اینترنتی در قلب بازار تهران با تنوع حدود 3000 محصول می باشد. لذت خرید اینترنتی را با ما تجربه کنید.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح