چت در تلگرام

تاریخچه چکش و انواع آن

چکش ابزاری است که برای ضربه زدن به شیء و یا برای ضربه زدن به میخ استفاده می شود و هر چکشی برای کار خاصی طراحی شده اما همه آن ها مجهز به دسته ای می باشند که به یک سر سنگین آهنی متصل هستند.
چکش ابزاریست که برای ضربه زدن شی ء استفاده می شود
انواع مختلف چکش وجود دارد و اغلب افراد از چکش میخ کش و یا دو شاخ برای میخ کوبیدن یا میخ کشیدن بیشتر استفاده می کنند ، چکشی که وزن سبکی داشته باشد چکش نرم نیز می گویند . معمولا بیشتر چکش ها به صورتی طراحی شدند که با دست باید آن ها را به کار گرفت اما برخی از چکش ها نیز هستند که به کمک نیروی ماشین استفاده می گردند و در کارهایی به کار گرفته می شوند که نیاز به نیروی زیادی دارند .
استفاده از شی ء سنگین جهت ضربه زدن به دیگر اشیاء همیشه در طول تاریخ وجود داشته و استفاده از ابزارآلات ساده توسط نیاکان ما به دو میلیون و چهارصد سال پیش بر می گردد. زمانی که افراد از انواع سنگ ها به شکل های متفاوت برای ضربه زدن به اشیاءها مانند چوب ،استخوان و یا دیگر سنگ ها استفاده می کردند تا به نحوی آن ها را بشکنند و شکل دهند .
قدمت چکش در تاریخ بشر بسیار طولانی می باشد ، طوری که اکثرا این ابزار را اولین ساخت دست بشر می دانند . در زمان سی هزار سال پیش از میلاد با استفاده از نوارهای چرمی و یا تاروپود حیوانات ، سنگ ها به چوب وصل می شدند تا مانند چکش یا تبر استفاده شونداما با آغاز عصر برنز ، در ساخت و طراحی ابزار تغییراتی شکل گرفت و به جای سنگ دیگر از آهن استفاده می شد و در سه هزار سال پیش از میلاد، تبرهایی با سر برنز یا مس در بین النهرین عراق ساخته شدند . سر این ابزار سوراخی داشت که دسته ای درآن قرار می گرفت و به آن متصل می شد ،همچنین میخ های برنزی و مس هم در آن دوره ساخته شدند و می توان این را بیان کرد که چکش هایی با سر فلزی در آن دوره هم وجود داشت.
در دویست سال پیش از میلاد ، صنعتگرن روم از انواع چکش سرآهنی جهت کار روی چوب و بریدن سنگ استفاده می کردند و چکش دو شاخی در سال 75به  بعد از میلاد دارای سطحی ضربه زننده در یک طرف سر و شکافی منحنی دار برای بیرون کشیدن میخ در طرف دیگر سرآن تشکیل شد و ظاهر آن شبیه همان چکش دو شاخی می ماند که در عصر حاضر در ابزارفروشی ها وجود دارد .به مرور زمان ، با پیشرفت علم و تخصصی شدن حرفه ای ها ، چکش های مختلفی طراحی شدند چرخ سازها ، آهنگرها ، کفاش ها ، کشتی سازها ، سنگ تراش ها و خیلی از متخصصان دیگر چکش های مورد نظر خود را ساخته و استفاده می کردند.
تا این که در سال 1840 میلادی ، آهنگری به نام دیوید میدول در آمریکا چکش دو شاخی را طراحی و معرفی کرد که سر نزدیک دهانه آن ضخامت کمتری داشت و متمایل به سمت پایین بود این سطح باعث می شد دسته تحمل بیشتری داشته باشد و در هنگام استفاده از چکش جهت بیرون کشیدن میخ ، از شل شدن آن جلوگیری کند . به مرور زمان چکش آن  طرفدار زیادی پیدا کرد و باعث شد دیوید میدول مغازه آهنگری خود را به یک کارخانه ای گسترش دهد تا بتواند چکش های فراوانی جهت تقاضای مردم بسازد و اغلب چکش های دو شاخی که امروزه ساخته می شوند از همین طراحی برخوردار است .
چکش های مدرن شکل ها ، مواد اولیه و وزن های متفاوتی دارند ، اما برخی از چکش های تخصصی دیگر کاربردی ندارند اما با این حال مدل های جدیدی برای کاربردهای جدید ساخته می شوند .
بخش اصلی چکش ، سر و دسته ی آن است و با وزن سر و طول دسته ، دسته بندی می شوند یک چکش معمولی دو شاخ ، از وزن 200 تا 600 گرم و دسته ای به طول 30 تا 33 سانتی متر برخوردار است  و چکش قالب بندی مجهز به چنگک صاف است و میخ های بسیار بزرگتری را می تواند بیرون بکشد ، که دارای سری به وزن 500 تا 800 گرم و دسته ای به طول 30 تا 45 سانتی متراست .برای این که سر چکش ها ، مقاومت و استحکام زیادی داشته باشند از فولاد کربنی حرارت دیده شده ساخته شده اند این حرارت ، باعث می شود تا وقتی که چکش با ضربه های زیاد به فلز یا شیء دیگری برخورد می کند سرچکش خم نشود و نشکند .
جنس برخی ازسری چکش ها از مس ، برنج ، بابیت و دیگر فلزات و آلیاژها می باشند و جنس دسته چوب هم می تواند چوبی ، فولادی و با موادی از کامپوزیت نیز باشد . 
ارسال نظر / پرسش در مورد تاریخچه چکش و انواع آن
CAPTCHA
تماس با ابزار میهن
فروش حضوری - تهران ، میدان امام خمینی (ره ) ، خیابان فردوسی ، پلاک 68 ، فروشگاه ابزار میهن
66716625
فروشگاه ابزار آلات صنعتی، ساختمانی و چسب میهن ابزار
فروشگاه اینترنتی ابزار میهن علاوه بر فروش انواع ابزارآلات به صورت اینترنتی با ارائه مجموعه ای کامل از انواع چسب های کاربردی ، یک فروشگاه اینترنتی چسب در قلب بازار تهران نیز می باشد و به عنوان فروشگاه تخصصی چسب تهران در زمینه فروش انواع چسب های مصرفی و صنعتی مانند چسب سیلیکون ، چسب 123 ، چسب چوب ، چسب سنگ ، چسب ساختمانی ، اسپری رنگ ، چسب نواری ، چسب آکواریوم و هزاران چسب های مصرفی دیگر فعالیت دارد. چسب فروشی از طریق فروشگاه اینترنتی چسب این امکان را برای کاربر فراهم نموده تا در هر نقاط کشور ایران که هستید به صورت اینترنتی چسب عمده و تکی را خریداری کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.
 اگر در جستجو کامل ترین مجموعه چسب فروشی تهران هستید ابزار میهن یکی از فروشگاه چسب تهران می باشد و انواع مختلف چسب مورد نیاز مشتریان را با کم ترین قیمت به فروش می رساند.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت ، متعلق به فروشگاه ابزار ، ابزار میهن می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح